Levizsgáztatják a mozdonyvezetőket

Ellenőrzik a mozdonyvezetők tudásszintjét. A Hivatalos Közlönyben a héten jelent meg a közlekedési miniszter rendelete, amely kimondja, hogy április 25. és augusztus 11. közötti időszakban felmérik a közlekedésbiztonságért felelő vasúti személyzet tudását. Az intézkedést az elmúlt időszakban bekövetkezett vasúti balesetekkel indokolják.

A mozdonyvezetőket és a tolatásvezetőket az infrastruktúra üzemeltetők képzési központjaiban tesztelik. Európában két évig tart egy mozdonyvezető képzése, Romániában kilenc hónap alatt szerzik meg a képesítést, írja a vasúti hírekkel foglalkozó Club Feroviar. Az elmúlt években sokat csökkent a szakoktatás minősége, és az ellenőrzések szigora, állapítja meg a portál.

Fotó: Pexels

Az e téren az elmúlt évtizedekben bekövetkezett változásokat egy, a pályát még a kilencvenes évek előtt kezdő, és azóta is szolgáló mozdonyvezetővel vették számba. Az üzemeletetők részéről jelentkezik a nyomás a szakképzés lerövidítésére és egyszerűsítésére, holott ez már megtörtént húsz évvel ezelőtt. Korábban aki mozdonyvezetőnek készült, két évig dolgozott szerelőműhelyben, hogy megismerje a mozdonyokat és a rendszer problémáit. Ezután iratkozhatott be a féléves segéd-mozdonyvezetői iskolába. Ezt a rendszert a kétezres évek elején felszámolták, jelenleg egyenesen be lehet iratkozni a képzésre, ami hat hónapos elméleti és három hónapos gyakorlati oktatásból áll. Még ezt is próbálják kurtítani, holott külföldön két évig tart egy mozdonyvezető képzése. Jól képzett emberekre lenne szükség, akik tudják, hogyan kell reagálni a kulcsfontosságú pillanatokban, ismerik és betartják az előírásokat, összegezte a mozdonyvezető. A pszichológiai vizsgálatok fontosságára is kitért, ha egy mozdonyvezető gyakran vészfékez, érdemes kideríteni az okát. A vasúti fórumokon felmerült, hogy a Teleorman megyei vasúti balesetet egyrészt a mozdonyvezető figyelmetlensége, majd a vészfékezés okozta. Régen órákon keresztül tesztelték a mozdonyvezetőket, most a magánklinikákon percek alatt átesnek a vizsgálton, mutatott rá a portálnak nyilatkozó szakember.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?