Kelemen Hunor: A rejtőzködő, lopakodó külpolitika ideje lejárt

Romániának az eddiginél sokkal aktívabb és sokkal kezdeményezőbb külpolitikát kell folytatnia - véli Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje a csíkszeredai kampányrendezvényen vázolta, milyen diplomáciára van szükség az átalakuló világban. 

A megszokott erőegyensúly teljesen felborult és egy többpólusú világrend van kialakulóban. Ezt nekünk meg kell érteni. És nemcsak hogy meg kell érteni, hanem el kell tudnunk helyezni magunkat ebben az átalakuló világban” - mondta Kelemen Hunor. Mint fogalmazott, a rejtőzködő, lopakodó külpolitika ideje lejárt. Lejárt annak a külpolitikának az ideje, amikor úgy próbálunk elsurranni a kertek alatt, hogy ne hagyjunk nyomot, az árnyékunkat se lássák; megvárjuk, hogy kinek van igaza – és oda csapódunk. Ennek véget kell vetni. Romániának erős szerepet kell vállalnia a régióban” - hangsúlyozta az RMDSZ elnöke.

Úgy vélte, Románia erős és kezdeményező szerepet kell vállaljon a Nyugat-Balkánon, mert az az érdekünk, hogy a nyugat-balkáni országok csatlakozzanak az Európai Unióhoz. Ez az érdeke Romániának, ez az érdeke Bulgáriának, ez az érdeke Magyarországnak, ez az érdeke Ausztriának, Horvátországnak, Szlovéniának és ez az érdeke a nyugat-balkáni országoknak. Romániának kezdeményező szerepet kell játszania Közép Európában. Igen, erős stratégiai partnerséget kell kötnie az összes szomszédos országgal, Bulgáriától kezdve Magyarországgal, de nemcsak a szomszédos országokkal, hanem Szlovákiával, Csehországgal, Lengyelországgal és Ausztriával is” - hangoztatta az államfőjelölt. Hozzátette: együtt könnyebb lesz az unión belül ennek a régiónak az érdekeit érvényesíteni, mivel egymásra vagyunk utalva. 

Kelemen Hunor: Több tiszteletet magunknak, erdélyi magyaroknak és Romániának! Fotó: Kelemen Hunor Facebook oldala

Elmondta: Romániának nagyon aktív szerepet kell vállalnia az Európai Unió és az észak-atlanti szövetség perifériáján és erős, meghatározó, kezdeményező szereplőnek kell lennie az észak-kelet-déli tengelyen: fentről, az északi államoktól le, egészen a Fekete-tenger térségéig. 

Periférián vagyunk, periférián voltunk mindig, ezt itt Székelyföldön, a határőrök utódjainak nem kell megmagyarázni, hogy mit jelent. Ez mindig meghatározza a stratégiai és taktikai döntéseket. A földrajz, az egy adottság, meghatározza, determinálja, hogy mit tehetsz és mit nem tehetsz, mit kell megtenned és mivel nem kell foglalkoznod, mit engedhetsz meg és mit nem. Amit ma cselekszünk és ahogyan cselekszünk mi itt, a periférián, az nem csak rólunk szól, és ezt ki kell mondani. Ettől nem kell félni. Mert itt, a periférián mi nem csak magunkat védjük. Nagyon nagy áldozatok és kockázatok árán sokszor védjük a tőlünk nyugatra lévőket is. Ez nem nagyképűség. Ez nem szerénytelenség. Ez földrajz” - fogalmazott Kelemen Hunor. 

Kiemelte: ezért kérünk több tiszteletet magunknak, erdélyi magyaroknak és Romániának, ezért kérünk egyenlő bánásmódot minden polgárnak. Azt kérjük, hogy ne legyen kettős mérce. Nincs szükség lekezelő, kioktató arroganciára, mert ez számunkra elfogadhatatlan” - nyomatékosította. Példaként említette Schengen esetét. Ezelőtt 11-12 évvel Románia teljesítette a csatlakozás feltételeit. Azóta hol a hollandok, hol a franciák, hol az osztrákok bennünket térdepeltetnek. És nincs erre ésszerű magyarázat. Ez elfogadhatatlan! Elfogadhatatlan az, hogy évek óta – több mint egy évtizede – hóvirágként próbáljuk érvényesíteni az érdekünket! Ki kell húznia magát Romániának, és azt kell mondania, hogy méltányos elbánást várok”  - mondta az RMDSZ elnöke. A magyar államfőjelölt megemlítette azt is, hogy ma a schengeni csatlakozás legerősebb támogatója Magyarország.  

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?