Megkérdezik a tagságot a tanügyi szakszervezetek a tüntetések formájáról

Referendumot tartanak a tanintézetekben a szakszervezetek annak eldöntésére, hogy figyelmeztető vagy általános sztrájkba lépnek januárban a tanügyi alkalmazottak, ha nem kapják meg a törvény által előírt béremelést.

A tanügyi szabad szakszervezetek szövetségének (FSLI) elnöke, Simion Hancescu az Agerpresnek kifejtette: a tanügyi dolgozók elégedetlensége jogos, és januárban folytatják a napokban elkezdett tiltakozásokat. Egyelőre referendumot kezdeményeztek a tanintézetekben, így születik majd döntés arról, hogy figyelmeztető vagy általános sztrájkba lépnek jövő év elején.

A szakszervezeti képviselők hétfőn tüntetést tartottak a kormány épülete előtt, és hasonló megmozdulásokat terveznek a következő napokra is. Ha követeléseik süket fülekre találnak a kormánynál, készen állnak arra, hogy 2022-ben „lakatot tegyenek az iskolákra" – nyomatékosította Simion Hancescu.Hétfőn a kormány előtt tüntettek | Forrás: Simion Hancescu Facebook-oldala

A tanügyi munkavállalók elégedetlenségét az váltotta ki, hogy a kormány által múlt héten elfogadott sürgősségi rendelet értelmében a tanügyi alkalmazottak bére a 2022-re előirányzott és a 2021. decemberi bér közötti különbség 25 százalékának megfelelő összeggel nő január elsejétől, holott az egységes bértörvény értelmében a 2022-re előirányzott és a 2018-as fizetés különbségének negyedével kellene emeljék a bérüket. „Az új előírás hozzávetőlegesen 60 lejes nettó béremelést jelent, ami rendkívül kevés, tekintetbe véve az áremelkedéseket. Egy kezdő tanár nem tud havi 2300 lejből megélni” – mondta az érdekvédelmi bizalmi.

Simion Hancescu arról is beszámolt, hogy találkozót kértek a miniszterelnökkel, illetve a pénzügyminiszterrel, mielőtt a parlament elfogadná a jövő évi költségvetésről szóló törvényt, az eddigi nyilatkozatokból azonban azt a következtetést vonták le, hogy nincs szándék a jogszabálytervezet módosítására.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?