Jogállamisági jelentés: Gorghiu elégedett, de az EB-nek még maradt bírálata

Romániának le kellene zárnia a Velencei Bizottság igazságügyi törvényekre vonatkozó ajánlásainak alkalmazására indított folyamatot, és hatékonyabb nyilvános konzultációkat kellene biztosítania a jogszabályokról az elfogadásuk előtt – olvasható az Európai Bizottság szerdán nyilvánosságra hozott éves jogállamisági jelentésében.

Az Agerpres beszámolója alapján az uniós testület megállapította: történt ugyan némi előrelépés ezen a területen, de Romániának továbbra is az igazságügyi rendszer megfelelő humán erőforrásainak biztosítására kellene törekednie, figyelembe véve a vonatkozó európai normákat.

Az Európai Bizottság ugyanakkor az igazságszolgáltatásban elkövetett bűncselekmények – köztük a korrupció – kivizsgálásának hatékonyságát növelő intézkedéseket vár Bukaresttől, elismerve, hogy ezen a téren is történtek Romániában előrelépések.

Illusztráció: Pexels

Egy további brüsszeli ajánlás szerint Romániának szabályoznia kellene a parlamenti lobbitevékenységet, és meg kellene erősítenie a közszolgálati médiumok szerkesztői függetlenségét biztosító szabályokat és mechanizmusokat. Az Európai Bizottság megállapította, hogy Románia a 2023-as jelentés óta nem tett előrelépést ez utóbbi területen.

Az idei éves jelentés szerint a 2021-2025 közötti időszakra vonatkozó korrupcióellenes stratégia megvalósítása továbbra is jó úton halad, a hatóságok továbbra is pozitív eredményeket érnek el a korrupció elleni fellépésben, beleértve a magas szintű korrupciós ügyeket is. Az Európai Bizottság ugyanakkor úgy értékelte, hogy az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség is jó munkát végzett az elmúlt egy évben.

A dokumentum a negatívumok között említi, hogy még várat magára a pártfinanszírozások átláthatóságát növelő törvény elfogadása. Emellett a Bizottság szerint a közbeszerzés továbbra is a korrupció melegágya, de már folyamatban van a korrupciónak leginkább kitett eljárások azonosítása.

Az Európai Bizottság tavaly szeptemberben hivatalosan is lezárta a Romániával kapcsolatos Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmust (MCV), mivel Bukarest kielégítően teljesítette a mechanizmus keretében meghatározott feltételeket és ajánlásokat. A romániai igazságszolgáltatás további monitorozása az összes uniós tagállamhoz hasonlóan jogállamisági jelentésben történik.

Alina Gorghiu szerint a jelentés igazságszolgáltatásra vonatkozó része „az eddigi legkedvezőbb”. Facebook-oldalán az igazságügyi miniszter úgy vélekedett, hogy ez a jelentés az általa vezetett tárca legnagyobb megvalósítása az MCV lezárása óta.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?