Két halálos áldozatot követelt a kanyaró januárban
Januárban 918 kanyarós megbetegedést jelentettek Romániában – közölte szerdán az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
A legtöbb kanyarós megbetegedést Szatmár (180), Neamţ (111) és Buzău (87) megyében regisztrálták – írja az Agerpres.
A múlt év januárjától 2025. január 31-éig 28 152 kanyarós esetet jegyeztek, és 24-en haltak meg a betegségben. Januárban egy 5 hónapos kislány halt meg Vaslui megyében, aki koránál fogva, még nem volt oltható, valamint egy 51 éves férfi Bákó megyében, aki több betegségben szenvedett. A halálesetek közül ötöt Bukarestben, négyet Brassó, hármat Giurgiu, kettőt-kettőt Argeş és Iaşi, egyet-egyet Maros, Szeben, Buzău, Konstanca, Fehér, Ialomiţa, Vaslui és Bákó megyében jegyezték.
Az oltások elektronikai jegyzéke (RENV) szerint január 1-31. között 19 763 adagot adtak be a kanyaró, a mumpsz és a rózsahimlő ellen védettséget nyújtó háromkomponensű védőoltásból (ROR).
A kanyaró gyakran szövődményekhez vezető, fertőző betegség. A kanyarós betegek egynegyede szorul kórházi kezelésre, eseti halálozási rátája 1 ezrelék.
Az oltás a megoldás
Dr. Soós Szabó Klára, a Hargita megyei Háziorvosok Szövetségének vezetője a Maszolnak korábban elmonda, Romániában több mint 40 éve megkapják a gyermekek a védőoltást, és ez a vakcina több betegségtől is megvéd. Soós Szabó Klára elmondta, egy háromkomponensű védőoltásról van szó, a ROR-oltóanyagról, amely a kanyaró, a mumpsz és a rózsahimlő ellen nyújt védettséget.
A betegség elleni védőoltást először 12-15 hónapos korban kapják a gyermekek kötelezően, majd az emlékeztető oltást 11 éves korban. A kanyaró cseppfertőzéssel terjed, azaz köhögéssel és tüsszentéssel vagy használati tárgyakon keresztül adható tovább. Lappangási ideje körülbelül 10 nap. A hurutos legúti tünetek kezdetét követően körülbelül négy nap múlva jelennek meg a kanyaróra jellemző kiütések, először az arcon, a fül mögött és a hajas fejbőrön, majd az egész testre terjednek.
A kanyaró az esetek többségében komplikációk nélkül 1-3 hét alatt lezajlik. A szövődménymentes esetek kezelése elsősorban tüneti kezelés: lázcsillapítás (magas láz esetén), ágynyugalom, folyadékpótlás. Specifikus vírusellenes terápiája nincs.
CSAK SAJÁT