Gyanús kórházi elhalálozások: megdöbbentő részleteket közölt az ügyészség

Újabb információkat közölt csütörtökön az ügyészség azzal a halálesettel kapcsolatban, amely a Sfântul Pantelimon kórházban következett be egy betegnél, miután két orvos csökkentette a vérnyomás emelésére vagy szinten tartására használt noradrenalin dózisát. Közben Alexandru Rafila egészségügyi miniszter is megszólalt, közölte nem kell az egész orvosi testület felett pálcát törni. 

Az 54 éves beteget március 17-én utalták be a kórházba, majd március 25-én az intenzív osztályra került, mivel az állapota rosszabbodott. Első alkalommal március 26-án csökkentették nála a noradrenalin dózisát. A rá következő napokban javult az állapota, a hozzátartozóit is tudta fogadni. Másodszor április 4-én csökkentették a gyógyszeradagját és aznap meg is halt, idézi a bukaresti törvényszéki ügyészség tájékoztatását az Agerpres hírügynökség.

Mint megírtuk, szerdán őrizetbe vették a bukaresti Sfântul Pantelimon Sürgősségi Klinikai Kórház két aneszteziológus és intenzív terápiás szakorvosát. M. M. A. orvos ellen emberölésre tett kísérlet, illetve minősített emberölés, P. M. orvos ellen szintén minősített emberölés gyanúja miatt indult büntetőeljárás.

Mindkét orvosnőt azzal gyanúsítják, hogy a noradrenalin dózisának drasztikus csökkentésével előidézték az intenzív osztályon fekvő beteg halálát. Az ügyészek szerint a két gyanúsított, miután úgy ítélték meg, hogy már nem célszerű életben tartani egyes intenzív terápiás ellátásra szoruló betegeket, hirtelen csökkentették a vérnyomás szinten tartására használt noradrenalin adagolását, ami szív- és légzésleálláshoz vezetett.

2024. március 26-án 16:45-kor a gyanúsítottak 15 ml/h-ról 1ml/h-ra csökkentették az 54 éves, súlyos állapotban levő, hemodinamikailag instabil, 49/29 mm/Hg vérnyomású betegnek beadott a noradrenalin szintjét. A beteg akkor nem halt meg, mert egy asszisztensnő közbelépett, és perfúzión keresztül pótolta a noradrenalint. 2024. április 4-én 13:17-kor ismét csökkentették ugyanazon beteg noradrenalindózisát 20 ml/h-ról 1 ml/h-ra. 58 perccel később a páciensnek leállt a légzése és a szíve, és 15 órakor megállapították a halál beálltát.

Fotó: a Sf. Pantelimon kórház honlapja Ugyanabban az ügyben eljárás indult C. M. asszisztensnő ellen is hamis tanúzás folytatólagosan elkövetett bűntette miatt. Az ügyészek szerint az asszisztensnőt háromszor is kihallgatták, és mindháromszor hamisan nyilatkozott, illetve elhallgatott az üggyel kapcsolatban birtokában levő információkat. Mindhárom gyanúsítottat őrizetbe vették 24 órára, az ügyészek javasolják 30 napos előzetes letartóztatásba helyezésüket.

Megszólalt a miniszter: „Ne törjünk pálcát az egész orvosi testület felett!"

Nincs oka lemondani, hagyni kell, hogy az igazságszolgáltatás végezze a feladatát, anélkül hogy a teljes orvosi testület felett pálcát törnénk, mondta csütörtökön a bukaresti Sf. Pantelimon kórházban történt példátlan botrány kapcsán tartott sajtótájékoztatón Alexandru Rafila egészségügyi miniszter.

„Nincs okom arra, hogy személyes felelősséget vállaljak ebben a helyzetben. Szándékos emberölés a gyanú. Ez semmilyen módon nem az én, vagy a minisztérium felelőssége. Nincs miért lemondanom" – mondta Alexandru Rafila.

Az egészségügyi miniszterfelidézte, a botrány kitörésekor, áprilisban a szakértők, nevezetesen a Bukaresti Orvosi Kamara és a kórház belső bizottságának vizsgálataira alapozta véleményét, ezek egyértelműen arra a következtetésre jutottak, hogy nem merül fel gyanú a kórházi elhalálozások, és a kezelések kapcsán.

„A miniszteri ellenőrző testület az adminisztratív oldalt, az Orvosi Kamara és a belső bizottság a szakmai vetületet ellenőrizte. Nagyon megérintett, amit az ügyészség jelentésében olvastam. De hagyni kell, hogy az igazságszolgáltatás végezze a munkáját, meg kell várni kell a bíróság jogerős döntését. Meg vagyok győződve arról, hogy az ügyészség is konzultálni fog az adott terület szakértőivel” – mondta Alexandru Rafila.Hozzátette, az orvosok kezelik a betegeket, életeket mentenek, különösen az intenzív osztályon. „Sajnos néhány beteg elveszti a küzdelmet. (…) Nem szabad elítélni ezt a szakmai testületet” – szögezte le Rafila.

Meglátása szerint, aki hibázott, annak fizetnie kell. Jelenleg folyamatban van a büntetőeljárás, nincs bírósági döntés. „A szándékos emberölés nehezen felfogható, különben elfogadhatatlannak tartom” – tette hozzá.

Újságírói kérdésre kifejtette, az április elején kirobbant botrányra azonnal reagáltak, ellenőrzéseket rendeltek el, és a kórház feljelentést tett az ügyészségen. Arról is kérdezték, hogy elbocsátották a kórház ápolási igazgatóját, aki jelentette a gyanús haláleseteket. Rafila azt mondta, megvizsgálják ezt is, ha jogtalanul történt, újra alkalmazni fogják.A miniszter arról is beszélt, a noradrenalin adagolása az orvos felelőssége. És az is tény, hogy az intenzív osztályon magasabb a elhalálozási kockázat, mint bármely más szakterületen. Legfontosabb feladatának azt tartja, hogy biztosítsák a kórház zavartalan működését, ne ítéljék meg az orvosokat, akik tisztességesen végzik a munkájukat. „Ha valaki a betegek életét szándékosan veszélyezteti, mindenképpen büntetni kell, de nem szabad megítélni minden orvost” – szögezte le.

Mint megírtuk, a bukaresti Sf. Pantelimon kórházban tíz műtétet halasztottak el csütörtök reggel az intenzív osztály orvosainak tiltakozása miatt. Az arra vonatkozó elmélet kapcsán, hogy a nagyobb túlélési eséllyel rendelkező betegeket részesítették előnybe, az igazgató hangsúlyozta, hogy a vizsgált időszakban az intenzív osztály „nem volt annyira zsúfolt”.

Az ügyészek szerdán jelentették be, hogy két orvost 24 órára őrizetbe vettek, gyilkossági kísérlet és minősített emberölés vádjával, valamint egy ápolónőt hamis tanúzásért. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?