FRISSÍTVE – Horrorkörülmények a Marosbárdoson működő gondozási központban, elkezdődtek a menesztések

Mint arról beszámoltunk, elrendelte a munkaügyi miniszter a a Re-Min Egyesület által működtetett gondozási központ működési engedélyének visszavonását, miután kiderült a Marosszentanna községhez tartozó Marosbárdoson működő intézményben bántalmazták, bezárták az ellátottakat. FRISSÍTÉS: Maros megye prefektusa pénteken menesztette a megyei szociális felügyeleti és kifizetési ügynökség (AJPIS) ügyvezető igazgatóját. 

Tűrhetetlen a helyzet! - írta Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter csütörtök este a Facebook oldalán. A tárcavezető felszólította az országos szociális felügyelőséget (ANPIS), hogy indítson fegyelmi eljárást, derítse ki a felelősöket.

Itt rejtegették a borzalmakat | Fotó: Căsuța lu'Min/Facebook

A „Căsuța Lu' Min" Gondozási és Segítő Központot bezárták, miután Maros megye összes szociális központjában végzett ellenőrzések során itt szabálytalanságokat találtak, a többi központot pedig összesen 672 ezer lejre bírságolták - derül ki a Maros megyei prefektúra sajtóközleményéből.
A Maros megyei bentlakásos központok ellenőrzésére 2023. július 10-15. között került sor.

A szörnyűségeket azonban a Jogi Erőforrások Központja (CRJ) fedezte fel. Ezt Marcel Ciolacu miniszterelnök is elismerte, aki Facebook-bejegyzésében a civil szervezettől kapott információkra hivatkozva közölte, hogy az áldozatokat bezárva tartották és erőszakosan bántak velük. Ciolacu úgy fogalmazott: figyelemmel követi az eseményeket, hogy az áldozatok megfelelő ellátásban részesüljenek és hogy a bűnöseket felelősségre vonják. „Zéró toleranciát tanúsítunk az ilyen helyzetekben!” – írta még.

Fotó: Digi24 képernyőmentés

A hatóságok az ellenőrzések során nem fedezték fel a rémségeket, írja csütörtöki közleményében a Jogi Erőforrások Központja (CRJ). Az aktivisták két héttel azután bukkantak a szörnyűségekre, hogy hatóságok átvizsgálták és bezárták a marosbárdosi központot. A központ továbbra is zavartalanul működött, 23 beteg volt a szobákban, további hét fogyatékos beteget pedig az épület alagsorában rejtegettek, embertelen körülmények között. Az önkéntesek hívták a 112-es segélyhívót. Miután megkezdődött a kutatás, még két mozgásképtelen beteget találtak a konyha mögötti kamarában. A helység, ahol rejtegették őket zárva volt, és nem voltak ablakai.

Megállapították, hogy a központ 23, szobákban elhelyezett gondozottján kívül az épület alagsorában, egy műanyag függöny mögött, törmelékkupacok, építőanyagok, ruhákkal teli zsákok, régi orvosi felszerelések között, 4 súlyosan fogyatékos személy feküdt ürülékkel, vizelettel és vérrel szennyezett matracokon, legyek lepték el őket, nem tudtak védekezni és segítséget kérni. Az egyik beteg súlyosan alultáplált volt, a csípőjén sérülésekkel, legyekkel borítva, erősen ürülékszagú – írják a sajtóközleményében. A forrás szerint egy másik, a pincében lévő személy arcán és kezén fekália és vér volt.

A gondozottak elmondták az aktivistáknak, hogy a központ személyzete és vezetősége megkötözte, fenyegette és verte őket.

Tizenhárom beteget kórházba szállítottak további orvosi ellátásra, egy személyt hazavittek a hozzátartozói, a központ többi lakóját a Maros, Kovászna és Máramaros megyei prefektúrák bevonásával a lakóhelyük szerinti megyékbe helyezték át.

Az ellenőrző testületét küldte a miniszter a megyébe

A munkaügyi minisztérium ellenőrző testületét küldte a marosbárdosi gondozóközpont ügyének kivizsgálására Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter, ugyanakkor pénteken rendkívüli megbeszélést tart az Országos Kifizetési és Szociális Ellenőrzési Ügynökség megyei struktúráival, jelentette be. Bucura-Oprescu szerint a Maros megyei központban kialakult helyzet „határtalan gazemberség, amely újra azt bizonyítja, hogy alapos intézményi tisztogatásra van szükség”. Hozzátette, nem létezik sem emberi, sem intézményi szinten magyarázat arra, amit az ápoltak ellen tettek.

„Az előzetes adatok szerint három ellenőrzés történt – egy vegyes, július 14-én, és két, a megyei kifizetési ügynökség által végzett ellenőrzés. Marosvásárhelyre küldtük a munkaügyi miniszter ellenőrző csoportját. Én is megkapom az összes dokumentumot, hogy pontosan lássam, mi a helyzet ott. Nincs magyarázat – sem emberi, sem intézményi. Ami Marosvásárhelyen történt, az tűrhetetlen. Ahogy Marcel Ciolacu miniszterelnök kérte, a felelősöket felelősségre kell vonni” – mondta Bucura-Oprescu.

Elmondta, hogy a kifizetési ügynökség marosvásárhelyi igazgatóján kívül a megye prefektusa és alprefektusa nem beszélt más tisztviselőkkel, akik magyarázattal szolgálhatnának a megyében uralkodó állapotokról, és megismételte, hogy várja a vizsgálat eredményét, hogy pontosan megtudja, miért nem lépett a megyei egészségügyi igazgatóság központ ügyében.

A Maros megyei prefektúra feljelentést tett a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészségen, amiért a Re-Min Egyesület által működtetett marosbárdosi gondozási központban embertelen körülmények között, az alagsorban tartottak több fogyatékkal élő személyt.

Szigorítani kell az engedélyeztetési és ellenőrzési eljárást

Meg kell vizsgálni a szociális ellátó központok  engedélyeztetési és ellenőrzési eljárását, ezen a téren is szigorítani kell, hogy a marosbárdi esethez hasonlóak ne fordulhassanak elő, szögezte le a Maszol megkeresésére Csép Éva Andrea, az RMDSZ Maros megyei képviselője. A szociális szakpolitikus kifejtette, az ellenőrző szakszemélyzet számát is korrigálni kell, hiszen az intézmények személyzethiánnyal küzdenek.

Mélységesen csalódott vagyok és dühös, írta a képviselő Facebook bejegyzésében. „Újabb rémségek láttak tegnap napvilágot – egy héttel az országos ellenőrzések után. Felnőtt fogyatékosokat aláztak meg, használtak ki, bántalmaztak a marosbárdosi otthonban. Koszban, mocsokban, bezárva éltek, többeket most kórházban kezelnek. Zéró toleranciával kell kezelni ezeket a helyzeteket, a bűnösöket pedig szigorúan felelősségre kell vonni!” - fogalmaz Csép Éva Andrea.

A melegházba zárták az ellenőrök elől 

Megrázó dolgokat mondott el a marosbárdosi központ egykori bentlakója a digi24-nek. Megerősíti a Jogi Központ megdöbbentő megállapításait. Elmondta, hogy amikor az állami intézmények ellenőrzésre érkeztek, a bántalmazott és begyógyszerezett ápoltakat elrejtették az ellenőrök szeme elől. A legtöbbször egyesek nem is kerültek be a gondozóközpont nyilvántartásába. A férfi elpanaszolta, büntették és verték azok, akiknek gondoskodniuk kellett volna róla.

„Eleinte minden rendben volt, de egy idő után elkezdődtek az ellenőrzések. Elkezdték összeszedni az ellátottakat, akiket bántalmaztak, begyógyszereztek. Elrejtették őket a pincében, más szobákban, alagsorban. Én nem voltam benne a marosvásárhelyi nyilvántartásukban. Engem is eldugtak. Betettek minket a melegházba, bezártak a melegházba, hogy az ellenőrök ne lássanak minket. Megbüntettek. Ok nélkül vertek” – számolt be az egyik bentlakó.

Szerkesztőségünk próbálta elérni a Maros megyei kifizetési ügynökség vezetőségét, de azt az információt kaptuk, hogy az ügyvezető igazgató épp szabadságon van, a szolgálatvezető pedig azt mondta, szóban semmilyen információt nem adhat, csakis írásban, amennyiben erre jóváhagyást kap a feletteseitől. 

Hullnak fejek: menesztették a Maros megyei szociális felügyelet igazgatóját a marosbárdosi rémségek miatt

Maros megye prefektusa pénteken menesztette a megyei szociális felügyeleti és kifizetési ügynökség (AJPIS) ügyvezető igazgatóját, Cristian Viorel Rãduþot a marosbárdosi Cãsuța lu' Min gondozási központban feltárt súlyos rendellenességek miatt. A prefektusi hivatal közleménye szerint az intézmény ügyvezetă igazgatói tisztségét ideiglenesen Baricz Semina osztályvezetõ veszi át.

A prefektus elrendelte a megye összes szociális intézményének ellenărzését is. A közlemény emlékeztet arra, hogy az illetékes országos hatóság idăközben bevonta a Cãsu;a lu' Min gondozási központ működési engedélyét.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?