Horváth Anna: körülbelül még 300–400 ezer magyar megszámlálása a tét

Május 31-én, kedden elkezdődött a népszámlálás személyes lekérdezéses időszaka, amikor a számlálóbiztosok felkeresik azokat, akik nem töltötték ki az online kérdőívet a cenzus első szakaszában. Mintegy 700 ezer magyar töltötte ki sikeresen az űrlapot, ez azt jelenti, hogy a becsült magyar részvétel jóval az országos átlag feletti, 67 százalékos. Horváth Annát, az RMDSZ ügyvezető alelnökét, az országos népszámlálási munkacsoport vezetőjét kérdeztük a második szakasz kihívásairól, valamint a számlálóbiztosok feladatáról.

Horváth Anna a Maszolnak elmondta, a második – személyes összeírási szakaszban – országosan 20 ezer számlálóbiztos dolgozik terepen, akikre nagyjából 10 millió személy összeírása hárul. Arra viszont nincs rálátásuk, hogy országosan hány magyarul beszélő számlálóbiztos dolgozik. „A biztosok száma egyébként is folyamatosan változik, hiszen sokan felmondtak az önkitöltéses szakasz hosszabbítását követően. Főként nagyvárosokban most is keresik, hirdetik a megüresedett helyeket. Rajtunk, magyarokon is múlik, hogy hányan tudják vállalni ezt a másfél hónapos nyári munkát” – magyarázta.

Az önkitöltéses szakasz utolsó napjáig, május 27-én éjfélig összesen 11 millió kérdőívet regisztráltak, ezek közül 8,9 millió személyi kérdőív bizonyult érvényesnek, ami Románia 2021. december 1-jei becsült lakosságának 46,8 százalékát teszi ki. A kérdőívek 53,9 százalékát városon élők, 46,1 százalékát vidéken élők töltötték ki.

Ami a számlálóbiztosokat illeti, az utóbbi időszakban kiderült, hogy kevesen jelentkeztek a meglévő helyekre. Horváth Anna szerint ez főleg a nagyvárosokban jellemző. Az online regisztrációs időszak meghosszabbítása is zavart okozott a rendszerben. Sokan felmondtak, a helyükre – például Kolozsváron – még múlt héten is kerestek biztosokat.

Antal Géza, a Kolozs megyei népszámlálási munkacsoportvezetője a Maszolnak korábban elmondta: a számlálóbiztosok már megkapták a körzeteiket és elindultak felkeresni az ezekben található háztartásokat. Kolozs megyében 726 meghirdetett számlálóbiztosi helyből csak 593 lett betöltve, ennyi kérdezőbiztos kezdte meg a munkát.

Még nem szabad hátradőlni

Az RMDSZ ügyvezető alelnöke kiemelte: „a hét erdélyi, jelentős magyar lakossággal rendelkező megye mindegyike az országos átlag (58 százalék) felett teljesített. Ezen belül is Hargita (73 százalék) és Kovászna megye (71 százalék) teljesítménye kiemelkedő. Ez optimizmusra ad okot, tehát immár reális esély van arra, hogy jól szervezett munkával, odafigyeléssel elkerüljük az alulszámlálás veszélyét” – nyomatékosította, hozzáfűzve: hátradőlni sem szabad, hiszen még 300–400 ezer magyar ember megszámlálása a tét. „Viszont őket a legnehezebb elérni, megszólítani, hiszen ők azok, akiket az első szakasz hónapokig tartó kampánya és üzenetei sem tudtak mozgósítani” – hangsúlyozta Horváth Anna.

Illusztráció forrása: Adobe Stock

Az országos népszámlálási munkacsoport vezetője ismertette: aki még nem jelentkezett népszámlálási biztosnak, ezáltal a pótlistás nyilvántartásban sem szerepel, érdeklődhet a polgármesteri hivataloknál, esetleg leteheti a jelentkezéshez kért dokumentumokat. A hátralévő másfél hónap alatt ugyanis valószínűleg lesznek üresedések, ebben az esetben pedig szükség lehet több számlálóbiztosra.

„A település nagyságával egyenes arányban nő a számlálóbiztosok munkájának komplexitása is, hiszen városokban nagyobb az emberek mobilitása is, nehezebb otthon találni őket, időpontot egyeztetni velük. Ugyanakkor előfordulhat az is, hogy egy lépcsőházban csak néhány családot kell összeírni, mert a többiek regisztráltak az előző, online szakaszban. Ez a 2011-es személyes összeíráshoz képest hosszabb munkavégzési időszakot – öt hetet – és nagyobb körzeteket jelent a számlálóbiztosoknak, tehát nehezíti a terepmunkát” – magyarázta Horváth Anna.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?