banner_PuzLGqw4_970x250 (1).png
banner_ZtZPZQZY_728x90 (2).png
banner_LMvT68CW_300x250 copy (1).png

Kiderül, ki lesz az államelnök – Ezt kell tudni a szavazás menetéről

A vasárnapi államfőválasztás tétje minden eddiginél nagyobb: két gyökeresen eltérő jelölt közül kell választaniuk a szavazóknak. Nicușor Dan független jelölt, Bukarest főpolgármestere, vagy George Simion AUR-vezér lesz az elnök? A szavazás már elkezdődött, reggel 7 órakor kinyitottak a szavazókörzetek. Összeállítottunk egy útmutatót az államelnök-választás második fordulójára.

A romániai szavazóhelyiségek vasárnap reggel 7 órától 21 óráig tartanak nyitva. A 21 órakor a szavazóhelyiségben tartózkodó vagy a szavazóhelyiség előtt sorban álló választópolgárok legkésőbb 23 óra 59 percig még leadhatják a szavazatukat. A május 18-án, vasárnap az urnákhoz járulóknak az elnökválasztás második fordulójába bejutott két jelölt – George Simion (AUR) és Nicuşor Dan (független) – egyikének megfelelő négyzetre kell ütniük a „VOTAT” feliratú bélyegzőt.

Összecsap a két jelölt. | Fotó: Agerpres

A szavazat érvényesnek minősül, ha a „VOTAT” feliratú bélyegzőt:

  • egyetlen négyzet belsejébe ütötték;
  • úgy ütötték, hogy „kilóg” a négyzetből, de nem érint másik négyzetet, így a szavazói szándék nyilvánvaló;
  • egyik négyzet belsejébe nyomták, majd több más helyre a szavazólapon, de utóbbiak nem érintenek más négyzeteket;
  • egyetlen négyzetre nyomták, és megjegyzéseket írtak a szavazólapra (a megjegyzésektől függetlenül a szavazat érvényesnek számít);
  • ugyanazon a négyzeten belül több pecsét is van.

Érvénytelennek minősül a szavazat, ha:

  • hiányzik a szavazólapról a szavazókörzet ellenőrzőpecsétje;
  • a szavazólap modellje eltér a törvényesen elfogadottól;
  • a szavazólapra nem nyomták rá a „VOTAT” feliratú bélyegzőt;
  • a szavazólap két vagy több négyzetére nyomták rá a „VOTAT” feliratú bélyegzőt (akkor is, ha egyes pecsétnyomokat a szavazó megpróbált érvényteleníteni);
  • a „VOTAT” feliratú bélyegző két négyzetet is érint;
  • a bélyegzőn levő „VOTAT” felirat eltér a jóváhagyott modelltől;

A jelöltek szavazólapi sorrendjének megállapításakor az első fordulóban elért eredményt vették figyelembe, így az első George Simion (40,96 százalékos támogatottsága volt az első fordulóban), a második Nicuşor Dan (20,99 százalék).

Hol lehet szavazni?

A szavazás napján a lakóhelyük vagy bejelentett lakcímük szerinti településen tartózkodó választópolgárok csak abban a szavazóhelyiségben szavazhatnak, amelynek állandó választói névjegyzékében szerepelnek. A szavazás napján a lakóhelyüktől vagy bejelentett lakcímüktől eltérő településen tartózkodó választópolgárok a település bármelyik szavazóhelyiségében élhetnek alkotmányos jogukkal. A szavazás napján külföldön tartózkodó román állampolgárok bármelyik külföldi szavazóhelyiségben voksolhatnak.

A választópolgárok a következő személyazonosító okmányok valamelyikével szavazhatnak vasárnap: személyi igazolvány, elektronikus személyi igazolvány, ideiglenes személyi igazolvány, diplomata-útlevél, elektronikus diplomata-útlevél, szolgálati útlevél, elektronikus szolgálati útlevél, katonai szolgálati könyv (a katonai iskolák diákjai esetében).

Az egyszerű útlevelet, az elektronikus egyszerű útlevelet és az ideiglenes egyszerű útlevelet csak a külföldön szavazó román állampolgárok használhatják, illetve a külföldi lakhellyel rendelkező és Romániában szavazó román állampolgárok.

Ezek a szabálytalanságok:

Tilos a választáson felvételeket készíteni a szavazólapról, az önállóan szavazni képtelen választóknak pedig joguk van kísérővel voksolni.

A nyomós okokból – például az egészségi állapotuk miatt – önállóan szavazni képtelen választóknak joguk van egy felkért kísérő segítségével szavazni a szavazófülkében. A kísérő nem lehet akkreditált megfigyelő vagy a szavazókörzeti választási iroda tagja.

Az analfabetizmus, a jogi ismeretek vagy a román nyelv ismeretének hiánya önmagában nem minősül a választó önálló szavazását akadályozó oknak.

A szavazókörzeti választási iroda tagjai és az akkreditált megfigyelők nem viselhetnek politikai szereplőket népszerűsítő kitűzőket és jelvényeket a szavazóhelyiségben.

A választás napján a szavazóhelyiségek 500 méteres körzetében tilos alkoholt árusítani és/vagy fogyasztani.

Így lehet szavazni külföldön

A diaszpórában élő román állampolgárok három napon át szavazhatnak az elnökválasztás második fordulójában, amelyre 965 szavazókörzetet alakítottak ki a hatóságok. A külképviseleti szavazóhelyiségekben a választások napján külföldön tartózkodó román állampolgárok voksolhatnak, függetlenül attól, hogy külföldre szól a lakhelyük vagy sem.

Május 18-án, vasárnap helyi idő szerint 7 és romániai idő szerint 21 óra között lehet majd szavazni a külföldi szavazóhelyiségekben. Az urnazáráskor a szavazóhelyiségben tartózkodó, valamint a szavazóhelyiség előtt sorban álló választók romániai idő szerint 23 óra 59 percig leadhatják a szavazatukat.

A külföldön tartózkodó román állampolgárok a következő okmányok alapján voksolhatnak: személyazonosító igazolvány; elektronikus személyazonosító igazolvány; ideiglenes személyazonosító igazolvány; diplomata-útlevél; elektronikus diplomata-útlevél; szolgálati útlevél; elektronikus szolgálati útlevél; egyszerű útlevél; egyszerű elektronikus útlevél; egyszerű ideiglenes útlevél; katonai iskolák tanulói esetében katonai szolgálati igazolvány.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?