Kolozsvár: folytatódik a sportkomplexum építése a műemlék kétágú templom közvetlen közelében

Több leállás után a napokban újrakezdődött a Kolozsvár-alsóvárosi református templom mögötti sokat vitatott építkezés: a tanügyminisztérium támogatásával a Viitorul Sportklubnak tornaterem és uszoda épül a műemlék templom közvetlen szomszédságában, ráadásul úgy, hogy a Kolozs megyei műemlékvédelmi bizottság korábban többször is elutasította a tervet, de az mégis jóváhagyást kapott, igaz, végül Bukarestből. Adorjáni László parókus lelkipásztor szerint továbbra aggasztó az építkezés, amely a törvényi védettséget élvező templom műemléki környezetében zajlik.

A történet mintegy másfél évtizedre nyúlik vissza. Az első terv csak egy tornateremmel, úszómedencével felszerelt iskolai sportlétesítményre és a hozzá tartozó iroda építésére vonatkozott, majd ezt később kiegészítették a tanfelügyelőség épületével, amit 2011-ben szintén elutasított a megyei műemlékvédelmi bizottság. Mindezen szakmai ellenvéleményezés, illetve a közvetlen szomszéd, a Kolozsvár-Alsóvárosi Református Egyházközség ellenkezését figyelmen kívül hagyva az országos műemlékvédelmi bizottság végül jóváhagyta az építkezési tervet, és 2011 júliusában elkezdődhettek a munkálatok.

A hátsó részen már égnek meredeznek a betongerendák | A szerző felvétele

A beruházások megkezdését azonban egyéb tényezők is beárnyékolták: kiderült ugyanis, hogy nem végezték el a régészeti leletmentést, ezért le kellett állniuk, majd egy gyors feltárást követően folytatódott a munka, miközben még le sem zárult teljesen a visszaszolgáltatási bírósági eljárás.

A Kolozsvár-Alsóvárosi Református Egyházközség annak idején 2500 aláírást gyűjtött tiltakozásképpen az építkezés ellen, később pedig, 2013-ban élőlánccal vették körbe a templomot és több felekezet képviselője is felszólalt a beruházás ellen. Mint kiderült, ennek sem volt hatása, a tanfelügyelőség új épülete elkészült, amit 2019-ben adtak át az akkori tanügyminiszter, Ecaterina Andronescu részvételével.

A sportkomplexum látványtervén is jól kivehető a műemlék templom közelsége

A tanfelügyelőség mögötti, az alsóvárosi, avagy kétágú templom közvetlen közelébe tervezett hátsó épületrész, a tornaterem és az úszómedence építése azonban időről időre félbeszakadt. Adorjáni László alsóvárosi parókus lelkipásztor a Maszol megkeresésére közölte, most sem közölték velük, hogy újrakezdik a beruházást, csak azt vették észre, hogy megérkeztek a munkások és folytatják a rég abbahagyott építkezést. Megtudtuk, a református egyházközség tagjait továbbra is aggasztja, hogy a műemlék templom tőszomszédságában épülő monstrum milyen mértékben befolyásolja majd az istenháza statikai állagát, erről ugyanis hiába kértek tájékoztatást a beruházást lebonyolító tanfelügyelőségtől.

Adorjáni László lelkipásztor rávilágított: tudvalevő az, hogy a templom alatti rétegekben különböző talajvizek mozognak, amelyek eddig nem okoztak gondot a kéttornyú templom szerkezetében, de a kérdés az, hogy a mellé felépulő épület alapozása során miképpen változik meg a talajvíz áramlása és veszélyezteti-e a templomot. Mindemellett a műemlék mellé épülő tornaterem magassága is, amely – ráadásul védett műemléki környezetben –meghaladja templom koronazáró párkányának magasságát, illetve oldalablakai az istenháza kereszthajójára néznek, és nem tudni, az onnan kiáramló zaj mennyire zavarja majd az istentiszteleteket, egyházi rendezvényeket.

A toronyból | Adorjáni László lelkipásztor felvétele

Az egyház jogi úton próbálta megakadályozni a sportkomplexum megépítését, de pereiket sorra elveszítették. Egyetlen jogi eljárás van még folyamatban, méghozzá a strasbourgi emberjogi bíróságon, de ez sem kimondottan az építkezés ellen, hanem annak a teleknek a visszaszolgáltatása ügyében, amelyre a sportkomplexumot elkezdték megépíteni. A terület ugyanis az egyházközségé volt, de 1964-ben egy kikényszerített adománylevéllel vette el az állam. 1989 után az egyház peres úton próbálta visszaszerezni korábbi tulajdonát, a pert azonban jogerősen elvesztette. Adorjáni László emlékeztetett, ez a kétes körülmények között kikényszerített adománylevél volt az a perdöntő bizonyíték, amely miatt nem kaphatták vissza a területüket. Mint a Maszolnak mondta, a strasbourgi perrel már csak azt akarják elérni, hogy a joghatóság kimondja, igazuk volt és jogosan kérték vissza egykori területüket.

Az ügyben kerestük a Kolozs Megyei Tanfelügyelőséget is, de cikkünk megjelenéséig nem értük el az illetékeseket. Amint sikerül beszélnünk velük, frissítjük cikkünket.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?