Hazaárulás-ügy: két gyanúsított előzetes letartóztatásban, négyen hatósági felügyelet alatt
A bukaresti fellebbviteli bíróság péntekre virradó éjszaka elrendelte a Vlad Țepeș-parancsnokság két tagjának, Adrian Robertin Dinunak és Marius Semeniucnak az előzetes letartóztatását, hazaárulással és orosz ügynökökkel való kapcsolattartással vádolják őket.
A csoport további négy tagját 60 napra bírósági felügyelet alá helyezték, név szerint Ștefan Mateescut, Raul-Mihail Luput, Georgică-Cristian Atitienet és Radu Pompiliu Șofrant. Ez számukra számos korlátozást jelent, többek között nem hagyhatják el az országot, számol be az Agerpres hírügynökség.
Adrian Robertin Dinu hozta létre a „Vlad Țepeș” parancsnoki stábot, a szervezet honlapján több videót is közzétett, amelyekben többek között azt mondta, hogy „az Orosz Föderáció áldásával mindent letarolhatunk”. Azt is bejelentette, hogy támogatja Călin Georgescut.
Marius Semeniuc a Máramaros megyei középiskolákban a szláv nyelvek tanára, Radu Pompiliu Șofran pedig a Bukaresti Rádió volt újságírója, jelenleg nyugdíjas.
Mint megírtuk, a hat vádlottat csütörtökön vette őrizetbe a terrorizmus és szervezett bűnözés elleni ügyészség (DIICOT) szervezett bűnözői csoport létrehozásának és hazaárulásnak a vádjával, a nyomozati anyag szerint katonai jellegű szervezetet hoztak létre, és orosz ügynökökkel tárgyaltak Románia NATO-ból való kilépéséről.
Radu Theodoru 101 éves nyugalmazott tábornok ellen, aki a szervezet honlapján a „Vlad Țepeș Parancsnokság vezérkari főnökeként” szerepel, szintén gyanúsítottként nyomoznak.
Angel Tîlvăr védelmi miniszter a tárca nevében bocsánatot kért, miután januárban az ő aláírásával küldtek egy 101. születésnapjára szóló gratuláló levelet Radu Theodoru nyugalmazott vezérőrnagynak.
A Vlad Țepeș-féle parancsnoki szervezet különböző „közleményekben”, „memorandumokban” és „értesítésekben” Románia NATO-ból való kilépését, az Oroszországgal, Kínával és Iránnal való gazdasági és kulturális kapcsolatok újbóli felvételét, valamint a „Geția” projekt révén egy új román vezetési struktúra kialakítását szorgalmazta, amelynek élén a „Bölcsek Tanácsa” áll, amely a „Vének Tanácsának” és a „Vének Helyi Bizottságainak” van alárendelve.
Kapcsolódó
„Az ügy bizonyítékaiból kiderült, hogy 2023-tól kezdődően öt vádlott szervezett bűnözői csoportot hozott létre azzal a céllal, hogy aláássák a román állam szuverenitását és függetlenségét az ország politikai és védelmi kapacitásának politikai gyengítésével. A szervezett bűnözői csoporthoz 2024-től egy másik vádlott is csatlakozott, és valamennyien folyamatos, tudatos, nyilvános vagy konspiratív tevékenységet folytattattak. Emellett a bűnözői csoport tagjai ismételten kapcsolatot tartottak fenn külföldi hatalom ügynökeivel, mind Romániában, mind az Orosz Föderációban” – áll a DIICOT közleményében.
A vádhatóság szerint a szervezett bűnözői csoportot egy szervezet álcája alatt hozták létre, katonai jellegű struktúrává alakult, katonai parancsnoksággal (vezérkar) és végrehajtó személyzettel, amelyet a gyanúsított nyugalmazott vezérőrnagy képviselt.
A nyomozás során kiderült, hogy a csoport tagjai követőket toboroztak, és online platformokon keresztül videóanyagokat, román állami hatóságoknak, nemzeti és nemzetközi szervezeteknek címzett felhívásokat ettek közzé.
A vádlottak lépéseket tettek továbbá külföldi politikai és katonai szereplőkkel folytatott tárgyalások lefolytatására Románia NATO-ból való kilépéséről, a jelenlegi alkotmányos rend, a politikai pártok megszüntetéséről, a szervezet tagjaiból álló, miniszteri tisztségeket betöltő új kormány felállításáról, az állami intézmények összes alkalmazottjának eltávolításáról, új alkotmány elfogadásáról, az ország nevének, zászlajának és himnuszának megváltoztatásáról.
Januárban a vádlottak közül ketten Moszkvába utaztak, ahol olyan személyekkel kerültek kapcsolatba, akik hajlandóak voltak támogatni a szervezet azon törekvéseit, hogy Romániában átvegyék az államhatalmat.
A Vlad Țepeș Parancsnokság nevű szervezet hat tagjának vád alá helyezése két orosz diplomata Romániából való kiutasításával kapcsolatos. „A két orosz diplomata hírszerzési tevékenységet folytatott stratégiai érdekű területeken, és támogatta a csoport alkotmányellenes törekvéseit'' - közölte a Román Hírszerző Szolgálat (SRI).
CSAK SAJÁT