Hivatalosan nem engedélyezett a fürdés az erdélyi természetes tavakban – senki nem törődik ezzel

Az egészségügyi minisztérium mint minden évben, idén is közzétette a közegészségügyi engedéllyel rendelkező természetes fürdőhelyek listáját. Ez évek óta nem változik, ugyanaz az ötven helyszín szerepel rajta: 49 a Fekete-tenger partján, pluszban ötvenediknek a Tulcea városban található Ciuperca-tó. Az ország többi részén egyetlen más tó sem jelenik meg a  felsorolásban.

Az is hozzátartozik a történethez, hogy a gyógyvizes tavak, mint például a szovátai Medve-tó, esetében nincs szükség engedélyeztetésre, ezekre nem vonatkozik a jogszabály. Az engedélyeket a közegészségügyi és vízügyi hatóságok állítják ki. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség adatai szerint Romániában 2300 természetes és 1150 mesterséges tó van, ám ezek közül csak a tulceai sorolták be fürdésre alkalmasnak.

A vízminőség hiába megfelelő, ha nincs infrastruktúra

Az egészségügyi minisztérium minden évben elkészíti a jelentését, de ez gyakorlatilag évek óta nem változik. A gond általában nem a vizek minőségével van, hanem azzal, hogy a tavak környékén nem épül ki a megfelelő infrastruktúra, hogy megadhassák a „fürdésre alkalmas” minősítést.

A nyári fürdőzőszezonban, vagyis május 15. és szeptember 15. között rendszeresen ellenőrzik a vizek minőségét, mondta el megkeresésünkre Ágoston László, a Kovászna megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője. Háromszéken például a Besenyői- és Rétyi-tavak vize alkalmas lenne fürdésre, a mintákban nem mutatnak ki a megengedettnél több mikroorganizmust. Ennek ellenére nem adhatják meg erre az engedélyt, mert a többi feltétel nem teljesül. Ha a tó környékén nincs szennyvízcsatorna, a strandolók rendelkezésére nem áll illemhely, zuhanyzó, kézmosási lehetőség, hulladékgyűjtő, akkor közegészségügyi szempontból a helyszín nem alkalmas a fürdésre.

Mindenki saját felelősségére fürdik

A természetes vizek mellett általában vendéglők, éttermek működnek, kihasználva a helyszín vonzerejét, de sok esetben tulajdonjogi problémák miatt nem építik ki a környéket, vagy attól tartanak, nem térül meg a befektetés. Ilyen körülmények között nem is indíthatják el az engedélyeztetést.

Sok helyen kiteszik a táblát, hogy fürdés nem engedélyezett, nincs közegészségügyi engedélye, ám a strandolók ezt általában nem veszik figyelembe, hiszen a nyári melegben az ingyen fürdési lehetőség nagy vonzerőt jelent. A vállalkozókat ez is visszatartja, hiszen nem biztos, hogy az emberek jó szemmel néznék, hogy a megfelelő infrastruktúrával rendelkező tóban már csak belépti díj ellenében fürödhetnek.

Tulajdonképpen jelenleg mindenki a saját felelősségére fürdik azokban a tavakban, melyek nem szerepelnek az egészségügyi minisztérium fürdésre alkalmasnak helyszínekről készült listáján, szögezte le Ágoston László. Hozzátette, az a szerencse, hogy a tavak vize általában közegészségügyi szempontból megfelelő, nem áll fenn a megbetegedés kockázata. Viszont arra int, hogy ezeknél a tavaknál nincs felügyelete, infrastruktúra, ezért a fulladás veszélye is nagyobb.

A hivatalosan működtetett fürdőhelyek rendben vannak

A Hargita megyei közegészségügyi igazgatóság a hivatalosan működtetett fürdővizekről adott ki tájékoztatást, leszögezve, hogy ellenőrzéseik eredményeként nem találtak problémákat. Tar Gyöngyi tisztifőorvos, az intézmény igazgatója az Agerpres hírügynökségnek elmondta, az összetett ellenőrzés gyakorlatilag egész nyáron át tart. A közegészségügyi ellenőrök ellenőrzik a víz minőségét, valamint a telephely elrendezését és a kínált szolgáltatásokat, illetve azt, hogy betartják-e a hatályos törvényes előírásokat. Az ellenőrzés eddig azt mutatta, hogy Hargita megye hivatalosan működő strandjain nincsenek problémák.„Nem találtak nagyobb higiéniai problémát, a mikrobiológiai és kémiai minták mindenhol jók voltak. (...) Az eddig beérkezett minták és az ellenőrzések nem mutattak ki higiéniai rendellenességet vagy közegészségügyi veszélyt” – mondta dr. Tar Gyöngyi.

Rámutatott, hogy Hargita megyében kevés a fürdőzési lehetőséggel rendelkező üdülőhely, és mivel a hegyvidéken is jelentős mértékben megemelkedett a hőmérséklet, jó lenne, ha a fürdésre alkalmas helyek száma növekedne, és ez a közegészségügy szempontjából is lehetőséget jelentene.
Hozzátette, hogy a megyében általában ásványvizes kúrákra, nem pedig fürdőzésre használt medencék vannak, de értesülései szerint, a vállalkozók egy része tervezi, hogy európai forrásokat hív le rekreációs központok építésére.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?