Figyelmeztető táblákat szerelnének fel az akaratlan roaming kivédésére

A véletlen roaming veszélyére figyelmeztető táblák szerelésére kötelezné az országhatár menti települések önkormányzatait és az útkarbantartókat egy törvénytervezet. Ilyen módon hívnák fel az átutazók figyelmét, fennáll a kockázata annak, hogy az automatikus hálózatkeresésre beállított telefonjuk egy szomszédos ország hálózatára csatlakozik, ami pluszköltségeket eredményez.

A Maszol által megszólaltatott érintettek szerint a figyelmeztetés helyett inkább a szolgáltatókat kellene rávenni arra, a határmentén is olyan szintű legyen a mobillefedettség, hogy véletlenül se forduljon elő, hogy a szomszédos ország hálózatára kapcsolódnak a mobiltelefonok.

Több mint ezer településen fennáll az átcsatlakozás veszélye

A kormány által kezdeményezett jogszabálytervezetet még el kell fogadnia a parlamentnek, hogy életbe lépjen. A kezdeményezők azzal érvelnek, hogy Romániában 19 megye – Arad, Bihar, Botoșani, Călărași, Constanța, Krassó-Szörény, Dolj, Galați, Giurgiu, Iași, Máramaros, Mehedinți, Olt, Szatmár, Suceava, Tulcea, Temes, Teleorman és Vaslui – 1092 településén áll fenn a veszély, hogy ha aktiválva van a roaming és a készülék automatikus hálózatválasztásra van beállítva, rákapcsolódhatnak egy külföldi hálózatra.

A kép illusztráció | Fotó: Molnár Boglárka

Az Európai Gazdasági Térség (EGT) országaiban ez nem generál pluszköltséget, minden előfizető a saját díjszabását fizeti, további költségek nélkül. A térségen kívüli országokban azonban a mobilkommunikációs díjak magasabbak, bár az orosz–ukrán háborúval összefüggésben a telefonszolgáltatók ideiglenesen eltörölték a roaming-díjakat, a román és moldovai kormány pedig megállapodást írt alá a díjak csökkentéséről. Szerbia esetében egyelőre nincs szabályozási keretrendszer. A tervezet azt is előírja, a román távközlési hatóságnaj (ANCOM) legalább háromévente közzé kell tennie azon települések listáját, ahol fennáll a véletlen roaming veszélye. Az ANCOM által közzétett listán szereplő települések bejáratainál az önkormányzatoknak, az útügyi hatóságoknak figyelmeztető táblákat kell majd kihelyezniük.

Valós megoldás helyett figyelmeztetés

A Szatmár megyei Vetés községhez tartozó Óvári falu szinte a román–magyar országhatáron van, GPS-el szántanak, hogy ne menjenek át véletlenül a szomszédos országba. Ilyés Gyula polgármester a Maszolnak elmondta, évekkel ezelőtt küzdöttek a helyiek az akaratlan roaminggal, ám most már egyre több telefontársaságnak elég erős a jele, hogy kivédje a véletlen átcsatlakozást. A helyiek azzal a szolgáltatóval kötnek szerződést, melynél nem áll fenn az átcsatlakozás kockázata. A polgármester hangsúlyozta, nem jelent anyagi megterhelést néhány figyelmeztető tábla, ám mégis ezt a problémát a telefonszolgáltatóknak kellene megoldaniuk.

Illusztráció: Pixabay

Barabás Áron egy máramarosi nyaralás során járta meg, neki 60 eurós pluszkiadást hozott az akaratlan roaming. Elmondta, kénytelen volt kifizetni a pluszköltséget, a telefontársaság nem fogadta el a bizonyítékait, hogy nem is lépte át az országhatárt. Kifejtette, segített volna a figyelmeztető a tábla, hiszen átállította volna a telefonját az automatikus hálózatválasztásról kézire. Azóta óvatos, amikor a Duna-deltában nyaraltak, kikapcsolta ezt a lehetőséget. Meglátása szerint a szolgáltatók megoldhatnák ezt a kérdést azzal, hogy ha érzékeli a telefon, hogy nem lépted át a határt, kérdezzen rá, mielőtt automatikusan hálózatot váltana.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?