Iohannis Belgiumban: Románia támogatja a Moldovai Köztársaság és Ukrajna EU-csatlakozási törekvéseit

Megkezdte Klaus Iohannis szerdán hivatalos belgiumi látogatását. Az államfőt Alexander de Croo belga miniszterelnök fogadta a kormány brüsszeli székhelyén, ahol négyszemközti megbeszélést folytattak, majd sajtótájékoztatót tartottak. Iohannis szerint Románia határozottan támogatja a Moldovai Köztársaság, Ukrajna és a nyugat-balkáni partnerországok csatlakozási törekvéseit.

A belga katonák romániai jelenléte a szövetséges országok közötti szolidaritást igazolja – jelentette ki Klaus Iohannis államfő szerdán Brüsszelben.

Elmondta: Románia méltányolja a belga csapatok jelenlétét az ország területén a NATO elrettentő és védelmi pozíciójának részeként. A belga katonák romániai jelenléte a romló biztonsági helyzetben a szövetséges országok közötti szolidaritást, valamint a Románia és Belgium közötti kapcsolatok erősségét igazolja – szögezte le.

Fotó: Agerpres

Iohannis beszámolt arról is, hogy a belga kormányfővel folytatott megbeszélésen üdvözölték a két ország közötti gazdasági együttműködés fokozódását, és beszéltek a Belgiumban élő román közösség szerepéről is. A kutatás, egészségügy, alternatív energiaforrások, védelem és oktatás területén való együttműködés is szerepelt a témák között – jegyezte meg.

Beszéltek emellett az Ukrajnának nyújtott támogatás fontosságáról, illetve az aggasztó közel-keleti helyzetről is. „Románia teljes támogatásáról biztosította Izraelt, amelynek jogában áll megvédeni magát, a nemzetközi humanitárius jog tiszteletben tartásával” – mondta.

Az Európai Unió bővítése kapcsán Iohannis leszögezte, hogy Románia határozottan támogatja a Moldovai Köztársaság, Ukrajna és a nyugat-balkáni partnerországok csatlakozási törekvéseit.

Román és belga intézmények egyetértési megállapodást írtak alá a kis moduláris atomreaktorok fejlesztéséről

Klaus Iohannis államfő és Alexander De Croo belga miniszterelnök szerdai találkozóját követően a romániai és belgiumi szakintézmények egyetértési megállapodást írtak alá a moduláris, gyors ólomhűtésű reaktorok (SMR-LFR) fejlesztéséről.
 

A találkozó utáni közös sajtótájékoztatón Iohannis elmondta, örül, hogy az energia területén létrejött ez az újabb megállapodás, amelyben a romániai és belgiumi feleken kívül két olasz és egy egyesült államokbeli intézmény is részt vesz.

„A 2023. november 8-án aláírt egyetértési megállapodás alapján a felek számos tevékenységet végezhetnek közösen. A megállapodás emellett megteremti az alapot egy jövőbeli együttműködési megállapodásról szóló tárgyalásokhoz e technológia fejlesztésének felgyorsítására. A technológiát olyan szintre kell fejleszteni, amely lehetővé teszi a fokozott biztonságú, gazdaságilag versenyképes és a tiszta energiarendszerre való áttéréshez hozzájáruló reaktorok kereskedelmi forgalomba hozatalát” – számolt be az elnöki hivatal, amely szerint Románia az új generációs nukleáris technológiák fejlesztőinek élvonalába kerülhet.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?