Még lehet jelentkezni a Mentés másként pedagógiai konferenciára

A negyedik Mentés másként pedagógia konferenciát szervezik meg augusztus 13–14. között a kolozsvári Apáczai Csere János Elméleti Líceumban. Az előadások regisztrációhoz kötöttek, a műhelyeken pedig – a workshop jellegétől függően – korlátozott a résztvevők száma. Aki nem szeretne lemaradni, csütörtökön még regisztrálhat az eseményre, emlékeztetnek a szervezők.

„Az elmúlt időszakban krízishelyzet alakult ki az oktatási rendszerben: közvetlenül ugyan a Covid19-járvány váltotta ki a sokak számára kilátástalan állapotot, viszont mértékének a több évtizede hanyagolt hiányosságok ágyaztak meg. Szeretnénk, ha az idei találkozás a helyzetfelmérésnek és a tapasztalatok kölcsönös megosztásának helye lehetne” – írták az idei kiadásról a szervezők.

Szeretnék, ha az elmúlt év történései, jelenségei kellő hangsúlyt kapnának, hosszú távon nem merülnének feledésbe: mind a kudarcok, amelyek számos gyermek lemorzsolódását okozták, és amelyek hatását még sokáig érezni fogjuk; mind a sikerek, amelyeket a digitális pedagógia terén lelkiismeretes munkával és profizmussal valósított meg sok pedagógus, oktatásban dolgozó szakember – tették hozzá.

Az idei konferencia kisebb létszámú esemény lesz online közvetítéssel, de a rendezvény struktúráját megtartják, és hangulatában is az eddigi évekhez hasonló közösségi élménnyé akarják tenni.  

Regisztrálni július 29-éig lehet ezen a linken. Az idei előadások és műhelymunkák leírását itt találja.

Az idei konferencia tematikája

A Mentés másként pedagógia konferencia a szakmabeliek platformjaként lehetőséget teremt az oktatásban, tanárképzésben, politikai döntéshozatalban agyonhallgatott problémák, marginálisként kezelt témák megvitatására, olyan együttműködések kialakítására, amelyek kisebb, helyi szinteken változást idézhetnek elő, jó példaként másokat is inspirálhatnak – összegeztek közleményükben a szervezők.

„Az elmúlt másfél évben erőteljesebben megtapasztalhattuk mint eddig, hogy a pedagógia interdiszciplináris tudományág, az oktatási rendszer pedig a társadalom minden intézményével összefüggésben áll. Az oktatási rendszer több évtizedes elhanyagolása a járvány okozta online oktatásban többszörösen éreztette hatását sok romániai településen. Ez az időszak ugyanakkor nemcsak számos iskola felszereltségének hiányosságaira mutatott rá, hanem a gyerekek gazdasági hátterének, motivációinak, lehetőségeinek különbözőségét is, s ezzel együtt az iskola társadalmi szerepét is megkérdőjelezte” – közölték.

Rendezvényükkel a különböző társtudományok bevonását célozzák, megszólítva mind az iskolai közegből, mind az akadémiai és a civil szférából érkező szakembereket, egyetemi hallgatókat. „Nem mondhatjuk, hogy sürgetőbb a közös cselekvés, mint eddig, de azt igen, hogy a párbeszéd és a változtatás szükségessége sokkal inkább láthatóvá vált a járvány okozta krízishelyzetben” – fogalmaztak a szervezők.

A konferenciára meghívott előadók és műhelytartók, a fenti szempontokat figyelembe véve, iskolai, egyetemi és civil közegben dolgozó szakemberek, „akik egy demokratikus oktatási rendszer elvi megfontolásairól beszélnek, miközben szakmai tevékenységükkel jó példákat is mutatnak ennek megvalósíthatóságáról”. A szervezőcsapat azt vallja: az oktatási rendszer a társadalom legmélyebb működésébe ágyazott rendszer, melyen közös akarat nélkül nem lehetséges változtatni, ezért fontos a minél tágabb körű mobilizálás.

A konferencia programja

A konferenciát idén, rendhagyó módon, a 0. napon kezdik, mely során erdei sétára hívják a résztvevőket közvetlen hangulatban ismerkedni, a szabadban lenni, egyben bemelegíteni a konferencia erdőpedagógiai előadására. A konferencia kétnapos szakmai programját szakmai kerekasztal-beszélgetés nyitja az elmúlt másfél évről: a közelmúlt eseményeit olyan szakemberek segítségével próbáljuk átvilágítani, akik közelről tapasztalták a járvány okozta személyes veszteségeket, rendszerszintű tanulságokat, és aktívan vettek részt a kárelhárításban. Kérdés: hogyan tovább az elavult rendszer frissítésében, a minden gyerek számára egyaránt elérhető méltányos, demokratikus oktatás megvalósításában, milyen törekvések szolgálják valóban a társadalom érdekeit, és melyek csak a kiváltságosokét.

A Mentés másként pedagógia szemléletével összhangban kerül sor a Fordulat társadalomtudományi folyóirat kritikai pedagógiai számának kolozsvári bemutatójára: a kritikai pedagógia szemléletének egyik alapgondolata, hogy a pedagógia közügy, így az, hogy hogyan és mit tanulunk, nem csak a tudásunkat alakítja, hanem meghatározza gondolkodásmódunkat, értékrendünket is. A lapszámbemutatón a helyi gyakorlati kísérletekről, a felmerült kihívásokról,  lehetőségekről is beszélgetünk a pedagógiát, a társadalmi egyenlőséget, kritikaiságot és demokráciát gyakorlatba ültető viszonyként elképzelő pedagógusokkal, intézményvezetőkkel. Meghívottak: Gegő Virág (Mentés másként, a Fordulat 28. szerkesztője), Harbula Hajnal (antropológus, tanár), Horváth Eszter (a Fordulat folyóirat szerkesztője), Tordai S. Attila.

Hibrid konferencia

A konferencia menetében általános és specifikus előadások/műhelyek váltják egymást, egyes előadások, műhelyek rendszerszemléletűek, mások pedig témájukban egy-egy szakterületre, módszerre vonatkoznak. Az esemény két napján 8 előadásra, 7 műhelyfoglalkozásra kerül sor.

A konferencia előadói részben személyesen, részben online vesznek részt az eseményen, a műhelyeken való részvétel csak személyes jelenléttel lehetséges. A konferencián való részvételhez minden esetben szükséges a regisztráció. Azok, akik nem tudnak személyesen jelen lenni a rendezvényen, minden előadást, beszélgetést követhetnek online.

A konferencia teljesen ingyenes a résztvevők számára, ugyanakkor a helyszínen lesz lehetőség ,,alternatív részvételi díjjal” támogatni az eseményt. Az előadások regisztrációhoz kötöttek, a műhelyeken pedig – a workshop jellegétől függően – korlátozott a résztvevők száma. A regisztráció lezárulta után, a jelentkezési ívben feltüntetett szempontokat figyelembe véve, mindenkinek visszajeleznek jelentkezése elbírálásáról.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?