Kampányok az iskolai bántalmazás visszaszorítására: van, amire a pénzt kiutalták, majd visszavették

Országos kampányt indít az oktatási minisztérium és a Román Rendőrség az iskolai bántalmazás következményeinek tudatosítására – jelentette be a minisztérium Facebook-oldalán a béke és az erőszakmentesség iskolai nap alkalmából. A Tudod-e, milyen következményei lehetnek tetteidnek? elnevezésű program, ami a rendőrség és a tanügyminisztérium közös projektje, januártól júniusig zajlik. Szerettünk volna többet megtudni erről a programról, érdeklődésünkre kiderült, van másik program az iskolai bántalmazás visszaszorítására, aminek szintén januárban kellett volna elindulnia, és amire már adott is pénzt a minisztérium, ám visszavette.

Facebookon jelentette be a minisztérium kedden, a béke és az erőszakmentesség iskolai nap alkalmából a januártól júniusig tartó kampánya beindítását. A szaktárca bejegyzése szerint a rendőrséggel közös projekt a bullyinggal összeegyeztethetetlen erkölcsi értékek népszerűsítését szorgalmazza: a megértését, elfogadókészségét, tiszteletét, felelősségtudatét.

Illusztráció | Fotó forrása: Adobe Stock

A Bukarestre és az ország összes megyéjére kiterjedő kampány megyénként és fővárosi kerületként legalább öt-öt iskolában zajlik majd. Célcsoportjai a hatodikos, hetedikes és nyolcadikos gyerekek, akiket tájékoztatnak az iskolai bántalmazás jogi következményeiről, szüleiket pedig a megelőzés módozataitól. Ugyanakkor vetélkedőt is szerveznek az általános iskolások körében az iskolai biztonság témakörében. A kampány részeként megerősítik az együttműködést a helyi hatóságok, az illetékes szervek és a tanulói, szülői szervezetek között – derül ki a minisztériumi közleményből. 

Csak a román rendőrség tájékoztatásából derült az oktatási minisztériummal közös kampány neve: Tudod-e, milyen következményei lehetnek tetteidnek? Légy tájékozott, válassz bátorítóan. Közleményük szerint tavalyi akcióikat folytatják. A most induló kampány célja, hogy a közoktatási intézményekben felhívja a figyelmet az iskolai erőszakos cselekmények következményeire.

Visszavették a támogatást, kérik az elszámolást

Erről a kampányról szerettünk volna többet megtudni, érdeklődésünkre egy másik programról meséltek, amely szintén iskolai erőszak- és bűnmegelőzési program, és ugyanúgy megyénként legalább öt iskola a résztvevő. Az Együtt bátorságot nyerünk (Împreună prindem curaj) elnevezésű programba pályázati úton kerülhettek be az iskolák, és nyerhettek pénzt a bántalmazás visszaszorítására tervezett tevékenységeikre.

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels

A programot Háromszéken lebonyolító Kovászna Megyei Erőforrás és Nevelési Tanácsadó Központ vezetője, Szőcs Levente megkeresésünkre elmondta, januárban el is kellett volna indulnia a májusig tartó kampánynak, azonban a decemberben erre kiutalt összegeket visszavette a minisztérium.

Szőcs Levente elmondta, tíz iskola jelentkezett a megyéből, és öt részesülhetett 4000, illetve egy 1000 lejes támogatásban. Így osztották el a pénzt, mivel 21 ezer lejt kapott a megye. Ezt az összeget vette vissza a minisztérium a költségvetési év végén.

„Már akkor jeleztük a problémát a minisztériumnak, választ mai napig nem kaptunk. Nemrég országos szinten kértek egy statisztikát, hogy ki mennyit és mire költött el. A mi megyénkben senki nem költött el semmit, hiszen tíz nap alatt nem lehet leszerződni előadókat, beszerezni szükséges eszközöket. Esetleg egy iskolának sikerült volna” – magyarázta Szőcs Levente.  

Szerinte, ha hamarosan ki is utalják újra a pénzt, a januárra betervezett tevékenységek már úgyis csúsztak. „Ahogy én látom, március elsején kezdődhet el” – tette hozzá.

Szeretetpadot és előadásokat terveztek be

Szőcs Levente elmondta, körülbelül mit terveztek az iskolák az Együtt bátorságot nyerünk! elnevezésű iskolai erőszak és bűnmegelőzési program keretében. „Az egyik nyertes a Plugor Sándor Művészeti Szaklíceum, ahol szeretetpad kihelyezését tervezik, amire az ül le, aki kirekesztve vagy bántva érzi magát, a többi gyerek, látva ezt, odamegy hozzá, nem hagyják magára. Ez egyébként összekötődik egyéb programsorozattal, előadásokkal” – mondta el Szőcs Levente.

Illusztráció | Fotó forrása: Pixabay

Nyert még a kézdiszentléleki Apor István Általános Iskola, ahol főleg előadásokkal, kirándulással, flashmobbal végződő kampánnyal tudatosítanák a diákokban, miért és hogyan lépjenek az iskolai erőszak ellen. Előadásokkal készül elsősorban a kézdivásárhelyi Turóczi Mózes Általános Iskola és a Nagy Mózes Elméleti Líceum is. Szakembereket meghívását, előadásokat terveznek, ehhez kapcsolódó tevékenységeket, bullying- és erőszak-megelőzést, tudtuk meg a program háromszéki vezetőjétől. Ezer lejt nyert a Puskás Tivadar Líceum, amiből a többiekhez képest kevesebb tevékenységet szervezhet. A felsoroltakon kívül nyert még a sepsiszentgyörgyi Nicolae Colan Általános Iskola is 4000 lejt.

Szőcs Levente még elmondta, a program finanszírozása egyébként az Országos Adóhatóság (ANAF) által elkobzott javak értékesítéséből származott.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?