Jobbról kacsingatnak az RMDSZ-nek: a szövetség a program függvényében dönt 

Jobboldali, azaz a szociáldemokratákat mellőző koalíció megalakítását emlegetik célként a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetői. Egyes politikusok ide sorolnák be az RMDSZ-t is. Csoma Botond szóvivő szerint az RMDSZ annak függvényében dönt a koalíciós szerepvállalásról, hogy kivel sikerül vállalható kormányprogramot tető alá hozniuk. 

Nicolae Ciucă – aki vasárnap óta hivatalosan is a PNL államfőjelöltje – a liberálisok országos tanácsának ülésén azt mondta, az őszi választások után jobboldali kormánykoalíciót szeretne. A PNL-elnök nem említette az RMDSZ-t ebben a felállásban. Ugyanakkor Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke és államfőjelöltje korábban azt mondta, az RMDSZ-t is egy jövőbeni jobboldali koalíció részeként képzeli el. 

Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke többször is a jelenlegi koalíciós együttműködés folytatásának lehetőségéről beszélt a „stabilitásra” és az alternatíva hiányára hivatkozva. Kelemen Hunor szerint az RMDSZ a választások után vissza szeretne kerülni a kormányba. „Amennyiben a kormány tagjai vagyunk, a magyar közösség prioritásai is a kormány prioritásai közé kerülnek, és visszakerül a kormányba a józan ész” – hangsúlyozta hétfői videóüzenetében az államfőjelöltként is nyilatkozó RMDSZ-elnök. 

Nicolae Ciucă arról beszélt, hogy szabadulna a PSD-től Fotó: Nicolae Ciucă Facebook oldala

Részt venne-e az RMDSZ egy „jobboldali” koalícióban, s melyik pártot tartja a legmegbízhatóbb koalíciós partnernek? – kérdeztük a szövetség szóvivőjét. Csoma Botond azt mondta, az RMDSZ „nem a román pártok ideológiai irányultságának függvényében dönti el azt, hogy kivel lép koalícióra, hanem annak függvényében, hogy kivel sikerül vállalható kormányprogramot tető alá hozni”. Hozzátette: „egy alapvetés van, a sovén AUR-ral semmilyen közösséget nem vállalunk”. 

Egy friss felmérés szerint egyébként az RMDSZ-szel együtt sincs esély „jobboldali” koalíció létrehozására, a PNL és az USR ugyanis a magyar szövetséggel együtt is távol áll a parlamenti többségtől. A CURS adatai szerint PSD a szavazatok 33 százalékát megszerezve végezne az első helyen. A PNL 23 százalékkal a második. A harmadik helyen áll az AUR 14 százalékos támogatottsággal, az USR pedig csak a negyedik 11 százalékkal. Diana Șoșoacă pártja, az SOS Románia és az RMDSZ is 5 százalékon áll. 

Az RMDSZ-t tavaly júniusban szorították ki a kormánykoalícióból, miután a PSD és a PNL megszegte a korábbi politikai megállapodást a tárcák szétosztásáról. Az RMDSZ esett áldozatául a zsákmányszerzési akciónak: miután a minisztériumokkal kapcsolatos igényeit a kormányzati partnerek gyakorlatilag lesöpörték az asztalról, a magyar szövetség kénytelen volt kilépni a koalícióból. „Nekünk nincs, hova tovább hátrálni, amikor meg akarnak fosztani az általunk vezetett összes minisztériumtól. A magyar emberek előtt továbbra is egyenes gerinccel állunk, munkánkat a közösség érdekében folytatjuk” − írta akkori Facebook-bejegyzésében Kelemen Hunor. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?