Egyetemi bentlakások: Kolozsváron csak húsz százaléknak juthat
Túlzsúfoltak a bentlakások, nincs elég szálláshely a hallgatók számára, így drága albérletet kell fizessenek, ezért elsősorban bentlakásokra kapott az oktatási minisztérium 40 millió lej pluszt augusztus elején a tartalékalapból – szavazta meg a kormány. Három egyetemet emelnek ki, ahol sürgősen be kell fejezni munkálatokat, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem viszont nincs köztük. Markó Bálint, az egyetem rektorhelyettese a Maszolnak elmondta, ugyan évek óta kérik a támogatást bentlakásépítésre, épületfelújításra, pozitív válasz eddig nem érkezett. Bentlakás-építési projektje ennek ellenére van az egyetemnek Kolozsváron, de – a rektorhelyettes szerint – még nagyon kezdeti fázisban .
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem mintegy 7000 bentlakásos hellyel rendelkezik, és így hallgatói – mintegy 45 ezer diák – körülbelül húsz százalékának tud szálláshelyet biztosítani. Évekkel ezelőtt szerettek volna bővíteni, azonban erre támogatást nem kapott az egyetem – mondta el Markó Bálint rektorhelyettes, a Magyar Tagozat vezetője, akit az egyetemi bentlakásokra kiutalt költségvetés-kiegészítés kapcsán kérdeztünk. Elmondta, az augusztus elején kiutalt 40 millió lej, a tanügyminisztériumnak egyetemi szálláshelyekre adott költségvetés-kiegészítése nem igazán érinti a BBTE bentlakásait.
„Ez sajnos a BBTE szempontjából olyan értelemben nem különösebben jelentőségteljes, hogy mi ugyan kértük nagyon régóta a kormányt, hogy segítsen bentlakásépítéssel, de sajnos erre nem érkezett pozitív válasz. Valóban építenek új bentlakásokat, különböző más helyszínein az országnak, de például a BBTE esetében nem született meg egy olyan döntés, ami segítette volna ezt a lehetőséget” – mondta el a kormánydöntés kapcsán a rektorhelyettes.
Hozzátette: tudomása szerint szakmai gyakorlati központ felújítására kapott most pénzt az egyetem, a blăjoaiai központjukat újíthatják fel a következő két-három évben.
Mostohagyermek a kolozsvári BBTE?
Tervezik napelemekkel felszerelni a bentlakásokat, várhatóan a következő két évben kerül erre sor. A beruházásra pályázaton keresztül nyertek támogatást. „Pályázati keretből valósítjuk meg. Sajnos központi szinten beruházások az elmúlt időszakban – ha a pályázatokat nem nézzük –, nem nagyon irányultak Kolozsvár felé, és azt hiszem, elég elegánsan fogalmaztam” – jegyezte meg a rektorhelyettes. Hozzátette, azt is hiába kérték többször is, hogy például a Kémia Kar Arany János utcai épületének a felújításában segítsen Bukarest, „hiszen elég rossz állapotban van az épületnek bizonyos része”.
Folyamatos a korszerűsítés
A bentlakások nagy része Kolozsváron található, de a kihelyezett tagozatok helyszínein is, például Besztercén, Máramarosszigeten, illetve „Resicabányán is van egy új, modern és jól felszerelt kollégiuma az egyetemnek”. Markó Bálint elmondta, minden évben átesnek kisebb-nagyobb felújításon, „hogy a diákok megfelelő kényelemben lakhassanak”.
Kérdésünkre kifejtette, Kolozsváron az elmúlt körülbelül tíz évben több szinten is modernizálták ezeket a szálláshelyeket, például hőszigetelés, épületgépészet, az internet-elérhetőség minősége szempontjából, „de ugyanígy a gépparkot is: a mosógépektől kezdve a konyhák felszereltségéig, a mellékhelyiségekig, bútorokig. Folyamatos törődés van a bentlakásokkal. Minden nyáron az elfoglalásuk periódusáig egy felújítási roham van minden bentlakásnál. Megpróbálják helyrehozni az évközben esetleg elromlott dolgokat, amiket nem sikerült korábban helyrehozni. Gondolok akár a festésre, vagy hasonló jellegű problémákra”.
A szociális helyzet is számít
Arányaiban nem túl sok a 7000 bentlakásos hely, így nagy kiváltságnak számíthat, ha jut belőle főleg Kolozsváron, ahol 400 euró alatt nemigen találni már albérletet. Markó Bálint elmondta, érdemes kérni, hiszen a bentlakási helyek nem ösztöndíjhoz kötöttek, hanem igényhez és a jelentkezőnek a státusához.
Kapcsolódó
„Minden karnak van egy megadott számú helye, és lehetőségeken belül természetesen segítünk, ahol tudunk” – mondta. „Természetesen a jó tanulmányi helyzet az egy fontos kritérium. Így, aki ösztöndíjas, az nagy eséllyel bentlakásos is lehet, de nem biztos, hogy bentlakást kér. Emellett bentlakást biztosítunk azoknak, akik valamilyen szociális szempontból hátrányos helyzetben vannak, de a tanulmányi állapotuk rendben van, azaz integralisták” – fejtette ki Markó Bálint. Hozzátette, előnyt élveznek a speciális igényűek, például a mozgáskorlátozottak, vagy akik egyéb fogyatékossággal élnek.
Megkezdett projekt a Lomb negyedben
A korábbi bentlakás-építési tervekkel kapcsolatban elmondta, a Kőkert (Hașdeu ) utcai diáknegyedben egy 400 férőhelyes új épület volt a néhány évvel ezelőtti terv. „E célból kértük, hogy az ottani üres területeinken engedélyezzék nekünk egy bentlakás felhúzását, de erre egy civil kezdeményezés is indult, hogy ne tegyük meg, mert ott bizonyos tujákat kellett volna kivágni. Ezek díszfák, amiket az 1970-es években ültetett az egyetem. Nem évszázados tölgyekről beszélünk, hanem városi díszfákról, és ez nem egy park, hanem az egyetemnek a területe. Végül különböző egyéb okok miatt végül is ez a terv elkaszálódott” – idézte fel Markó Bálint. Hozzátette, továbbra is egy 400 férőhelyes bentlakás lenne az elképzelés, ami, úgy gondolja, „nagyon nagy segítséget jelentene a Kolozsvárra jövő egyetemistáknak”.
Azok után, hogy az előző helyszínnek nem volt támogatottsága, a Lomb negyedben indult el többek között egyetemi szálláshelyet is magában foglaló projekt. „A Lomb negyed tövében épülne meg az info-bio-nano-for-health központunk, illetve a Matematika és Informatika Karnak az új kampusza többek között. Előbbire volt is már egy pályázat, van egy nyertes terv, és az új kampuszt a polgármesteri hivatallal együtt terveznénk létrehozni. Még eléggé kezdetleges állapotban van, de valamelyest elindult a folyamat. Ha ezt sikerül összehozni, akkor itt épülne új bentlakás, természetesen a Matematika és Informatika Kart kiszolgálva elsődlegesen” – fejtette ki Markó Bálint a bentlakás-kérdés kapcsán.
CSAK SAJÁT