Középiskolások, figyelem! – Meghirdették a Bölcs Diákok országos vetélkedőjét

Tizenötödik alkalommal szervezi meg a Bölcs Diákok vetélkedőjét a Communitas Alapítvány, a Kolozsvári Református Kollégium a Babeş–Bolyai Tudományegyetemmel karöltve. Az idei verseny témája a Szabadság.

Elindult a jelentkezés a középiskolásokat célzó Bölcs Diákok vetélkedőre, amely egy tudományágakat átívelő megmérettetés. A keddi sajtótájékoztatón jelen voltak a társszervezők és egy tavaly résztvevő diák is. Molnár-Galaczi Júlia, a Kolozsvári Református Kollégium angolszakos tanára, a verseny feladatlapjainak írója, Markó Bálint, a BBTE magyar tagozatért felelős rektorhelyettese, Majoros Csilla, a Communitas Alapítvány munkatársa, programkoordinátor és Daróczi Bíborka, bölcs diák beszélt a versenyről.

Fotók: Gönczy Tamás

Az idei téma a Szabadság, amelyet jövőre valószínűleg folytatnak majd. A program koordinátora kifejtette, hogy „a szabadság keresésének és megtalálásának általános lehetőségeit és egyéni megéléseit tanulmányozzák különböző történelmi korok keretei között, mint amilyenek a diktatúrák, valamint a demokráciák.

A verseny célja a diákokkal megismertetni ezen történelmi korszakok sajátosságait interaktív, szórakoztató feladatok által. Ami a verseny szakaszait illeti, két fordulón (helyi, megyei szakasz) online feladatlap lesz, az országos szakaszon pedig előre elküldött bibliográfia alapján élőben versenyeznek a diákok. Az utolsó fordulónak egy második része is van, a televíziós vetélkedő, ahol megtapasztalhatják az élő adásban versenyzés szépségét.

Molnár-Galaczi Júlia

Molnár-Galaczi Júlia ismertette, hogy igyekeznek úgy összeállítani a feladatlapokat, hogy egyrészt ezáltal is tágítsák az iskolai tananyagkeretet, másrészt pedig a diákok megtapasztalják a különböző tantárgyak közötti összefüggéseket, valamint az elmélet és a gyakorlat közötti kapcsolatot (amire sokszor az iskolai oktatás nem fektet kellő hangsúlyt). A feladatlap mindig egy elolvasandó mű köré épül fel, amely a témához kapcsolódik.

Ezekből olyan feladványsort állítanak össze, amelyben mindig vannak reál és humán jellegű kérdések egyaránt, hogy minden diák kamatoztatni tudja a tudását a csapatban. A diákok kreativitása és gyakorlatiassága alaposan próbára volt téve az elmúlt években, például kisfilmeket vagy éppen szappant kellett készíteniük, de karitatív akciókban is részt vettek.

Az elmúlt másfél évtizedben több mint 6000 diák vett részt a vetélkedőn, csapatosan. Ez utóbbi kritérium idén sem változott: 3-4 fős középiskolás csapatok jelentkezését várják, akiket egy vezetőtanár is elkísér. Jelentkezni 2024. november 8-ig lehet a www.bod.communitas.ro honlapon. Ugyanitt elolvasható a verseny teljes szabályzata is.

A tavalyi versenyben résztvevő Daróczi Bíborka (Kolozsvári Református Kollégium) elmondta, hogy a Bölcs Diákok vetélkedő abban különbözik az összes többi olimpiásztól és iskolás versenytől, hogy csapatban dolgozhattak. „A versenyeken ott van a stressz, a problémák, amit megoszthattunk egymás között, nem volt egy személy, akire minden rá volt sózva, hanem közösen megoldhattuk.”

És hogy miért éri meg a Babeş–Bolyai Tudományegyetemnek (BBTE), hogy szinte tíz éve partner egy középiskolás rendezvényben? Dr. Markó Bálint fontosnak tartja azt, hogy közvetlen benyomást szerezzenek arról, hogy mi történik az egyetem előtt, majd ezeket a tapasztalatokat begyűjtve kamatoztatni tudják az egyetemi oktatásban. Arra kíváncsiak legfőképp, hogy a diákok hogyan viszonyulnak különböző problémákhoz és azok megoldásaihoz.

dr. Markó Bálint

„Azt hiszem, hogy az egyik legfontosabb oldala ennek a versenynek, hogy a csapatban való gondolkodásra tanítja meg a diákokat”. A csapatdinamika minden évben más, minden évben új, „minden évben kicsit forradalmi, hogy a szabadsághoz kapcsolódjak” – tette hozzá nevetve a BBTE rektorhelyettese. Elmondta azt is, hogy nem kell zseninek lenni a részvételhez, egyszerűen csak szabadnak kell lenni, és játszani a gondolatokkal, lehetőségekkel.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?