Maros megyében mintegy 40 szakértő foglalkozik majd a fenntartható fejlődéssel

A Fenntartható Fejlődésért Felelős Főosztály Marosvásárhelyen bemutatta a Románia Nemzeti Fenntartható Fejlődési Stratégiájának végrehajtására vonatkozó Országos Cselekvési Tervet.

A 2030-ig szóló stratégia a legfontosabb dokumentum, amelyet Románia az ENSZ 2030-ig szóló fenntartható fejlődési menetrendjének célkitűzéseivel és az Európai Unió stratégiai dokumentumaival összhangban, valamennyi ágazati politikában elfogadott. Borbély László, a Fenntartható Fejlődés Főosztály koordinátora rámutatott, a stratégia megvalósításához közigazgatási szakemberekre lesz szükség.

Fotó forrása: RMDSZ

„A nemzeti fejlesztési programmal azt a célt tűztük ki, hogy 2026-ra 2000 fenntartható fejlődési szakértővel rendelkezzünk. Van egy tíz egyetemet tömörítő konzorciumunk, amely vállalta, hogy idén posztgraduális kurzusokat indít a fenntartható fejlődés szakértőinek. A képzéseken 2000 szakértő vesz részt, akik közül 1600-an a helyi önkormányzatoktól érkeznek. Maros megyében 40–45 szakértővel számolnak” – részletezte Borbély László.

Hozzátette, 2024-ben Romániában az Országos Helyreállítási Terv révén egy fenntartható fejlődéssel foglalkozó kiválósági központot hoznak létre, ez pedig az első ilyen központ lesz Európa ezen részén.

„A kiválósági központban tanulmányokat és elemzéseket készítenek majd a döntéshozók számára, hogy megalapozott döntéseket hozhassanak. Minden adminisztratív akadályon túljutottunk, két és fél év elteltével már van egy új szakma Romániában, az első 160 fenntartható fejlődéssel foglalkozó szakember már elvégezte a posztgraduális képzést” – mondta Borbély László.

A marosvásárhelyi regionális közvitán a helyi közintézmények több mint 100 képviselője, vállalkozások, a civil társadalom, az egyetemek és kutatóintézetek, valamint az ifjúsági szervezetek képviselői vettek részt Fehér, Brassó, Kovászna, Hargita, Maros és Szeben megyéből.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?