Felsőoktatási törvénytervezet: nem minősül hittérítésnek a vallási tematikájú véleménycsere és a teológiai párbeszéd

A felsőoktatási törvénytervezethez benyújtott és a képviselőház oktatási bizottsága által csütörtökön elfogadott módosítás szerint nem minősül hittérítésnek a doktrinális vagy dogmatikai jellegű véleménycsere, a vallással kapcsolatos tevékenység vagy kutatás, illetve a teológiai párbeszéd.

A módosító javaslatot a Szociáldemokrata Párt (PSD) nyújtotta be a felsőoktatási tervezethez.

A módosítás szerint nem minősül vallási hittérítésnek (prozelitizmusnak) az sem, ha egy vallás gyakorlására szolgáló térben megkövetelik az illető vallás sajátosságainak tiszteletben tartását, amennyiben a törvény által elismert vallásról van szó.

Fotó: Adobe Stock

Egy további módosítás értelmében minden felsőoktatási intézmény keretében működhetnek olyan szervezeti egységek, mint a karok, tanszékek, tanárképző karok, doktori iskolák, intézetek, laboratóriumok, tanácsadó központok, egyetemi klinikák vagy kórházak és egyéb orvosi struktúrák, például járóbeteg-szakellátó egységek, fogászati rendelők és laboratóriumok, rezidensképző intézetek, egyetemi gyógyszertárak, művészeti és előadóművészeti termek és műhelyek, múzeumok, audiovizuális termek és műhelyek, mozi, botanikus kertek, színházak, múzeumok, rádió és televízió, nyomda, kiadó, termelő és szolgáltató mikrolétesítmények, szálláshely- és vendéglátóipari létesítmények, sportoktatásra alkalmas létesítmények, kísérleti állomások, kompetencia központok, valamint közoktatási intézmények.

Nem korlátozzák a rektorhelyettesi, dékáni és dékánhelyettesi mandátumok számát

Törlik az egyetemi szabályzatból azt a kitételt, amely megszabja, hogy egy felsőoktatási intézményben egy személy hány mandátumot tölthet be a rektoritól eltérő vezetői pozícióban.

A módosító javaslatot a Szociáldemokrata Párt (PSD) nyújtotta be, arra hivatkozva, hogy a mandátumok számának korlátozása „szükségtelen és nem demokratikus”.

A Bukaresti Műszaki Egyetem rektora, Mihnea Costoiu megjegyezte, hogy míg a rektori megbízások száma korlátozott, a többi vezetői tisztség esetében ez nem indokolt.

Ligia Deca oktatási miniszter egyetértett a javaslattal, amelyet aztán el is fogadott a testület.

Az intézkedés egyebek mellett a rektorhelyettesi, a dékáni és a dékánhelyettesi tisztségre is vonatkozik.

A törvénytervezet 137. cikke értelmében a rektori megbízás öt évre szól, és egy személy legfeljebb két cikluson keresztül töltheti be ezt a tisztséget. Ehhez a cikkhez is több módosító javaslatot nyújtottak be, ezeket később vitatják meg.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?