Források: még idén felveszik Bulgáriát és Romániát a schengeni övezetbe

Az európai intézmények arra készülnek, hogy idén befogadják Bulgáriát és Romániát schengeni övezetbe: első lépésben októberben a légi határokkal, majd jövő év január 1-ig eltörlik a szárazföldi határellenőrzéseket is- írja forrásaira hivatkozva az Euractiv.ro.


Szófiai források szerint Bulgáriának komoly esélye van arra, hogy – ha diplomáciai nyomást gyakorol és hajlandóságot mutat a reformok folytatására – már idén októberben légi határokkal, 2024 januárjától pedig a szárazföldi határokkal
is teljes jogú tagja legyen az övezetnek.

Fotó: Adobe Stock
Egy hónappal ezelőtt
még Hollandia volt Bulgária csatlakozásának legnagyobb ellenzője, ám időközben Mark Rutte kormánya nem hivatalosan jelezte, nagyra értékeli a bolgár parlament és a kormányok erőfeszítéseit, hogy valódi igazságügyi reformot indítsanak el, különösen hogy május végén elfogadták a főügyész vizsgálatára szolgáló független mechanizmus bevezetését. Ivan Gheșev korábbi bolgár főügyész, akinek nem volt különösebben jó híre Brüsszelben, az új jogszabály első áldozata lett, a múlt héten elbocsátották. A bolgár igazságszolgáltatásban további tisztogatás várható.

Hollandia nyomására az Európai Bizottság júliusban jelentést tesz közzé az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus keretében. A jelentés nagy általánosságban várhatóan általánosságban pozitív lesz, és elismeri a reformok folytatására irányuló politikai akaratot.
Ausztria ellenérzései a schengeni bővítéssel
kapcsolatban a menekültválság közepette nem csökkentek ugyan, de Bécs várhatóan nem fog többé vétót emelni, ha egyedül marad ezzel.
Mint ismeretes tavaly decemberben Ausztria és Hollandia akadályozta Bulgária schengeni csatlakozását, míg Románia belépését csak Ausztria ellenezte.

Marcel Ciolacu új miniszterelnök a múlt hét elején az Euractiv-nak adott interjújában közölte, arra kérte kormánya minisztereit, készítsenek tervet arra vonatkozóan, hogyan veszik rá Ausztriát arra, hogy ne vétózza meg Románia schengeni csatlakozását. Míg Hollandia azt kéri a bolgár hatóságoktól, hogy bizonyítsák be, hogy küzdenek a korrupció ellen, és nem mondtak le az igazságügyi reformról, addig Ausztria követelései sokkal nehezebben megvalósíthatónak tűnnek. Bécs attól tart, hogy Románia és Bulgária nem elég hatékony az illegális bevándorlás féken tartásában. Az Európai Bizottság üdvözölte a két ország által az elmúlt három hónapban a menekültügyi politika betartása, az illegális bevándorlók visszatérítése, a határvédelem és a nemzetközi együttműködés terén elért eredményeket, ami talán eloszlatja Ausztria aggályait.

Közben július 10. és 13. között szavaz Strasbourgban az Európai Parlament a Románia schengeni csatlakozását megakadályozó osztrák vétó jogszerűségének felülvizsgálatára felszólító határozatról. Sokan azonban úgy vélik, ez a határozat még nem old meg semmit.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?