Hiánypótló kezdeményezés – Díjat nyert a nagyváradi önkéntesek által létrehozott gyermekmentő szolgálat

Tavaly ősszel hiánypótló kezdeményezésbe fogott a néhány nagyváradi önkéntes által létrehozott helyi Páli Szent Vince Társaság: gyermekmentő autót vásároltak és helyeztek üzembe, ráadásul a betegeket ingyenesen, adományokból segítik. Idén a Bihar Megyei Közösségi Gálán az Év Projektje díjat nyerték el.

Akkor a szervezet tagjai Facebook-bejegyzésükben mondtak köszönetet a támogatásért. Úgy fogalmaztak: boldogok, hogy részt vehetnek a gyermekek szállításában, hisz nekik nagy segítségre van szükségük, és örülnek, hogy a társadalom megbecsüli az önkéntesek önzetlen munkáját.

Fotók: Páli Szent Vince Társaság/Facebook

Érdemes folytatni

Kis Balázs, a szervezet nagyváradi vezetője a Maszolnak elmondta, rengeteget dolgoztak az elindulás óta a kezdeményezésen. Nagyon hálásak a díjért, és igazi elismerésnek tartják, hogy a Bihar megyei emberek – akik jelölték őket – felfigyeltek a munkájukra. „Ez is bizonyítja, hogy elismernek, ugyanakkor beigazolódott bennem az – mint alapítóban, akié az ötlet volt –, hogy hiánypótló kezdeményezésről van szó és érdemes folytatni” – fejtette ki Kis Balázs.

Megtudtuk, az elmúlt egy évben, amióta hivatalosan is működik a gyermekmentő autó, 30 ezer kilométert tettek meg és 14 utat vállaltak. „A mentősök napi szinten szállítják a betegeket, azonban nálunk egy ilyen út 2-3 napot vesz igénybe és több ezer kilométert jelent” – fejtette ki. Hozzáfűzte, a munkával egyszerűen össze lehet egyeztetni az önkéntes tevékenységet, hiszen a szabadnapjaikon vállalnak gyermekmentős ügyeletet.

Kis Balázs középen

Mivel a gyermekmentőautón szakszemélyzet kíséri a beteget, és mindannyian egészségügyi alkalmazottak, a Páli Szent Vince Társaság nagyváradi tagjainak egy meghatározott beosztás szerint kell megszervezniük az életüket. Általában egy éjszakai ügyelet után van két szabadnapjuk, és akkor az éjszakai ügyeletből kilépve elindulnak a gyermekmentőa utóval.

Terjeszkedni szeretnének

Kis Balázs a jövőbeli tervekkel kapcsolatban elmondta, elsősorban szeretnék megtartani a mentőszolgálatot, ugyanakkor beszereztek egy második mentőautót is, jelenleg zajlanak az engedélyeztetések. „A főbb prioritásunk az, hogy a minisztérium is engedélyezze a második autó használatát, amely szintén gyermekmentésre szolgál majd”. Hosszútávon pedig a terjeszkedés a fő céljuk, hogy több gyermekmentő szolgálatot nyissanak az országban, ahol szintén önkéntesek tevékenykednének.

A szervezet vezetője kiemelte, a tevékenységük 100 százalékban önkéntes munkán alapul, tehát az orvosok, asszisztensek, sofőrök önkéntes alapon vesznek részt a mentős ügyeletekben. „A tevékenységet kilométerjegyek árulásával, vagy a személyi jövedelemadó 3,5 százalékos felajánlásából, illetve a jogi személyek profitadójának 20 százalékos felajánlásából tartjuk fenn” – fejtette ki.

Kis Balázs a kezdeményezés elindításakor a Maszolnak elmondta, a gyermekmentés a romániai egészségügyi rendszer egyik nagy hiányossága. „Mi hiába álltunk volna neki sürgősségi mentést végezni, mert arra ott van a SMURD és az országos mentőszolgálat. Viszont külföldi gyermekmentő utakra nem volt autója Romániának. A magán mentőszolgálatok pedig olyan árat kérnek el, sőt az állami mentők is, ha külföldre szállítanak, hogy ezt a bajban lévő család nem tudja megengedni magának”. 

 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?