Gyanús kórházi halálesetek: spontán tiltakozás az intenzív terápián

A bukaresti Sf. Pantelimon kórházban tíz műtétet halasztottak el csütörtök reggel az intenzív osztály orvosainak tiltakozása miatt. Az arra vonatkozó elmélet kapcsán, hogy a nagyobb túlélési eséllyel rendelkező betegeket részesítették előnybe, az igazgató hangsúlyozta, hogy a vizsgált időszakban az intenzív osztály „nem volt annyira zsúfolt”.

A „Sf. Pantelimon kórház igazgatója, Bogdan Socea, csütörtökön a kórház előtt kijelentette, hogy felajánlotta a lemondását, ahogyan azt Alexandru Rafila miniszter kérte, de még nem küldte el.„Nem ragaszkodom a pozíciómhoz. Sebészorvos vagyok ebben a kórházban” – idézi nyilatkozatát a G4Media.

Hozzátette, hogy az intenzív osztályon történt gyanús halálesetekkel kapcsolatos belső vizsgálat a kórlapok alapján zajlott, és nem tudták ellenőrizni az infúziós pumpákat és a felvételeket, ahogyan azt az ügyészek tették. Az igazgató rámutatott, hogy tíz orvosi beavatkozást halasztottak el csütörtök reggel az intenzív osztály orvosainak tiltakozása miatt, akik megtagadták az érzéstelenítést krónikus betegek és előre tervezett beavatkozások esetében, és csak a sürgősségi eseteket látták el.Illusztráció: Pexels
„A belső vizsgálatot öt, nem intenzív terápiás szakorvos végezte. A vizsgálat orvosi szempontokra összpontosított, nem tudták ellenőrizni az infúziós pumpákat, nem tudták letölteni a felvételeket, a kórlapokra támaszkodtak” – magyarázta az igazgató.
„Az ügyészség elvégzi a feladatát. Ha általánosított akcióról lenne szó, más személyeket is be fognak idézni. A kórházon belül nem voltak erre utaló jelek vagy panaszok” – tette hozzá Bogdan Socea. Az igazgató ugyanakkor megjegyezte, hogy idén körülbelül tíz bejelentés érkezett betegek részéről: „főként második véleményt kértek, és néha megkérdőjelezték az orvosi beavatkozást is”.

Az arra vonatkozó elmélet kapcsán, hogy a nagyobb túlélési eséllyel rendelkező betegeket részesítették előnybe, az igazgató hangsúlyozta, hogy a vizsgált időszakban az intenzív osztály „nem volt annyira zsúfolt”.


„Azt hiszem, két beteg várakozott, de semmi sem indokolna egy ilyen hozzáállást. (…) Senki sem tesz ilyet, és senki sem gondolt ki ilyen stratégiát. A bíróság dolga, hogy ezt bizonyítsa” – tette hozzá.
Az intenzív osztály orvosainak tiltakozásával kapcsolatban, akik szolidaritást vállaltak a két, minősített emberöléssel vádolt orvossal, a kórház igazgatója így nyilatkozott: „Az intenzív osztály orvosai úgy döntöttek, hogy spontán sztrájkba lépnek, és csak a sürgősségi eseteket látják el. Tíz műtétet halasztottak el. Azt mondták, hogy aláírnak egy papírt, hogy lemondanak az ügyeleti szolgálatról és a kórházi munkáról. Ez egy blokádot jelentene.”

Mint megírtuk, az ügyészek szerdán bejelentették, hogy két orvost 24 órára őrizetbe vettek, gyilkossági kísérlet és minősített emberölés vádjával, valamint egy ápolónőt hamis tanúzásért.
A nyomozók azt állítják, hogy a két orvos egy súlyos állapotban levő 54 éves beteg halálát okozta, azáltal, hogy csökkentették a noradrenalin adagját, ami szív- és légzésleállást, majd a beteg halálát okozta.

„Azon páciensek halálának előidézése érdekében, akik intenzív terápiát igényeltek, de akikről a vádlottak úgy ítélték meg, hogy már nem érdemes életben tartani őket, kidolgoztak és végrehajtottak egy tervet, amely a noradrenalin adagjának hirtelen csökkentéséből állt – ez a szer létfontosságú az intenzív terápiában, és a vérnyomás fenntartásában játszik szerepet –, ami vérnyomáscsökkenést, majd szív- és légzésleállást eredményezett” – állítják az ügyészek.

A G4Media forrásai szerint az egyik orvos azt állította az ügyészek előtt, hogy vannak bizonyos orvosi eljárások, amelyek igazolják a noradrenalin adagjának csökkentését, de az ilyen eljárás valójában nem létezik – állítják ugyanezek a források.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

 

Kapcsolódók

Kimaradt?