Ha nyár, akkor fogorvos – töretlen a bizalom a hazai szakemberekben

Továbbra is sokan vannak, akik a nyári szabadságukat fogászati kezeléssel kötik össze, amikor hazalátogatnak Romániába. Erre elsősorban az itthoni, jelentősen alacsonyabb árak ösztönzik a külföldön dolgozó honfitársainkat, de a bizalom is nagyobb a hazai szakemberek felé – véli a lapunk által megkérdezett fogorvos.

A rég nem látott barátokkal való sörözés, a strandolás, vagy éppen a múzeumlátogatás mellett a fogászati kezelés is gyakorta része a külföldre emigrált romániaiak programjának, amikor nyaranta hazalátogatnak vakációzni. Nem hiányzott a fogorvosi előjegyzés annak a Kanadában élő családnak sem a napi beosztásából, amely pár év szünet után hazalátogatva most igyekezett megejteni a szükséges vizsgálatokat és kezeléseket. A család tagjainak bevallása alapján nem csak az itthoni, olcsóbb szolgáltatás miatt döntöttek így, hanem annak minőségét is jobbnak ítélik meg. Bíznak az itthoni szakemberekben – mondták.

Fotó: Pexels

Tízből kilencen itthon kezeltetik szívesebben a fogaikat

Nincsenek ezzel egyedül, hiszen mint azt Hajdu Alice, nagyváradi fogorvos mondta, tízből kilencen az itthoni fogászati kezelést választják szívesebben a külföldi helyett. „Nekem minden nyaram ezzel tellik, de Karácsony tájékán is sokan jönnek haza” – ecsetelte. Épp most vár két ügyfelet Ausztriából és Nagy-Britanniából. Mindketten a partiumi városból települtek ki külföldre, de augusztusban hazalátogatnak és már jó előre előjegyeztették magukat fogorvosi kezelésre. „Az egyikük már márciusban előjegyeztette magát” – mondta a doktornő, rámutatva, hogy igényel némi szervezést az ilyen típusú kezelés, hiszen össze kell hangolni a laborral is.

Hajdu tapasztalata alapján ráadásul a páciensek igyekeznek az összes fogukat rendbe tetetni, hiszen külföldön sokkal drágább az ellátás és a biztosító sem fizet minden estben. A fogászati kezelés orvosi része a triplájába kerül a nyugati országokban, de a fogorvosnő szerint a hazai kedvező árak mellett sokan azért választják a hazai szakembereket, mert jobban dolgoznak. Vannak, akiknek az is megnyugtató, hogy már ismerik az orvost és magyarul könnyebben beszélnek vele – tette hozzá.

Hajdu megjegyezte, hogy bár a kiadásai jelentősen megemelkedtek – úgy az áram, mint a fogyóeszközök és a gyógyszerek beszállítói árai –, ő egyelőre nem drágított, a rendelője pedig tele van.

Fotó: Pexels

A drágulás hatással van a forgalomra

Vannak viszont, akik forgalomvisszaesést tapasztaltak a fogászati turizmus terén. Gallovics Márk a koronavírusjárvány óta kevesebb külföldről érkező ügyfelet fogadott. A fogtechnikus ezt a megemelkedett üzemanyagárak és autópályadíjak számlájára írja, tapasztalata szerint nyaranta már nem jönnek tömegesen haza külföldről, hogy a fogaikat rendbe tegyék itthon. Volt ugyan neki is ügyfele, aki az Egyesült Államokból utazott haza és összekötötte kirándulását a fogászati kezeléssel, de korábbi években tapasztalt „nagyüzem” elmaradt.

Pedig árban, Romániában még mindig jóval olcsóbb a fogtechnikusi szolgáltatás is, mint külföldön. „Ami külföldön 200 euróba kerül, az nálunk 100 euróba. De Magyarország talán már Romániánál is olcsóbb ezen a téren” – mondta. Megjegyezte ugyanakkor, hogy bár fogtechnikusként sokkal kevesebbért készít fogakat, mint nyugati kollegái, az alapanyagárak neki sem olcsóak. Elmondása szerint harminc százalékkal nőt meg az azzal járó kiadása.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?