Megbírságolta a CNA a lelki betegségben szenvedő újságíró halálát taglaló tévécsatornát

Megbírságolta az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) a România TV-t a Libertatea bipoláris zavarban szenvedő újságírójának halála kapcsán tartott műsoraiért. A testület a diszkriminációs vétségek esetén kiszabható legmagasabb, 100 ezer lejes bírságot rótta ki csütörtökön a tévécsatornára.

A CNA tagjai is megnézték a kérdéses műsort | Fotó: képernyőkivágás a CNA Facebook-oldalán közvetített üléséről

A tanácstagok közül ezt a szankciót Monica Gubernat javasolta, tekintettel arra, hogy a csatorna visszaesőnek számít a kihágások terén. Mircea Toma tíz perces adásmegszakítást javasolt, mialatt egy tájékoztató üzenet jelent volna meg a képernyő. Ő is és Cristina Pocora is úgy vélekedtek, hogy ez hatékonyabb lehet a pénzbüntetésnél. „A bírságokat kifizetik, bármekkora is legyen, de a hozzáállás nem változik” – mondta Pocora. Kettejük mellett még Dorina Rusu szavazatott erre a szankcióra, ugyanakkor további hat tanácstag a pénzbírságra voksolt.

Nicolae Bălașa eközben úgy ítélte meg, hogy nincs okuk szankcionálni a tévécsatornát, Victor Ciutacu műsorában nem történt súlyos jogsértés, és senki sem becsmérelte az elhunyt újságíróát.

Răsvan Popescu sem lát kegyeletsértésre tett szándékosságot, ugyanakkor azt elismerte, hogy az adásban több véleményt is bemutathattak volna, különösen szakemberek részéről.

Dorina Rusu viszont úgy vélekedett, hogy ezt az esetet a televízió sajtóháborúvá változtatta, nem pusztán a diszkriminációs törvényeket sérti, de szerinte embertelen is. „Egy demokráciában a szólásszabadságnak is kell legyen határa akkor, amikor az emberi méltóságról van szó. És ebben az esetben átléptek néhány határt. Túl mélyre süllyedt. Ahogyan kezelték az ügyet az nem csak jogsértő, hanem embertelen is” – fogalmazott.

Bevallása szerint Borsos Orsolya is keserű szájízzel maradt. „Úgy vélem, hogy ez a téma közérdekű. Szükségét éreztem volna egy vitának, ami a stigmatizálás és a diszkrimináció megfékezéséhez vezet, nem pedig táplálja azt. Itt most nem csak Iulia Marin lelki problémáiról beszélünk. Hanem a kevésbé súlyos pszichés betegségekről is, amelyek szintén diszkriminálva vannak. Amikor ilyen esetekről van szó, azt nagyobb figyelemmel és kevesebb sztereotipiával és előítélettel kellene kezelni” – mondta az amúgy nyilvános ülés során.

Az ügy Toma szerint is túlmutat az újságíró halálán, az adásban elhangzottak ugyanis olyan kijelentések, amelyek a pszichés betegségben szenvedők munkavégzési képessége ellen szólt. A România TV jó szándékát ő sem vonta kétségbe, de tudatlanságból mégis jogsértést követtek el.

Victor Ciutacut (bal felső sarok) és ügyvédjét is meghallgatta a CNA | Fotó: képernyőkivágás a CNA Facebook-oldalán élőben közvetített ülésről

Az ügyet különben még kedden kezdte el tárgyalni a CNA. Akkor a műsorvezető Victor Ciutacut, valamint annak ügyvédét is meghallgatták és Roxana Niculescu, a csatorna műsorigazgatóját is meghallgatták az ülésen. A tanács Facebook-oldalán élőben közvetített ülésen elhangzottak alapján a Libertatea beszámolójában kiemelte, hogy Ciutacu ügyvédje szerint egy újságírónak kötelessége megvitatni egy ilyen drámai helyzetet, hogy a jövőben elkerülhető legyen. A műsorvezető még a keddi meghallgatás során „lincselésként” jellemezte az eljárást, elfogultság okán két CNA-tagtól is megvonta volna az ügyben a szavazatát, ugyanakkor a felszólalt pszichológust is félbeszakította, miután az egyike volt azon szakembereknek, akik aláírták a Libertatea által kezdeményezett petíciót.

Mint beszámoltunk róla, a múlt héten több szerkesztőség, civil szervezetek, orvosi egyesületek, ügyvédek és közéleti szereplők fogalmaztak meg közös petíciót a România TV-n elhangyott gyűlöletbeszéd ellen. A Libertatea 32 éves, bipoláris zavarokkal küszködő újságírója, Iulia Marin elhunyta kapcsán ugyanis Victor Ciutacu műsorában megkérdőjelezte a lelki betegségben szenvedők munkavégzési képességeit, bírálta az újságíró alkalmazóit, a tiltakozók által sértőnek és diszkriminatívnak tartott kijelentéseket tett. A közfelháborodást keltő ügy kapcsán amúgy a csatorna működési engedélyének visszavonása is szóba került, ezt ugyanakkor még vezető újságírók is törvénytelennek és antidemokratikusnak tartottak volna.

A CNA mellett az Országos Diszkrimináció-ellenes Tanács is kivizsgálja a múlt heti műsorban elhangzottakat.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?