Felfüggesztik a munkaszerződését annak a beoltatlan egészségügyi alkalmazottnak, aki tesztelni sem akarja magát

A jelenlegi járványhelyzetben szükségszerű kötelezővé tenni az egészségügyi dolgozók számára az uniós COVID-igazolványt – jelentette ki kedden Cseke Attila ügyvivő egészségügyi miniszter.

A tárcavezető emlékeztetett, hétfőn közvitára bocsátották azt a törvénytervezetet, amely kötelezővé teszi a magán- és állami egészségügyi intézmények, a katasztrófavédelmi felügyelőségek és az orvosi laboratóriumok személyzete számára az uniós védettségi igazolványt. Az intézkedés a veszélyhelyzet idejére lenne érvényes, a tervezetet előbb jóvá kell hagynia a kormánynak, majd továbbküldik a parlamentbe.

A miniszter szerint jelenleg az egészségügyi dolgozók 70 százaléka van beoltva koronavírus ellen.

A javaslat értelmében minden olyan egészségügyi alkalmazottnak, aki még nem oltatta be magát, és nem esett át a koronavírusos megbetegedésen, tesztelnie kell saját költségén ahhoz, hogy dolgozhasson. Ha megtagadja a tesztelést, 30 napra felfüggesztik a munkaszerződését, majd ha továbbra sem tartja be a szabályt, megszüntetik a munkaviszonyát.

„Van 15 ország a világon – ezek közül néhány az Európai Unióban –, amelyek bevezették a kötelező oltást. Ebben a tervezetben mi azt mondjuk, hogy azok, akik nem oltatták be magukat, teszteljenek. Van azért egy árnyalatnyi különbség” – fogalmazott.

Hozzátette, az egészségügyi rendszerben „nem kézrátétellel gyógyítanak”, hanem tudományos módszereket, technológiákat, korszerű felszereléseket, gyógyszereket és vakcinákat is alkalmaznak. „Ennélfogva abszolút logikusnak tartom, hogy az egészségügyi személyzet legyen beoltva” – nyomatékosította, hangsúlyozva, ha mégis vannak olyanok, akik ezt valamilyen – nem egészségügyi okból – megtagadják, szükség van a tesztre, hogy a betegek védelme biztosított legyen.

(Címlapfotó forrása: Agerpres/EPA)

Kapcsolódók

Kimaradt?