Így vállalj gyermeket: a gyermeknevelési támogatás megsarcolása átlagosan havi 359 lejt vesz el a családoktól
Átlagosan havi 359 lejtől esnek el jövő hónaptól az épp gyermeknevelési szabadságon lévő szülők, azok után, hogy a kormány megszorító intézkedései nyomán augusztustól nem mentesülnek ők sem a tízszázalékos egészségbiztosítási hozzájárulás befizetésétől. Mintegy 151 ezer szülő gyermeknevelési támogatását sarcolják meg, így aki eddig a minimális 1650 lejt kapta, ezután csak 1485 lejt fog kapni. Gyors számítás szerint – a júniusi adatok alapján – mintegy 54 millió lejt szed vissza így az állam havonta, kiindulva abból, hogy júniusban országos szinten közel 544 millió lejt fizettek ki gyermeknevelési támogatásként. Az eddig társbiztosítottak sem mentesülnek, jövő hónaptól már értük is be kell fizetni az évi mintegy 2400 lejt, vagy egészségügyi biztosítás nélkül maradnak. Csép Éva Andrea RMDSZ-es képviselőt kérdeztünk a változások gyakorlatba ültetéséről.
Mint korábban írtuk, a kormány július 4-én elfogadott intézkedései értelmében a gyermeknevelési szabadságon lévő szülőket, a betegeket – kivéve a daganatos betegeket a gyógyulásukig –, a munkanélkülieket és a szociális segélyben részesülőket többé nem mentesítik az egészségügyi szolgáltatási járulékfizetés (CASS) alól. Augusztustól így 10 százalékot levonnak a gyermeknevelési támogatásban részesülő szülőnek járó összegből is, az intézkedést elfogadták, hiába tartja nagyon méltánytalannak a közvélemény.
Csép Éva Andrea képviselő, a parlament munka és szociális ügyek bizottságának alelnöke a Maszolnak elmondta, az RMDSZ előkészítette a módosítást, hogy az anyák kivételt képezzenek az egészségbiztosítási hozzájárulás fizetése alól, „nagyon próbálták fenntartani ezt a tárgyalásokon részt vevő kollégák, de egyszerűen nem sikerült meggyőzniük a koalíciós partnereket róla”.
A minimális gyes már nem 1650, hanem 1485 lej
A képviselő elmondta, a megítélt összegből vonják le jövő hónaptól a 10 százalékos egészségbiztosítási hozzájárulást. Nem kímélik a minimális gyermeknevelési támogatást kapó szülőt sem. Jelenleg akkor jár az 1650 lejes összeg, ha a szülő teljesíti a feltételeket ahhoz, hogy támogatásban részesüljön, de a kiszámítási képlet alapján – az elmúlt 12 hónap, de nem több, mint 24 hónap – átlagjövedelmeinek a 85%-a kevesebb, mint 1650 lej.
„A megítélt összegről rendelkezik a törvény, azaz a maximális 8500 lejes gyermeknevelési támogatástól a minimális 1650 lejesig mindegyikből 10 százalékot vonnak le. A minimális támogatás esetén a kézhez kapott összeg 165 lejjel csökken, így ez esetben 1485 lej lesz a gyermeknevelési támogatás összege” – magyarázta Csép Éva Andrea.
A kifizetési és szociális felügyeleti országos ügynökség júniusi jelentése szerint a mintegy 19 milliós összlakosságból Romániában 151 249-en voltak gyermeknevelési szabadságon, ami a lakosság mintegy 0,8 százaléka. Összesen 543 931 989 lejt fizetett ki az állam, az átlagos összeg 3596,27 lej.
A kifizetési ügynökség júniusi adatai szerint Hargita megyében és a fővárosban kb. 1 százalék a gyesen lévők aránya, Kolozs megyében 1,16 zászalék. A magyarlakta és a gazdaságilag fejlettebb megyékben magas a gyeses anyák/apák aránya az országos átlaghoz és sok megyéhez képest (például Vranceában 0,48 az arányuk), az átlagos támogatási összeg 3200-3300 lej Hargita, Maros és Bihar megyében, míg Kovászna megyében 2899 lej, Bukarestben, Kolozs megyében és Temes megyében viszont 4000 és 4900 lej közötti összeg az átlaggyes.
„Egy olyan országban, ahol alacsony a gyermekvállalási kedv, a tíz százaléknak megfelelő összeg levonásával – figyelembe véve az átlag támogatást – augusztustól elveszítenek a családok átlagban 359 lejt ” – mutatott rá a politikus az intézkedés visszásságára, és fontosnak tartotta kiemelni, „az RMDSZ odafigyel a demográfiai problémákra, a családok segítségére nem csak kijelentések szintjén”, és ez esetben is „megpróbáltuk meggyőzni a koalíciós partnereket, de sajnos nem sikerült”.
Kapcsolódó
„A koalícióban mindenki elmondja a meglátásait, folyamatos párbeszéd van, és kölcsönös megértés. Abban bízom, hogy ez az intézkedés, csak ideiglenes. Sajnos, a pénzügyminisztérium kijelentései alapján, 2026-ban még érvényben lesz” – magyarázta Csép Andrea. Hozzátette, „szakemberek számították ki, milyen intézkedéseket kell megtenni, hogy azok meghozzák az eredményt. Bízom abban, hogy jobb lesz ezek által a helyzet, mint amiben most vagyunk”.
Egy havi pelenka, pár doboz tápszer ára
Egy körülbelüli számítás szerint – hisz nagy egyéni eltérések lehetnek – ez a 359 lejes összeg fedezi egy féléves baba legalább egyhavi pelenkaadagját, ha darabonként 1,3 lejes árral számolunk, plusz egy-két doboz tápszert, amiből egy 600-800 grammos 50-100 lejbe kerül. De nyilván nem csak ennyire van szüksége egy babának.
Csép Andrea elmondta, találkozott olyan édesanyával, aki azt kérdezte, ha inkább lemond, nem használja az egészségügyi szolgáltatásokat, meg tudja-e tartani a gyes megítélt teljes összegét? „A válasz az, hogy sajnos nem. Az egészségügyi hozzájárulást törvény szerint a munkaadó köteles utalni, a gyermeknevelési támogatásban részesülők esetében pedig a szociális és munkaügyi minisztérium van ebben a szerepben, és az utalja az 10 százalékot az államnak” – mutatott rá.
Megerősítette, hogy továbbra is megmarad a szülési szabadság változatlan formában, arra nem érvényes a CASS-kötelezettség, valamint továbbra is változatlanok maradnak az egyéb ösztönzők, visszailleszkedési pótlékok a gyereknevelési szabadságról visszatérő szülőknek, ugyanakkor az is érvényes, hogy a szabadság alatt bizonyos összegig jövedelme lehessen a szülőnek párhuzamosan a gyessel.
Nagyszülő is mehetne gyesre?
Nagyszülői gyereknevelési szabadság lehetőségének bevezetését szeretné Csép Éva Andrea. „A nagyszülői gyes az én egyik szívügyem. Arról szól, hogy amennyiben még nem nyugdíjas a nagyszülő, és besegítene az unoka felügyeletébe, átvállalja az unoka felügyeletét, hogy a fiatalok vissza tudjanak menni dolgozni, akkor ez a szabadság szolgálati időként beszámítana a nagyszülőnek, ugyanúgy, mint a szülőknek. Ezt a javaslatot a kormányprogramba is beírtuk, nagyon szeretném, hogy minél hamarabb tudjuk erről tárgyalni” – fejtette ki a Maszolnak a képviselő.
A társbiztosítottak sem mentesülnek
Mint korábban írtuk, a jövedelemmel nem rendelkező házastársak/szülők/szülő nagykorú gyermeke, akik eddig társbiztosítottak lehettek a biztosítást fizető családtag által, augusztustól nem élhetnek ezzel a lehetőséggel, az új szabályozás értelmében minden társbiztosítottra éves CASS-hozzájárulást kell fizetni.
„Amennyiben dolgozol és adózól, de a házastársad vagy a nagykorú gyermeked nem dolgozik és nem diák, ha szeretnél nekik egészségügyi biztosítást, eddig elég volt, ha nyilatkozatot tettél arról, hogy az illető társbiztosított, és nem kellett befizetned pluszban semmit, ellenben jövő hónaptól szükség lesz erre” – magyarázta Csép Éva Andrea.
Az alkalmazottak akár több jövedelemmel nem rendelkező családtagjukat is biztosíthatják, de minden személy után évente külön-külön 2430 lejt kell fizetniük.
CSAK SAJÁT