Közösségben, értékek mentén – Gyermekeké volt a főszerep a kézdivásárhelyi közösségi napon

Egész napos rendezvénnyel ünnepelte a „Gyermekek Évét” a kézdivásárhelyi Közösségi Szolgáltatási Komplexum csütörtökön. A Szentkereszty Stephanie Egyesület által szervezett esemény központi gondolata az volt, hogy a játékos élményeket értékekkel párosítsák, és olyan programokat kínáljanak a gyermekeknek és családjaiknak, amelyek valódi közösségi élményt nyújtanak.

A tartalmas eseménysorozat méltó példája volt annak, miként lehet egyszerre szórakoztatni, tanítani és közösséget építeni. A „Gyermekek Évét” egyébként idén február 21-én Kézdivásárhelyen hirdette meg Tamás Sándor, a háromszéki önkormányzat vezetője és Nacsa Lőrinc magyarországi nemzetpolitikai államtitkár.Játszósarkot is kialakítottak a résztvevőknek | Fotók: Nagy Imre

A rendezvény házigazdájának szerepét Bálint Olga, a Közösségi Szolgáltatási Komplexum igazgatója és a Szentkereszty Stephanie Egyesület elnöke töltötte be. Köszöntőjében hangsúlyozta: a gyermekek egészséges testi-lelki fejlődésének záloga a közösség, amelyben élnek, valamint a családi háttér, amely biztonságot és irányt ad számukra. Mint fogalmazott, a kézdivásárhelyi Báró Szentkereszty Stephanie Egyesület több mint húsz éve dolgozik a hátrányos helyzetű, bántalmazott vagy fogyatékossággal élő gyermekek és felnőttek életének jobbá tételén.

„Szervezetünk nemcsak segítő kéz, hanem szellemi otthon is szeretne lenni – a nemzeti összetartozás és identitásápolás szellemében. Ezért is különösen fontos számunkra, hogy a 2025-ös év a gyermekek éve lett Kovászna megyében, hiszen ez lehetőséget ad arra, hogy még több programot indítsunk a legkisebbek javára” – hangsúlyozta az igazgató.

A nyitóbeszédet követően közös csoportkép készült, amely már előrevetítette a nap összetartó, családias hangulatát.

Játszva tanulni: élményalapú foglalkozások

A programban kiemelt szerepet kaptak a tematikus foglalkoztató sarkok, amelyekben egyszerre volt jelen a szórakozás, a tanulás és a hagyományőrzés. A Hagyományőrző Tanoda keretében kürtőskalács-sütés zajlott Kovács Veronika irányításával, a kemence körül hamar összegyűltek a gyerekek, akik nemcsak elkészítették, de meg is kóstolhatták saját kezükkel gyúrt, formált kalácsaikat.

Megnyitó beszédet Bálint Olga mondott

A kézművesség világába Benkő Krisztina pedagógus vezette be a kicsiket, akik szebbnél szebb tárgyakat készítettek természetes anyagokból. A játékos mozgás sem maradt el: Csavar Zenkő gyógytornász népi játékokat tanított, Tuzson Edina gyógypedagógus pedig néptáncfoglalkozást tartott, ahol nemcsak a lépések, de a közös élmény is maradandó volt.

A program szervezői arra törekedtek, hogy minden foglalkozás a székely kulturális örökséghez kapcsolódjon – legyen szó hagyományos ételekről, zenéről, táncról vagy kézműves technikákról. Ezáltal a gyerekek észrevétlenül sajátították el mindazokat az értékeket, amelyek közösségük szellemi kincsei.

„Értékeink, melyek összekötnek” – közös gondolkodás a jövőről

A nap egyik meghatározó pillanata a Társalgó sarok elnevezésű beszélgetéssorozat volt, amely Értékeink, amelyek összekötnek címmel zajlott. Bálint Olga moderálásával egy nyitott hangvételű eszmecserére került sor, amelyen részt vett Percze László, Magyarország csíkszeredai konzulja, dr. Szilveszter Szabolcs, Kézdivásárhely alpolgármestere, valamint Pál Edith, az Egyszülős Klub Háromszék vezetője.

A beszélgetés során szó esett az egyesület történetéről, kihívásairól, de a sikerekről is: hogyan vonják be az otthon lakóit az alkotómunkába, hogyan születnek meg azok a kézműves termékek, amelyeket a szervezet saját boltjában értékesítenek.

Mesék, tánc és közös étkezés

A nap a kultúra jegyében folytatódott: Héjja Cecília pedagógus és mentálhigiénés szakember székely népmesékkel örvendeztette meg a hallgatóságot, a mesehallgatás élményét pedig közös tánc követte Tuzson Edina vezetésével. A közösségi nap záróakkordja egy piknik volt az intézmény udvarán, amelyet ugyan a közelmúlt vihara megtépázott – több fa is megsérült –, de a közösség ereje és összetartása ezt is áthidalta.

Percze László konzul Bálint Olga vezetésével bejárta az intézmény udvarát és épületeit, megtekintette a kápolna alatti kriptában nyugvó báró Szentkereszty Stefánia szarkofágját is, ezzel is tiszteletet adva az alapítónak.

A gyerekeket is bevonták a kürtős kalácsok sütésébe

A kézdivásárhelyi közösségi nap nemcsak színes programjai miatt volt emlékezetes, hanem azért is, mert egyszerre tudta megszólítani a gyermekeket, a szülőket, a pedagógusokat és a közéleti szereplőket. A rendezvény közös pontokra épített: a gyermeki kíváncsiságra, a játék szeretetére, a közösségi élményekre és a hagyományainkban rejlő értékekre.

A rendezvény a Bethlen Gábor Alap és a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának támogatásával valósult meg, kapcsolódva a megyei önkormányzat által meghirdetett „Gyermekek éve” programsorozathoz, amely 2025-ben Háromszék kiemelt tematikus éve.

Ahogyan a rendezvény szellemisége is sugallja: egy közösség jövője a gyermekekben rejlik. És ahol jó gyereknek lenni – ott jó felnőtté válni is.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?