Huszonnégy református elkezdte megépíteni a Magyar Megmaradás Házát Mezőteremen
Példaértékű összefogás körvonalazódik a Szatmár megyei Mezőteremen, ahol a reformátusok eldöntötték: saját hajlékot építenek az egyházi, kulturális és közösségi igények kielégítésére. Mindössze huszonnégy tagot számlál a közösség, de így is nekikezdtek megépíteni a Mezőteremi Magyar Megmaradás Házát.
A mintegy nyolcszáz éves múltra visszatekintő Mezőterem a történelem viszontagságai közepette számos alkalommal átalakult, lakossága kicserélődött, így történhetett, hogy míg a 18. század első felében egyházas településként tartották számon, saját református lelkésszel, a drasztikus ütemben végbement népességcsere miatt 1777-ben megszűnt létezni a református egyházközség a településen.
Mintegy két évszázadon keresztül nem is éltek reformátusok a Nagykároly közvetlen szomszédságában fekvő településen, ez a kilencvenes évek elején változott, amikor beházasodások révén jelentek meg ismét Mezőteremen.
A maroknyi helyi református magyar gyülekezetté formálása 1996-ban kezdődött és hosszas missziói szolgálat eredményeképpen 2018-ban jött létre hivatalosan az Irinyi, Érdengelegi, Mezőteremi társult református egyházközség közös tiszteletessel, magyarázta a Maszol megkeresésére Dr. Geréb Miklós, a gyülekezetek lelkipásztora.
Ő 2012 óta szolgál Irinyben, közben hirdette az igét Érdengelegen és 2018 óta teljesít lelkészi szolgálatot Mezőteremen is. A tiszteletes elmondta, a településen a huszonnégy lelket számláló egyházközségen kívül is élnek reformátusok, de Nagykároly közelsége miatt ők egyelőre megtartották városi kötődésüket.
CSAK SAJÁT
„Addig élünk, amíg vannak álmaink, céljaink, tudunk a jövőbe tekinteni” – mondta a tiszteletes, amikor arról kérdeztük, hogyan született meg a Mezőteremi Magyar Megmaradás Házának a gondolata. Jelenleg a református istentiszteleteket a Német Demokrata Fórum (NDF) székházában tartják, az NDF ugyanis rendelkezésükre bocsátotta épületét, hogy ott találkozhassanak. Korábban havonta egy, három éve azonban már kéthetente tartanak itt istentiszteletet.
„Bár a Német Demokrata Fórum nagy szeretettel befogadott bennünket, az igazi mégis az volna, ha lenne egy saját épületünk, ahol az istentiszteleti szolgálat mellett egyéb tevékenységeket is tudnánk folytatni” – magyarázta a lelkész. Hozzátette, a maroknyi református nagyot álmodott, és eldöntötte, hogy vásárol egy telket a településen, ahol saját hozzájárulással és külső segítséggel felépítik a megmaradás házát.
A lelkipásztor elmondta, a telekvásárlást megfelelő ingatlan felkutatásával és közadakozással kezdték, és ebben segítette őket a Nagykárolyi Református Egyházmegye számos gyülekezete is, ahol szintén gyűjtéseket szerveztek a mezőteremiek javára. Ennek az összefogásnak az eredményeképpen tudták 2019 karácsonya előtt megvásárolni a megfelelő telket.
Bár a tavalyi esztendő a koronavírus-járvány miatt másképp alakult, mint szerették volna, de így is sikerült elkészíttetniük a terveket és beindult az engedélyeztetési folyamat is. Az építkezési engedélyt végül idén január közepén kapták meg, így immár a tulajdonképpeni építkezés és a szükséges források felkutatása maradt hátra.
Gréb Miklós lelkipásztortól megtudtuk, a kezdeményezők hozzájárulását kiegészítendő elkezdtek téglajegyeket árulni, így akik támogatnák a mezőteremi közösség kezdeményezését, ezüst, arany és gyémánt fokozatú címleteket vásárolhatnak 50, 250 és 500 lej értékben. A tiszteletes ugyanakkor elmondta, az építkezés költségét még így sem tudják előteremteni, ezért mind a magyar kormányhoz, mind a romániai vallásügyi államtitkársághoz pályázni fognak, emellett pedig számítanak az egyházmegye és az egyházkerület támogatására is.
A beruházás építkezési engedélyében becsült értéke 124 ezer lej, de a lelkész szerint a végösszeg magasabbra rúg majd. Jelenleg építkezési cégekkel tárgyalnak és várják a hivatalos árajánlatokat, hogy a megfelelő számításokat elvégezhessék. Megtudtuk, idén a pünkösdi időszakban szándékoznak hivatalosan is letenni az épület alapkövét benne egy időkapszulával. Azt, hogy a járványhelyzet miatt ez szűkebb körben vagy nagyobb ünnepség keretében történik meg, idővel elválik.
A kis közösség nagy tervének megvalósításáról a lelkipásztor elmondta, több jó példa is előttük áll, például a Szatmár megyei Erdőd vagy Túrterebes-hegy, vagy akár a Bihar megyei Toldinagyfalui Református Missziói Gyülekezet, amelyek szintén kis közösségek, de kitartással és kellő akarattal megvalósíthatták álmaikat.
A mezőteremi gyülekezet is így vágott neki tervei megvalósításának, és ennek fényében „2021 az építkezés éve lesz”, mondta a lelkész. Szükségük van egy szakrális térre, amely ugyanakkor a közösségi és kulturális programoknak is otthont adhat, továbbá terveik szerint a Magyar Megmaradás Házában iskola utáni vagy napközi tevékenységet is terveznek.
Mivel Mezőterem a Mária-út nyomvonalán fekszik, ezért két vendégszobát is kialakítanak, hogy a látogatóknak legyen lehetőségük szállást találni. A megmaradás háza tehát felekezeti hovatartozás nélkül mindenkinek otthona lehet, az a közös nagy cél, hogy töltsék meg élettel, mondta a lelkipásztor.