Két tábor állhat szemben egymással az új parlamentben
Újfajta megosztottság alakulhat ki parlamentben a vasárnapi választások után a magát Európa-barátnak nevező pártok és a nacionalisták tábora között – vélik az elemzők. Szerintük Elena Lasconi sikere miatt az USR lesz a jobboldal vezető ereje, az AUR-ban pedig kezdenek rájönni arra, hogy a Călin Georgescutól más, kisebb nacionalista formációkhoz vándorolható szavazatok gyengíthetik Simionék eredményét.
„Erős szuverenista pólus alakulhat ki a román parlamentben” – modnta az Adevărulnak Ion M. Ioniță, a Historia főszerkesztője. Szerinte ebben az esetben minden Európa-párti formációnak össze kellene fognia, hogy közösen adjanak egy miniszterelnököt és biztosítsák a kormányzást.
„Ez nagyon nehéz lesz, és természetesen a jövőbeli elnöktől is függ. Jelenleg a helyzet rendkívül bonyolult. Éppen ezért a szavazatok meghatározók lesznek mind a következő vasárnapi, mind a két hét múlva esedékes szavazáson. A parlament az egyetlen politikai intézmény, amely képes ellenőrizni az államhatalom többi ágát. Ahhoz, hogy a demokráciában egyensúly legyen, erős parlamentre van szükség” – fejtette ki Ion M. Ioniță.
Az esetleges koalíciókkal kapcsolatban a politikai újságíró úgy látja, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a „nagyon könnyen” együttműködhet a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel. Hozzátette: a Szociáldemokrata Párttal (PSD) való együttműködés sem zárható ki. Ioniță szerint jelentősen csökkennek majd az ideológiai különbségek a progresszív, konzervatív irányvonalak között és egy új megosztottság alakul ki az Európa-barát és az Európa-ellenes, nacionalista pártok között.
Hasonló véleményen van Adrian Zăbavă elemző, politikai tanácsadó is. „Rendkívül nehéz helyzetben van Románia. A dolgokat már nem lehet úgy elemezni vagy eldönteni, ahogyan azt a múlt vasárnapig tettük. Ennek következtében azt gondolom, hogy a román parlament jövőbeli többségét is ugyanilyen szempontok alapján kell eldönteni. Nemcsak az esélynövelés miatt gondolom így, a következő parlamenti többséget demokratikus és Európa-barát pártok közösen kell alkossák” – mondta Zăbavă.
Kapcsolódó
Radu Magdin politológus szerint a PNL-nek és a PSD-nek nincs ideje arra, hogy olyan eredményeket érjen el, amire még az elnökválasztás első fordulója előtt számítottak. „Mindkét párt a vártnál rosszabb eredményt ér majd el. Ugyanakkor létezik egy úgynevezett győztes bónusz, amely az Elena Lasconi vezette USR-é lehet, mivel Lasconi eljutott az elnökválasztás döntőjébe. A romániai demokrácia történetében először a legnagyobb párt, a PSD szavazói jelentik a bizonytalan szavazókat, akik Elena Lasconit, de Călin Georgescut is támogathatják” – fogalmazott az elemző.
Lasconi sikere az USR-t emelheti a jobboldali pártok vezetőjévé
Ami a százalékokat illeti, Magdin szerint a PSD 25 százalékot szerezhet, „ha szerencséje van”, talán egy kicsivel többet, a PNL pedig 15 százalékon végezhet. Szerinte Lasconi sikere az USR-t emelheti a jobboldali pártok vezetőjévé a parlamenti választások után. Úgy véli, nehéz ma megjósolni, hogy a Georgescu által szerzett szavazatok hova kerülnek. „A Fiatal Emberek Pártja (POT) jelöltjeiről semmit sem tudunk. Șoșoacát erősítik majd, aki miniszterelnök szeretne lenni?” – tette fel a kérdést Magdin.
Szerinte a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) valószínűleg az ország harmadik vagy negyedik legnagyobb pártja marad, 15 százalék körüli eredménnyel. Érdekesnek nevezte, hogy az AUR néhány tagja elkezdte támadni Georgescut, mivel rájöttek arra, hogy veszélyt jelent számukra a parlamenti súlyukat illetően.
CSAK SAJÁT