Közvitára bocsátották a 2023-2030-as országos egészségügyi stratégia tervét
Közvitára bocsátotta az egészségügyi minisztérium a 2023–2030-as időszakra szóló országos egészségügyi stratégiát jóváhagyó kormányhatározatot. A stratégia célja egy fenntartható, rugalmas és jó teljesítményű országos közegészségügyi rendszer kialakítása.
A javasolt stratégia értelmében az integrált egészségügyi szolgáltatásokat közösségi szinten fejlesztik ki, hogy az egészségügyet átfogóan, több (egészségügyi, oktatási és társadalmi) tényezőt figyelembe véve lehessen kezelni. Különös figyelmet fordítanak majd a kiszolgáltatott és veszélyeztetett népességcsoportokra (gyermekekre, idősekre, fogyatékkal élőkre stb.), valamint a roma közösségekre. Ezeket a szolgáltatásokat a helyi hatóságok fejlesztik ki, központi szintű pénzügyi, logisztikai és információs támogatással. A közép- és hosszú távú elképzelés az, hogy ezek az integrált közösségi egészségügyi központok a fenntartható és széles körben elterjedt gyakorlat modelljévé váljanak a romániai közösségekben – olvasható a projekt indoklásában.
A tervezet értelmében meg kell teremteni annak lehetőségét, hogy az egészségügyi alapellátás vegye át az egészségügyi szolgáltatások „piramisának alapját”. Kiszámítható keretet kell biztosítani a humánerőforrás képzésének, az infrastruktúra fejlesztésének, valamint a háziorvosi praxisok pénzügyi és működési fenntarthatóságának biztosítására – áll a dokumentumban.
A stratégia az egészségügyi alapellátási rendszer bürokráciamentesítését írja elő, illetve azt, hogy az egészségügyi alapellátás szorosabban integrálódjon a járóbeteg-, felderítő-, fekvőbeteg- és rehabilitációs ellátásba), ami kevesebb elkerülhető kórházi beutalást, kevesebb pazarlást eredményezne, és fokozná a háziorvossal való elégedettséget – írja a minisztérium által közvitára bocsátott határozattervezetben.
CSAK SAJÁT