Közel ötszáz bevetése volt a Hargita megyei hegyimentőknek 2024-ben
Összesen 481 mentési akcióban nyújtottak segítséget a Hargita megyei hegyimentők tavaly. Az intézménynek négy speciális mentőcsapata van és kilenc mentőállomást működtet.
Mérleget vont a mögöttünk álló évről Hargita Megye Tanácsának Hegyi- és Barlangimentő Közszolgálata. Mint az erről szóló közleményben kiemelték, a Hargita Megye Tanácsa által fenntartott intézmény négy speciális mentőcsapattal dolgozik: hegyimentőcsapat, barlangimentő-csapat, búvár szakosztály, valamint kutyás egység. Ezek a csapatok megyeszerte összesen kilenc mentőállomáson működnek, amelyek Székelyudvarhelyen, Csíkszeredában, Maroshévízen, Gyergyószentmiklóson, Borszéken, Szentegyházán, Balánbányán és Gyimesben találhatók.
A tíz alkalmazottal és összesen 160 önkéntessel dolgozó közszolgálat 2024-ben 481 bevetésen bizonyította szakértelmét. Simon László, a szolgálat vezetője elmondta, hogy a megyeszerte létrehozott mentőállomások fő célkitűzése a balesetekre adott reakcióidő csökkentése.
„A 2024-es év tevékenységeinek többsége a hegyi, barlangi és vízi balesetek megelőzésére irányult. Ez magában foglalta a tudatosítást, információszolgáltatást, a turistautak jelzésének megújítását, a turistaútvonalak felszabadítását, tájékoztató táblák és irányjelzők felszerelését, valamint ifjúsági programok szervezését is” – részletezte Simon László.
A különböző baleset-megelőzési programok és tevékenységek mellett a hegyimentők 2024-ben összesen 481 mentési akcióban nyújtottak segítséget. Ezen esetek során más mentőegységek, a Hargita Megyei Mentőszolgálat vagy a rohammentőszolgálat (SMURD) beavatkozására is szükség volt, valamint 182 esetben – ahol több áldozat vagy sérült volt érintett – két vagy három mentőegység közreműködésére is szükség volt. Két vízi mentés során holttesteket emeltek ki, az áldozatokat a bukaresti Orvostani Intézetnek adták át – osztották meg a kommünikében.
Simon László elmondása szerint a mentések túlnyomó többsége télen, sípályákon történt, különösen a Madarasi Hargitán, Varságon, Hargitafürdőn és a Bucsin-tetőn. Nyáron, a megnövekedett turistalétszám miatt, gyakoribbak a balesetek a Gyergyói-medencében, például a Gyilkos-tónál, az Egyes-kőnél vagy a Vargyas-szorosban.
A tudatosság növelése érdekében 2024-ben több mint 15 ezer gyermek, diák és egyetemista vett részt a szolgálat által szervezett tevékenységeken, vetítéseken és interaktív programokon a Zöld hét vagy az Iskola másként tematikus programok keretében.
2024-ben Hargita Megye Tanácsa 1,46 millió lejt biztosított a hegyimentő közszolgálat tevékenységének fenntartására, a hegyimentők felszerelésére és képzésére, továbbá 524 ezer lejt olyan beruházásokra, mint hegyimenedékek építésére, felújítására és más eszközök és gépek beszerzésére. Jelenleg minden mentőcsapatnak megfelelő a felszerelése bármilyen beavatkozás elvégzéséhez – hangsúlyozták.
„A biztonságos feltételek megteremtése, a lakosok és turisták számára, hozzájárul Hargita megye turizmusának fejlődéséhez, de ehhez szükség van a mentőegységek megfelelő képzésére és megfelelő felszerelésre is. Hargita Megye Tanácsa továbbra is támogatja a Hegyi- és Barlangimentő Közszolgálatot” – szögezte le Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke.
A megelőzés részeként Hargita Megye Tanácsának Hegyi- és Barlangimentő Közszolgálata néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a lakosok és turisták számára:
- tervezzék meg az útvonalat saját felkészültségi szintjükhöz mérten
- használjanak megfelelő felszerelést, tájékozódjanak előre a turistaútvonalak állapotáról
- legyen náluk elsősegélycsomag, használják a különböző telefonos alkalmazásokat (SALVAMONT, 112)
- tartsák feltöltve telefonjaikat, csoportosan közlekedjenek
- ne hagyják magukra társaikat.
Nézd meg a Hargita megyei hegyimentőkről ezt a korábbi videót!
CSAK SAJÁT