Ismertették a szenátusban az államelnök-választás menetéről szóló rendeletet

Soron kívüli ülést tartott kedden a szenátus, amelyen tájékoztatták a felsőház tagjait a 2025-ös elnökválasztás és az időközi választások lebonyolításáról szóló, január 16-án elfogadott sürgősségi rendeletről.

Az alkotmány szerint egy sürgősségi rendelet csak akkor lép hatályba, ha megjelent a Hivatalos Közlönyben és a parlament illetékes kamarája – ez esetben a szenátus – elé terjesztették megvitatásra. Parlamenti szünet idején a rendelet iktatását követő öt napon belül a képviselőház vagy szenátus rendkívüli ülést tart, amelyen ismertetik a jogszabály szövegét, de nem szavaznak róla.Csak a februárban kezdődő ülésszakban vizsgálják meg a választási menetrendet rögzítő rendeletet | Fotó: Senatul Romaniei/Facebook

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) egyik szenátora, Ştefan Pălărie a napirendről szóló szavazás előtt kérte, hogy a felsőház tartson soron kívüli ülést Klaus Iohannis jelenlétében, amelyen az államfő elmagyarázza a 2024-es elnökválasztás érvénytelenítésének okait. A politikus ugyanakkor emlékeztetett, hogy pártja már jelezte a Nép Ügyvédjének az elnökválasztás lebonyolításáról szóló sürgősségi rendelettel kapcsolatos alkotmányossági aggályait.

Az SOS Románia szenátora, Clement Sava rámutatott, pártjának törvényhozói sem szavazzák meg a napirendet, mert „az azon szereplő sürgősségi rendelet a választások meghamisításának egyik módját írja elő”.

A szenátus keddi ülését vezető Ilie Bolojan házelnök leszögezte, hogy a felsőház a februárban kezdődő ülésszakban megvizsgálja a választási menetrendet rögzítő rendeletet. A 2025-ös elnökválasztás és az idén esedékes időközi helyhatósági választások megszervezéséről szóló sürgősségi rendelet péntek este jelent meg a Hivatalos Közlönyben. A jogszabály szerint az elnökválasztást belföldön vasárnap tartják.

A szavazás – május 4-én, majd a második fordulóban május 18-án – 7 órakor kezdődik és 21 órakor ér véget. A külképviseleteken pénteken és szombaton helyi idő szerint 7 órától 21 óráig lehet szavazni. Vasárnap a szavazás helyi idő szerint 7 órakor kezdődik, de romániai idő szerint 21 órakor a külképviseleti szavazóhelyiség választási irodájának elnöke elrendeli az urnák lezárását. Az urnazáráskor a szavazóhelyiségben tartózkodó, valamint a szavazóhelyiség előtt sorban álló választók 23 óra 59 percig leadhatják a szavazatukat. Ez a szabály érvényes a belföldi szavazóhelyiségekre is.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?