Fentanilveszély

Hétfőn érkezett a hír, hogy a szervezett bűnözés és terrorizmus ellenes ügyészség (DIICOT) vizsgálatot indított az Argeș Megyei Sürgősségi Kórházban történt incidens miatt, ahol még júniusban vették észre az ott dolgozó gyógyszerészek, hogy az egészségügyi intézmény gyógyszertárából eltűnt öt fiola fentanil. Az esetről bővebben ITT számoltunk be. Szeptember végén egy gyógyszeripari ügynököt tartóztattak le, mivel a lejárt szavatosságú fentanil-készítményeket a vád szerint egy éven át a feketepiacon értékesítette, ahelyett, hogy azokat megsemmisítésre küldte volna. Alexandru Rafila egészségügyi miniszter a Piteștien történtek kapcsán újságírói kérdésre azt nyilatkozta, hogy úgy tűnik, egy nagyon nagy problémával állunk szemben a fentanillal való illegális kereskedelmet illetően.

Illusztráció: Shutterstock

De miért is rejt magában akkor a veszélyt a fentanil és milyen következményekkel jár, ha széles körben elterjed a feketepiacon, amely jelen esetben a kábítószerfüggők általi használatot jelenti? A Wikipédia definíciója szerint a fentanil az egyik legerősebb klinikai alkalmazásban lévő szintetikus kábító fájdalomcsillapító és intravénás anesztetikum, amelynek káros hatásai megegyeznek más opioid szerek hatásaival, mint a függőség, zavartság, hallucinációk, kóma stb. Romániában idén nyárig nem is igazán lehetett a nyilvánosságban hallani erről a készítményről, amíg a két halálos áldozatot követelő tengerparti gázolás elkövetőjénél végrehajtott házkutatás során más kábítószerek mellett nem találtak egy 10 ml-es fentanil-fiolát is. Ez, valamint a közelmúltban lebukott gyógyszerügynök esete is bizonyítja, hogy a szintetikus szer használata korántsem újkeletű a drogfogyasztók körében. Hogy ez a valóságban mit is jelent, elöljáróban álljon itt az amerikai drogellenes ügynökség (DEA) által kibocsátott figyelmeztetés, miszerint a fentanil százszor erősebb, mint a morfium és hatása ötvenszeres a heroinéhoz képest. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a fogyasztóban gyorsabban és erősebben alakul ki a függőség, mint akár a heroin esetében. Ennél pedig van egy nagyobb probléma is, ha lehet egyáltalán fokozni, mégpedig az, hogy a fentanil esetében a túladagolás kockázata is jóval nagyobb, mivel akár egy mikrogramm is elég ahhoz, hogy megöljön egy embert.

Ahhoz, hogy a román hatóságoknak mivel is kell megküzdenie e téren, érdemes egy pillantást vetni az amerikai és a kanadai helyzetre. A BBC-nek szeptember 18-án nyilatkozó szakértő, Carl Latkin egyenesen szörnyűnek nevezte az Egyesült Államokban tapasztalható helyzetet, amely az elmúlt évtizedben egyre több halálos áldozatot követelt a fentanil-túladagolás következtében – csak tavaly mintegy 110 ezren haltak meg túladagolásban, ezen esetek 66%-a pedig a fentanillal „felütött” kábítószer használatával függ össze. Latkin rámutat, hogy ez a krízishelyzet valószínű, hogy még nagyobb méreteket ölt az elkövetkező időszakban. Összehasonlításképp, 2010-ben még „csak” kevesebb, mint 40.000 túladagolásos halálesetet regisztráltak az Egyesült Államokban, ezek pedig túlnyomórészt a heroin használata miatt következtek be, a fentanillal összefüggő esetek száma elenyésző volt. Az alábbi grafikonon jól látható a szóban forgó halálesetek statisztikai evolúciója: 

Forrás: BBC

Ezen számok tükrében rendkívül aggasztó, hogy mindössze tíz év leforgása alatt mennyire vált elterjedté a fentanil használata az amerikai kontinens kábítószer-fogyasztói körében. A BBC újságírója, Nadine Yousif felhívja a figyelmet egy másik, szintén aggasztó vetületére a tárgyalt problémának, mégpedig arra, hogy Amerikában és Kanadában a fentanil-használók már nem csak a nagyvárosi környezetből kerülnek ki, hanem gyakorlatilag Alaszkától Floridáig létezik a jelenség – a kis létszámú települések esetében is –, ami a cikkíró szerint magyarázat lehet az elmúlt években aggasztó méreteket öltő halálesetek számára is.

Mi a helyzet viszont Romániában? A Szabad Európa Rádió román nyelvű kiadása átfogó anyagban foglalkozik a témával, ahol szintén a tengerentúli helyzet a kiindulópont, de rávilágít egy fontos különbségre is: míg Amerikában a fentanil-kereskedelem mögött túlnyomórészt a különböző drogkartellek állnak, amelyek Kínából hozott olcsó alapanyagokból illegális laboratóriumban állítják elő a szintetikus kábítószert, addig Romániában a rendelkezésre álló információk alapján az a jellemző, hogy egyenesen az egészségügyi intézményekből – pl. kórházi gyógyszertárakból – kerülnek ezek a készítmények a feketepiacra. Ez azt jelenti, hogy Romániában egyelőre a fentanil drága „terméknek” számít (egy tabletta 80-100 lej), amely még nem hozzáférhető bárki számára, viszont az, hogy már felbukkant a felhasználók körében, önmagában aggodalomra ad okot, tekintve azt a tulajdonságát, hogy rendkívül gyorsan okoz függőséget, még olyan körülmények között is, ha a fogyasztók más szerek „felütésére” használják.

Forrás: Wikipédia

Egy név nélkül nyilatkozó ügyész szerint a fentanillal való túladagolásos eset először három éve történt Romániában, akkor a páciens életét sikerült megmenteni a gyors orvosi közbeavatkozásnak köszönhetően. Ha pedig már statisztika, akkor a Drogellenes Ügynökség (ANA) jelentése szerint 30 kábítószerrel összefüggésbe hozható haláleset történt – ebből 25 volt túladagolás –, sürgősségi ellátásra pedig összesen 1742 esetben került sor legalább egy tiltott szer használata miatt. Az amerikai adatok tükrében ez a szám nyilván elenyésző, de figyelembe kell venni azt is, hogy Románia lakossága számbelileg egyetlen amerikai nagyvárosénak felel meg. Egy másik szempont, hogy a romániai vonatkozó statisztikák nem feltétlenül tükrözik a valós helyzetet, ahogy erről több szakértő is vélekedik. Az egyik dolog, ami ezt alátámasztja, hogy a túladagolásos halálesetek kapcsán az már nem derül ki, hogy milyen kábítószer okozta a halált. Továbbá, több ügyész is felhívja a figyelmet, hogy Románia már régen nem számít tranzitországnak a kábítószerkereskedelem tekintetében, mint akár ezelőtt bő évtizeddel, ezért csupán idő kérdése, hogy itt is mikor jelennek meg nagy számban a szintetikus drogok előállítására alkalmas laboratóriumok – illegális kannabisz-ültetvények felszámolásáról egyre gyakrabban hallani –, amelyekben akár az olcsó fentanil gyártása is lehetővé válik, főleg, hogy Kínából megrendelni bármit is, nem okoz különösebb nehézséget. Ha pedig ez bekövetkezik, akkor a kábítószerkereskedelemmel és fogyasztással szembeni harcban eleve lépéshátrányban levő román hatóságok igencsak bajban lesznek.

Források: 

https://romania.europalibera.org/a/32604820.html

https://www.bbc.com/news/av/world-us-canada-66847582

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-66826895

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-66861588

https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/cantitati-mari-de-fentanil-au-disparut-din-farmacia-spitalului-judetean-pitesti-medicamentul-are-efect-letal.html

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?