Felújítják a 430 éves múltra visszatekintő torockói iskolát

Felújítják és korszerű taneszközökkel látják el a Torockói Sebes Pál Általános Iskolát. A két, európai uniós forrásból származó beruházás értéke meghaladja az 1,8 millió lejt, az önrésszel együtt pedig a kétmilliót is jóval túllépi. A munkálatok napokon belül elkezdődnek, a teljesítési időszak tíz hónap.

A pályázatokat az iskolát fenntartó helyi önkormányzat nyújtotta be, így Deák-Székely Szilárd Levente, Torockó RMDSZ-es polgármestere nyilatkozott a Maszolnak a beruházásokról. Az iskola ingatlanfelújítására vonatkozó pályázatot a Fejlesztési, Közigazgatási és Közmunkálatokért felelős Minisztériumtól nyerték, értéke megközelíti az 1,4 millió lejt, amelyhez mintegy négyszázezer lej önrészre lesz szükség.

Az iskola tetőzetét is teljesen kicserélik | Fotó: Basa Emese

Az épületek energiatakarékosságának növelését célzó pályázat szerződését már 2023-ban aláírták Cseke Attila tárcavezetővel, de a bürokratikus rendszer miatt egy évet kellett várniuk a munkálatok megkezdésére.

Mint a polgármester elmondta, az épület korszerűsítése során tekintettel lesznek az épített örökségre, és van néhány olyan eleme a projektnek, ami kimondottan ez utóbbinak kedvez. Ezek közül a legfontosabb az, hogy a bádoglemeztetőt cserepekkel helyettesítik, így az már nem rontja tovább a faluképet. Az L-alakú épület magasabb, kelet felé néző részére olyan napelemeket szerelnek majd fel, amelyek a leginkább beilleszkednek a patinás környezetbe és amelyekre a műemlékvédelem is rábólintott.

Az is jó hír, hogy visszahelyezik a külső, régi típusú fa ablakkereteket, belül viszont megtartják az időközben felszerelt fa termopán ablakokat, így a tanulási körülményekre is tekintettel lehetnek.

A fűtésrendszer korszerűsítésére is ésszerű, alternatív megoldást találtak: megtartják a már meglévő fáskazánt és ezt a régi rendszert is feljavítják, viszont új hőpompát szerelnek fel és költséghatékonysági szempontok alapján fogják ezeket felváltva működtetni. Emellett kivakolják és lemeszelik a teljes épületet, kicserélik a tetőgerendákat és a cserépléceket ott, ahol szükséges és új, LED-es világítótesteket szerelnek fel mindenütt.

Egy másik, az oktatási minisztériumtól megnyert pályázatból, közel félmillió lej értékben, új bútorzatot kap az iskola, illetve korszerű didaktikai- és sporteszközökkel látják el, ezek javarésze meg is érkezett. Minden tanterembe jut majd egy okostábla, egy laptop, szkenner, nyomtató, hangfal, router. Ezenfelül az infólabor is kap tíz új laptopot és az óvodának is jut majd a felszerelésből. Kialakítanak továbbá egy pszichológiai kabinetet is, hiszen pszichopedagógiai ellátás már több éve van az iskolában, de most lesz egy megfelelő terem is hozzá.

Az új sportfelszerelések is nagyon változatosak, hiszen állítható kosár- és kézilabdakapuk, ugróládák, bakok, teniszasztal és sok más eszköz várja majd a gyerekeket a felújított iskolában.

A téli vakáció után a torockói gyerekek a mindössze 3,5 kilométerre fekvő Torockószentgyörgyre járnak tanulni. Az alsósok számára az ottani elemiben kaptak egy üres termet, a gimnazisták pedig az óvoda épületét lakják be a felújítás ideje alatt. A szállítást a Rákóczi Szövetségtől kapott kisbusszal oldják meg.

A torockói iskola felújítása örvendetes hír azért is, mert éppenséggel egy jubiláló időszakkal esik egybe. Mint arról a Maszolon beszámoltunk, a tavaly, a március 15-i ünnepség keretében avatták fel az iskola névadójának, Sebes Pálnak az emléktábláját, halálának 160. évfordulóján.

Idén az iskola fennállásának 430. esztendejét ünnepelheti a tanintézmény. A torockói iskola, amelyet legelőször 1595-ben említenek az okiratok, 2005-ben vette fel Sebes Pál nevét, Deák-Székely Szilárd Levente akkori iskolaigazgató, a jelenlegi polgármester kezdeményezésére.

Sebes Pál (1786-1864) 34 évig volt a torockói iskola tanára, ő volt az, aki ezt az iskolát, rektorsága idején, virágzóvá tette. A torockói iskola úgynevezett partikula volt, algimnázium, amely évszázadokon keresztül a Székelyföldről is vonzotta a tehetséges unitárius diákokat, ösztöndíjakat biztosítva számukra. Olyan neves személyiségek köthetők a tanintézmény nevéhez, mint Kriza János, Felvinczi György, Brassai Sámuel, Gáspár János, Benczédi Gergely, Péterfi Gyula, Borbély István, Gergely János vagy George Barițiu.

(Címlapkép: Levi Bagy photography/Facebook) 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?