Kilövési kvóta duplázása: az államfő alkotmányossági kifogást emelt a tervezet ellen

Nicușor Dan államfő nem hirdette ki, hanem alkotmányossági kifogást emelt a törvénytervezet ellen, amellyel megduplázták volna a medvepopuláció kilövési kvótáját – közölte hivatalos közösségi oldalán Tánczos Barna.

A miniszterelnök-helyettes, ügyvivő mezőgazdasági miniszter emlékeztetett, a törvényben olyan arányos megelőzési és beavatkozási kvótákat javasoltak, amelyeket a tavaly lezárult genetikai populációfelmérés eredményeire alapoztak, azzal a céllal, hogy megfékezzék a medvék túlszaporodását, védve az emberi életet és a mezőgazdasági tevékenységet.

Az alkotmánybíróság térfelén pattog a labda | Illusztráció: Pexels

„A tudományos alapon meghatározott arányos beavatkozás összhangban van a faj védelméről szóló rendelkezésekkel és más európai gyakorlatokkal” – szögezte le a politikus.

„Abban bízunk, hogy az alkotmánybíróság a legrövidebb időn belül megállapítja, hogy a jogszabály nem sérti az alaptörvényt, és még a nyár folyamán végleges formában a Hivatalos Közlönybe kerülhet” – tette hozzá.

Nicușor Dan szerint ezzel szemben a megelőző célú kilövési kvóta aránytalan intézkedésnek minősülhet, ha nem bizonyítható tudományosan, hogy a barna medve populációja túlszaporodott, és hogy az ökológiai egyensúly és a lakosság biztonságának fenntartására szolgáló egyéb megoldások nem elégségesek. A törvény ebben a formában európai szabályokat sérthet – említette meg.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet, hogy bár a jogszabály tiltja a két év alatti bocsokat nevelő anyamedvék kilövését, ennek megszegése esetén nem ír elő szankciókat, és ezzel a törvény már nem minősül kötelező jogi normának, hanem pusztán erkölcsi ajánlássá válik.

Az államfő szerint ugyanakkor a 859 példányra vonatkozó országos szintű kvóta jóváhagyása egy digitális/valós idejű monitoring rendszer – például a vadgazdálkodási kerületek kezelői és a hatóságok számára egyaránt hozzáférhető adatbázis – hiányában lehetetlenné teszi a megszabott felső határ betartását, és több példány kilövését tenné lehetővé – írja az Agerpres.

„Az a tény, hogy a megszabott kvóta túllépése esetén semmilyen szankció nem alkalmazandó, azt bizonyítja, hogy a jogalkotó nem a faj tényleges védelmét tűzte ki célul (amint azt az uniós jog előírja), hanem egy engedékeny, jogi szigorral nem rendelkező keretet hozott létre” – mutat rá beadványában az államfő.

Mint ismert, a képviselőház április 22-i ülésén fogadta el az RMDSZ törvénytervezetét, amely megduplázza a medvepopuláció kilövési kvótáját, és lehetővé teszi évente 859 egyed kilövését. Az intézkedés célja az emberi élet és a mezőgazdasági tevékenységek védelme, valamint a túlszaporodott medveállomány tudományos alapú szabályozása.

Az elmúlt két évtizedben 26 ember vesztette életét medvetámadások következtében, és több mint 274-en sérültek meg. Az éves kvótát mintegy 500 vadászterület között osztották volna szét, figyelembe véve a genetikai populációfelmérés adatait, a 2024–2025-ös állománybecslési adatokat, a vadkárok mértékét, valamint a genetikai mintavételek számát. A rendszer lehetővé tenné, hogy minden érintett térségben alkalmazzák az állományszabályozási beavatkozásokat.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?