Kötelező elsősegély-oktatás bevezetését kérik az iskolákba

Kampányt indított a Declic közösség, hogy a parlamenti vitán levő oktatási törvénytervezetbe foglalják bele: kötelező elsősegély-tanfolyamokat tartani a tanintézetekben. Az online petíciót eddig több mint 25 ezren írták alá. A Maszol által megszólaltatott oktatási szakemberek szerint, a kötelező tanfolyam szükséges, ám nem önálló tantárgyként, egy tanévben 80 órában.

A felhívásban azzal érvelnek, hogy Kolozsváron egy kislány életét veszítette, mert félrenyelt egy zselét, és a környezetében senki nem tudta alkalmazni az életmentő manővert. A hasonló tragédiák megelőzhetőek megfelelő képzéssel, teszik hozzá. A statisztikák szerint Romániában tízből nyolc felnőtt nem ismeri az elsősegélynyújtás alapjait, hirtelen szívleállás áldozatainak 95 százaléka életét veszíti, holott ha azonnal elkezdik a szívmasszázst és a lélegeztetést megkétszereződik a túlélés esélye.

Fotó: Facebook | Salvatore Egyesület

Sok országban kötelező az iskolában elsősegély-tanfolyam, így képezik ki az életmentésre a polgárokat. Romániában opcionális az egészségnevelés, a diákok csak egy része szerzi meg az ismereteket, így itt az ideje, hogy a hatóságok lépéseket tegyenek a helyzet megváltoztatása érdekében, áll a Declic felhívásában. Abban bíznak, ha elég sokan aláírják a petíciót, Ligia Deca oktatási miniszter megfontolja, hogy a parlamenti vita alatt levő oktatási törvénytervezetbe foglalja az elsősegély-tanfolyamok kötelezővé tételét.

Több százan tanulják az életmentést, de mindenkinek tudnia kellene

Mindenkinek ismernie kellene az életmentés, az elsősegélynyújtás alapjait, értett egyet a kezdeményezéssel Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő. Hozzátette, jelenleg is több program, együttműködés révén törekednek arra, hogy minél több gyerek és fiatal elsajátítsa ezeket az ismereteket. A főtanfelügyelő ugyanakkor úgy véli, a jelenleg is túlzsúfolt tantervbe, nem kell még egy kötelező tantárgyat bevezetni, elég ha megszervezik, lehetőséget biztosítanak arra, hogy néhány alkalommal képzésen vegyenek részt a diákok.

Jelenleg opcionális tantárgy az egészségnevelés, ennek keretében az elsősegély-nyújtás technikáit is tanítják. Kovászna megyében ebben a tanévben 40 osztályban 800 gyerek tanulja az egészségnevelést, őket 29 pedagógus oktatja, tájékoztatta a Maszolt Zágoni Imola, Kovászna megyei nevelési tanfelügyelő. Hangsúlyozta, ezen kívül több intézménnyel, civil szervezettel együttműködnek, hogy minél több diák és pedagógus szerezze meg az életmentéshez szükséges alapvető tudást.  A Csutak Vilmos Pedagógusok Háza a Salvatore Egyesülettel közösen akkreditált képzéseket tart a tanároknak, tanítóknak, eddig a 25 órás tanfolyamot 180 pedagógus végezte el, közülük 74-en az idén.

Fotó: Salvatore Egyesület

A Salvatore Egyesület az iskolákban is tart bemutatókat az elsősegélynyújtásról, ezeken eddig több mint 500 gyerek vett részt. Zágoni Imola rámutatott, rendkívül népszerűek a Kovászna Megyei Vöröskereszt által szervezett elsősegélynyújtó versenyek, ezen tavaly 102 öttagú csapat vett részt, idén már 131 csapat nevezett be. A Vöröskereszt szakemberei első lépésben kiképzik a tanárokat, majd ők foglalkoznak a versenyző diákokkal, több helyzetben is megtanulják az életmentést, el tudják látni az ájult személyt, a fuldoklót, segítséget nyújtanak orrvérzés esetén, és az újraélesztést is elsajátítják.

A Puskás Tivadar Szakközépiskolában korszerű eszközökkel felszerelt elsősegélynyújtási oktatótermet adtak át az év elején, ahol lehetőség van arra, hogy tanfolyamokat szervezzenek, részletezte Zágoni Imola. Hozzátette, az elemi osztályosoknak a Különleges Távközlési Szolgálattal (STS) közösen szerveztek tájékoztató programot arról, hogy mikor, miként kell hívni a 112-es segélyhívó számot. Összegzésképpen Kiss Imre főtanfelügyelő elmondta, az elsősegély nevelésre mindenképpen szükség van, de nem feltétlenül egy tanév alatt 80 órában, kötelező egyéni tantárgyként.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?