Magyar aligazgatója van a szilágysomlyói Iuliu Maniu Műszaki Szakkollégiumnak
A 90-es évek közepétől nem volt magyar aligazgatója a szilágysomlyói Iuliu Maniu Műszaki Szakkollégiumnak. Idéntől Papp Lajos-Levente történelemtanár személyében ismét van magyar pedagógus a vezetőségben.
„A forradalom után Kádas György tanár volt az iskola aligazgatója, az ő idejében hozták létre a magyar tagozatot, viszont a 2000-es években már nem volt magyar vezetősége az iskolának. Én 2009-ben kerültem ide, akkor már román igazgatója és aligazgatója volt a tanintézmények” – mesélte Papp Lajos-Levente aligazgató a Maszolnak.
Új kihívás, új feladatkörök
„A tanárok többsége azt tudja, hogy milyen tanítani. Így voltam ezzel én is, majd elfoglaltam az aligazgatói széket, és megismertem az iskola menedzsmenti és adminisztrációs részét is, hogy kell az iskolát irányítani és a teljes személyzetet koordinálni, illetve a technikai működés is hozzám tartozik: fűtés, tisztaság, és lehetne még sorolni. Valamint minden olyan feladat, amit az igazgató átruház az aligazgatóra” – ismertette Papp Lajos-Levente, hozzátéve, a műszaki szakkollégiumoknak a legnehezebb és a legbonyolultabb a működése, mert itt praktikák, különböző oktatási szintek, diplomák vannak. Jelenleg az aligazgató a belső kamerás rendszer átalakításán és fejlesztésén dolgozik, ami a nyár folyamán megsérült, ennek a cseréjét, bővítését végzi a napokban, hogy a vakáció előtt elkészüljön.
Újraindult a magyar tagozat
„Amikor idekerültem, már nem volt magyar oktatás, bár a 90-es, 2000-es években működött az elektrotechnika szak magyar tagozaton, de gyerekhiány és a magyar tanári kar csökkenése miatt felszámolták” – mondta Papp Lajos-Levente. 2017-2018 tájékán az iskola akkori vezetősége nagyon jó döntést hozott az egynéhány magyarajkú tanár érdekében: visszavezették az elektrotechnika szakot 2019-ben a magyar tagozaton, bár a 2015–2017-es években, a Covid előtti időszakban, sok helyen leépítés volt, osztályok szűntek meg megyei, illetve országos szinten.
„Azt, hogy mi ezt elértük, óriási sikernek tartom, és annak a maroknyi magyar tanárnak köszönhető, akik akkor itt dolgoztak, valamint a román kollégáknak, akik kiálltak és támogatták a kezdeményezésünket, mondván, hozzuk vissza a magyar tannyelvű oktatást, mert az iskola jövőjét és ennek a fejlődését szolgálja. Az aligazgatói tisztség az iskolában dolgozó magyarajkú tanároknak és a politikumnak, valamint a magyar közösségnek is köszönhető, mert kiálltak a magyarok jogaiért, amit érvényre is juttattak” – fejtette ki az új vezető.
Kezdetben az elektrotechnika részleg teljes magyar osztályként működött, majd a nyolcadikos gyerekek csökkenése miatt vegyes, román-magyar tagozattá alakult, de ezt a pillanatnyi kényszerhelyzetet sikerült megoldaniuk, így az elmúlt négy esztendőben ismét teljes a magyar tagozatú osztály. A IX-XII-ben négy osztály működik az elektrotechnikán, összesen 86 magyar diákkal a 440 tanulóból. Az elmúlt két-három évben szinte teljes létszámúak az osztályok, 24-25 diákkal, és nincs olyan román tagozat, amelyben ne lennének magyar tanulók.
Nagy lehetőséget lát az iskolában és a szakoktatásban
„Minden szülőnek elmondtam, hogy ha megnézzük Románia, vagy csak Szilágy megye munkaerőpiacát, akkor azt látjuk, hogy a meglévő munkahelyek 59-60 százaléka szakirányítottságú. Az iskola szoros partnerséget folytat a Hanna Instruments és a zilahi Tenaris vállalattal, illetve több helyi kisebb-nagyobb céggel. Mindegyik osztályunk szakmai képzésen, szakmai gyakorlaton vesz részt, amire nagy hangsúlyt fektetünk. A közgazdaságtan szakosok kisebb cégeknél, üzleteknél vagy könyvelőségi cégeknél végzik a gyakorlatot, az elektrotechnika részlegünk a Cento tömegközlekedési vállalatnál vagy a Hannánál, illetve a Tenarisnál. Ez utóbbiak az iskola direkt befektetői, és az első korszerű elektrotechnika labort is a Hanna biztosította” – ismertette Papp Lajos-Levente.
Jelenleg a Tenaris-szal folytatott egyeztetés alapján egy elektrotechnika laborral gazdagodik az iskola. Ez utóbbi vállalatnak köszönhetően a diákok részesei lehetnek a Roberto Rocca pályázati rendszernek, plusz oktatásban vehetnek részt, illetve november végén, december elején ösztöndíjat hirdetnek meg, amelyre idén 37 diák iratkozott. A tanintézet az erasmus-os projektekben is otthonosan mozog. Mindezekért az iskola nagyon sokat köszönhet az intézmény igazgatójának, dr. Cîmpan Liliana-Reli mérnökasszonynak, aki az iskola megújítását és fejlesztését tűzte célul.
A szakkollégiumban négy középiskolai osztály működik, két román tagozatú közgazdaságtan szak, egy román és egy magyar tagozatú elektrotechnika, illetve a román tagozaton van egy automechanika szakiskola, valamint egy ingyenes középiskola utáni képzés (posztlíceum) is. Az iskola folyamatos átalakuláson és fejlődésen megy át, hatalmas hangsúlyt fektet a már beindult programok megvalósítására.
A tanintézményt főleg belülről újítják, korszerűsítik. Az ősszel létrehozták a Smart Labot, vagyis a robotika labort, amelyben 12 kis robot, laptopok, VR szemüvegek, okostábla, 3D-s nyomtató van. A közgazdaságtan labort szoftverekkel, laptopokkal, nyomtatókkal szerelték fel, olyan eszközökkel, amelyek fontosak a jövendőbeli közgazdászoknak, könyvelőknek, de tovább fejlesztik az elektrotechnika labort és az automechanika szakosztályt is. „Jelen pillanatban ezeknek a nagyvolumenű projekteknek a lefutása zajlik, amely nem kevés energiát és időt emészt fel a vezetőség, illetve a tanári kar részéről” – mondta a nemrég kinevezett aligazgató.
Mindent a gyerekekért és az iskola fejlesztéséért
Papp Lajos-Levente 2007-ben történelemtanárként, történészként végzett a Kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetemen, így már abban az évben a krasznai Cserey-Goga iskolában taníthatott. Mint mondta: „nagyon jó év volt számomra, mert egy olyan iskolába kerültem, ahol sokat tanulhattam Anderlik István aligazgatótól, aki irányította a munkámat, így megtanultam a pedagógiának azt a részét, amelyet az egyetemen csak elméletben tanítanak. 2008-ban kilences fölötti átlaggal végleges címzetes tanárként kezdhettem el dolgozni, Krasznán képletesen elfogadtam a helyemet, és itt, valamint a szilágysomlyói Báthory István Általános Iskolában tanítottam párhuzamosan. A következő évben kérvényeztem az áthelyezésemet, és a magas jegyemnek köszönhetően elfoglalhattam a helyet a szilágysomlyói Iuliu Maniu Műszaki Szakkolégiumban mint történelem szakos tanár, teljes katedrával, román vonalon” – emlékezett vissza az aligazgató, majd hozzátette: tanárként és aligazgatóként is a diákok érdekeit helyezi első helyre, valamint most arra törekszik, hogy az iskola egyre fejlettebb legyen, mert egy modern tanintézmény mindig vonzóbb a diákok számára.
CSAK SAJÁT