Kispetri: összefogással, támogatással és közmunkával állítják helyre a leégett parókia épületét

„Sajnálatos esemény történt községünkben. Múlt hétvégén, szombaton, este 10 óra 30 perckor értesített a tűzoltóság, hogy kigyulladt a községünkhöz tartozó Kispetri település református parókiája. Azonnal kivonult a bánffyhunyadi és az egeresi tűzoltóság, de már akkor a parókia elülső része, két szoba a tűz martalékává vált, valamint a tetőzet is szinte teljesen megsemmisült” – mesélte ottjártunkkor Gál-Máté István polgármester. Mint mondta, hála Istennek, a tűzoltók fél óra alatt el tudták oltani a tüzet, így az épület hátsó része megmaradt, és nem történt nagyobb kár.

„Szomorú eset ez számunkra, a kispetri közösség számára, hiszen ott egy tenni akaró közösség van. Most újítják fel a visszakapott iskola épületét, és máris egy újabb feladat hárul rájuk, a parókia felújítása” – mondta a polgármester.

Nem keseredtek el a helyiek teljesen | Fotó: Kulcsár Mária

Az elmúlt napok híradásai szerint a Kalotaszegi Református Egyházmegyéhez tartozó Kispetri Református Egyházközség parókiáján szombat este 11 órakor tűzeset történt, amely jelentős károkat okozott az egyházi épületben. A több mint százéves parókia legnagyobb szobáját gyülekezeti teremként használják, ahol a téli időszakban bűnbánati alkalmakat, bibliaórákat, illetve vasárnapi istentiszteleteket tartanak. Utoljára pénteken fűtöttek be a parókián, ám ekkor még semmi jele nem volt a tűzveszélynek.

Szombat éjfél előtt azonban a parókia régi, megrongálódott kéménye miatt tűz keletkezett. A helyszínen dolgozó tűzoltóparancsnok tájékoztatása szerint a tűzesetet a kémény meglazult téglája okozta, amelyen keresztül a parázs a tetőtérbe jutott, és meggyújtotta a mestergerendát. A lángok gyorsan átterjedtek az épület közeli helyiségeire. A tűz következtében két szoba és a tetőszerkezet körülbelül háromnegyede része súlyosan megrongálódott – közölte a Kalotaszegi Református Egyházmegye Esperesi Hivatalának sajtóreferense.

„Az egyik érintett szobát a helyi földbirtokosság használta irodaként, ahol számítógépek, nyomtatók és más elektronikus eszközök is megsemmisültek. A parókia irodájában számos régi irat is elégett, azonban az anyakönyveket, a telekkönyvet és más fontosabb dokumentumokat a beszolgáló lelkipásztor a váralmási parókián tárolta, így ezek épségben maradtak. Jelenleg a biztosító szakemberei felmérik a károkat. A helyreállítási munkálatok az értékelés befejezése után azonnal megkezdődnek” – ismertette Hover Zsolt.

Könyvek és dokumentumok is a tűz martalékává váltak | Fotó: Kulcsár Mária

Az egyházközség jelenleg parókus lelkész nélkül működik, a szolgálatot Topai Attila, a Váralmási Református Egyházközség lelkipásztora látja el.

Még érezni lehet a fojtogató füstszagot

Az épület udvarán és az épületben elszenesedett gerendák, megégett könyvek hevernek. A tornácon tűz martalékává vált székek, az első szobában egy íróasztal és egy számítógép maradványa, a tetőszerkezetnek nyoma sincs, bentről látni az égboltot. Az épület belső részében a falon lévő füstfoltok jelzik a tragédiát, a hátsó részben viszont szinte érintetlen minden, szőnyeg a padlón, a bútorok épségben.

Ottjártunkkor egy szomszédban lakó nő érkezett, azt hitte, a kárfelmérők vagyunk, majd mesélni kezd a tragédia estéjéről, miközben telefonján mutatja a lángoló épületről készült felvételeket, fotókat.

„Véletlenül voltunk itthon, a közelben lakunk, és amikor kinéztünk, már ezt a poklot láttuk, lángolt a parókia. A férjem rohant segíteni, majd jöttek a tűzoltók, és a nagy lángot visszafogták. Megállapították, hogy a csempekályha kimenetelénél volt egy repedés és ott keletkezett a tűz” –mesélte a nő.

A parókiát 1901-ben építették | Fotó: Kulcsár Mária

Az épület tornác felőli külső falán felirat látható, mely szerint 1901-ben épült a parókia. Az élet fintora, hogy miközben a visszakapott régi iskolaépületet újítják, közösségi házzá alakítják, leég a csaknem öt éve felújított, szigetelt, központi fűtéssel ellátott parókia, ezzel is újabb munkára kényszerítve a helybélieket.

A templom, ahol a tél kivételével istentiszteleteket tartanak szépen tornyosul a falu központjában. Ilyenkor, hogy ne kelljen fűteni, a parókián szolgál a lelkész.

„Háromszor raktak tüzet a múlt héten, a tűzoltó szerint a repedésen keresztül egy szikra került a falba. Először az irattár kapott lángra, utána a padlásra terjedt, onnan a másik szobába, amit a közbirtokosság bérelt. Szerencsére a fontosabb papírok az elnöknél voltak, így csak a minimális, ami nem fontos, az égett le” – mondta szomorúan a nő. Mindeközben a helybéliek már felkészültek, hogy közmunkával mihamarabb nagytakarítást végezzenek. Szombat este elszállították az izzó gerendákat, hogy ne legyen újabb tragédia. Mint mesélték, nagy szerencse, hogy nem sérült a kazán, nem robbant fel a gázpalack.

A régi iskola felújítása zajlik, de befejezése „pénz kérdése”. Önerőből kicserélték az ablakokat, a helybéliek közmunkát vállaltak, a villanyszerelést egy Kispetriben házat vásárolt, Németországban élő szakember vállalta, aki bérmentesen megcsinálta a munkálatot. Nemrég az épület korszerűsítésére pályázat útján 25 ezer eurót kaptak.

A 2021-es népszámlálási adatok szerint Kispetri lakossága nem éri el a százat, mint mondták, körülbelül hatvanan lakják állandó jelleggel, de ők és az elszármazottak készek segíteni.

A helyiek még másnap is oltották a parázsló gerendákat, oszlopokat | Fotó: Kulcsár Mária

„Kinézek, és még most is a tüzet látom a lelki szemeim előtt. Másnap reggel is oltottak a férfiak, mert a falakban a fa parázslott, füstölt. Ledöbbentünk, és el vagyunk keseredve, de van remény. Túl vagyunk az ijedtségen, valószínű, hogy sikerül újjáépíteni” – mondta az elkeseredett szomszéd.

Az épület kerítése előtt kút áll, amely a papilakhoz tartozott, de egykoron a nagy szárazság miatt a lelkész nagylelkűségből közhasználatra adta a kutat. Két-három éve még volt lelkésze a településnek, Bántó Csilla tiszteletesasszony szolgált, aki most Tóközön lelkész.

„Mi segíteni fogunk. A civil szervezet és az önkormányzat is mindent megteszünk a megyei RMDSZ-szel közösen, hogy támogassuk az épület visszaállítását” – mondta zárásul Gál-Máté István polgármester.

Támogatást az alábbi bankszámlára lehet eljuttatni:
Cod IBAN: RO55BTRL05401205F98731XX
PAROHIA REFORMATA PETRINZEL, NR 112
CUI: 6276499

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?