banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Magukat banki alkalmazottaknak kiadó, rendkívül meggyőző és kedves telefonos csalók működnek

Az utóbbi időben egyre gyakoribbak az úgynevezett spoofing típusú, azaz a hívószám-hamisítást alkalmazó csalások, hívja fel a figyelmet a Román Rendőrség, az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) és a Romániai Bankok Szövetsége.

Ezek lényege, hogy az áldozat készülékén nem a hívást kezdeményező valódi telefonszáma jelenik meg, hanem egy másik szám, amelyet a hívó fél előre beállít, hogy elnyerje az áldozat bizalmát. Jelen esetben romániai kereskedelmi bankok telefonszámát használják a csalók és banki alkalmazottaknak adják ki magukat, majd közlik az áldozattal, hogy a bank jóváhagyta az általa kért kölcsönt, tájékoztat az Agerpres hírügynökség.

Ilyen helyzetben az emberek első reakciója rendszerint az, hogy mielőbb vonják vissza az állítólagos hiteligénylést. Ezt a felfokozott érzelmi állapotot használják ki a csalók és elkérik az áldozat személyi és banki adatait, azt állítva, hogy szükség van ezekre az észlelt csalás jelentéséhez és az áldozat számlájáról esetleg eltűnt pénzösszeg visszaszerzéséhez.Illusztráció: Pexels„A csalók nagyon jól használják a pszichológiai manipuláció technikáit, rendkívül meggyőzőek és kedvesek" – hívták fel a figyelmet a rendőrségi közleményben.

Ebben figyelmeztetik az embereket, hogy mielőtt megadnának bármilyen személyes adatot, ellenőrizzék a hívás valódiságát egy másik kommunikációs csatornán, és ne válaszoljanak a gyanús hívásokra, még akkor sem, ha azok látszólag bankoktól vagy valamilyen intézmény, hatóság részéről érkeznek. A banki alkalmazottak sosem kérnek telefonon jelszavakat vagy bankkártyaadatokat, mint ahogyan a hiteligénylés lemondása sem telefonon történik.

„Ne válaszoljanak az ilyen kérésekre, és azonnal szakítsák meg a hívást. Hitelről, pénzről ne beszéljenek telefonon!" - javasolja a rendőrség. Ha az áldozat megadta a csalóknak a bankkártyaadatait, azonnal értesítenie kell a bankot, ha pedig kárt szenvedett, feljelentést kell tennie a rendőrségen, illetve tájékoztatnia kell a DNSC-t is, tették hozzá.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?