Medveszakértő a négybocsos anyamedvéről: ritkaság, de hat bocsra is volt példa
Négybocsos anyamedve miatt küldött Ro-Alert üzenetet a csíkszentdomokosiaknak a Hargita Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség. A medvék jelenlétét kedd reggel jelentették a községből. Domokos Csaba medveszakértő szerint ritkaság, hogy négy bocsa is szülessen egy anyamedvének, és az még ritkább, hogy fel is tudja mindegyiket nevelni. Egyébként azt valószínűsíti, hogy tavaly született bocsokat láttak, mivel az idei születésűekkel még nem bújtak elő barlangjukból az anyák.
„Volt olyan, hogy öt bocs született és még olyan extrém eset is, hogy hat jött a világra, de ezek egyrészt nagyon ritkák, másrészt kevés az esély, hogy mindegyiket normális körülmények között fel tudja nevelni az anyamedve. Egyébként nem láttam ilyent sem élőben, sem videón” – mondta el a Maszol megkeresésére Domokos Csaba medveszakértő, a Maros megyei Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársa, aki szerint valóban ritkaság a négy kisbocs egyszerre. Úgy gondolja, valószínűleg tavaly született kicsiket láthattak.
„Tavaly született bocsokról lehet szó, mert az ideiekkel még nem igazán bújtak elő az anyamedvék, legalábbis a környékünkön, Maros megyében” – magyarázta a szakértő. Elmondta, megfelelő védelmet és táplálékot kell nyújtania az anyamedvének ahhoz, hogy mind fejlődni tudjanak és felnőjenek. Ebben az időszakban a táplálékot elsősorban a növények jelentik.
„Ilyenkor elsősorban legelni szoktak, attól függően, mit találnak a környékükön. Elkezdett kizöldülni a fű, akad ennivaló a patakok közelében, az erdőben is. Nagyjából nyár közepéig növényekkel táplálkoznak, mindenféle lágyszárú növényt fogyasztanak leginkább még virágzásuk előtt. Ezenkívül, ha találnak, megeszik az elhullott állatok tetemét is” – magyarázta el Domokos Csaba, akitől azt is megtudtuk, változó, hogy mennyit maradnak együtt a bocsok az anyamedvével.
Kapcsolódó
„Otthagyhatja őket már következő évben a párosodási időszakban vagy maradhatnak két vagy extrémebb esetben három évig is együtt. Ami azt jelenti, hogy lehetséges, hogy a tavaly született bocsokat most a párosodási időszakban – körülbelül május-júniusban – hagyja ott az anya, de lehet, hogy csak a következő párosodási időszakban, vagy ritka esetben három évig az anyjukkal maradnak a bocsok” – fejtette ki a Maszolnak Domokos Csaba.
CSAK SAJÁT