Jó pityókatermés várható idén Hargita megyében
Az idei burgonyatermés jónak ígérkezik, bár a pontos számadatok még nem állnak rendelkezésre, mivel a betakarítás jelenleg is zajlik. Évről évre kisebb területen termesztenek pityókát, mivel a gazdáknak nem éri meg nagy tételben foglalkozni vele. Románia a fogyasztásának már csak 10 százalékát termeli meg. A burgonya ára várhatóan nem változik jelentősen a tavalyi évhez képest.
A termésátlag egyelőre nem ismert, de a jelek szerint Hargita megyében jó pityókatermés várható. Az aszály ugyan elkerülte a térséget, csapadékhiányt viszont tapasztaltak. Romfeld Zsolt, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetőjének tájékoztatása szerint, amennyiben az időjárás kedvező marad, és nem következik be hosszabb esőzés, a betakarítás még szeptemberben befejeződhet. Azonban, ha beáll egy hosszabb esőzés, a munkálatok októberre is átnyúlhatnak.
Hargita megyében egyre kevesebb kistermelő foglalkozik burgonyatermesztéssel, és ennek következtében folyamatosan csökken a burgonyaföldek területe: idén 400 hektáros visszaesés történt. Míg tavaly 6500 hektáron termesztettek burgonyát, addig idén már csak 6100 hektárt ültettek be. Ez már a harmadik egymást követő év, amikor a burgonyaföldek területe 7000 hektár alatt van. Tizenegy évvel ezelőtt a megye területén még 14-15 ezer hektáron termesztettek burgonyát, ami jól mutatja a csökkenés méreteit.
A mezőgazdasági igazgatóság szerint a visszaesés okai többrétűek. Csökkent az egy főre jutó fogyasztás, és növekedett az egy hektárra jutó átlagos termelés, ugyanakkor az Európai Unióból érkező import is jelentős. Nem mellesleg gyenge a termesztők szerveződése, valamint probléma, hogy a kistermelők számára nehézséget jelent a szupermarketekben történő értékesítés. Emellett az emelkedő ráfordítási árak – mint például az üzemanyag, műtrágya, növényvédő és permetszerek – is hozzájárulnak a termőterületek csökkenéséhez. Különösen a kistermelők körében szembetűnő a csökkenés, akik egyre inkább csak saját felhasználásra és takarmányozásra termesztenek burgonyát.
Az országos tendenciák sem mutatnak pozitív képet: az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint 2014-ben még 198 500 hektáron termesztettek burgonyát Romániában, de 2022-re ez a szám 81 ezer hektárra csökkent, tavaly pedig már csak 77 ezer hektáron folyt a termelés. Ennek következtében Románia már csak a saját fogyasztásának 10 százalékát termeli meg belföldön. Az idei burgonya ára várhatóan nem változik jelentősen a tavalyi évhez képest. A termelői ár 1,2-1,6 lej/kg között mozog, míg a piacokon és boltokban 3-3,5 lej/kg-os áron lehet majd hozzájutni a terméshez.
CSAK SAJÁT