Évről évre csökken az egyetemisták száma Romániában
Idén közel 450 000 diák kezdi a tanévet a hazai állami és magánegyetemeken, derül ki az oktatási minisztérium első összesítéséből. Az elmúlt, 2022-2023-as tanévben több mint 538 ezer diák tanult a felsőoktatási rendszerben, de már akkor is 15 ezerrel kevesebb, mint egy tanévvel korábban – derül ki az Országos Statisztikai Intézet adataiból.
Az első adatok alapján tehát úgy tűnik, hogy idén újabb csökkenés várható a hallgatói létszámban. Nem az a rendszer egyetlen problémája, hogy egyre kevesebb fiatal jár egyetemre, hiszen az Eurostat adatai szerint 2022-ben Romániában és Olaszországban volt a legalacsonyabb a felsőfokú végzettséggel rendelkezők aránya, mindössze 30 százalék, miközben az uniós átlag 40,3 százalék, mutat rá a Digi24 hírtelevízió.
Romániában 2021-ben a hallgatók többsége üzleti, közigazgatási és jogi, mérnöki, gyártási és építőipari tanulmányokat választott. A Bukaresti Egyetem jelentéséből az derül ki, hogy az egyetemet végzettek többsége nem azon a területen dolgozik, amelyet tanult. Az üzleti és közigazgatási területen végzettek mindössze 39%-a helyezkedett el a szakterületén. A jogi karon végzettek esetében ez az arány alig 25% volt, a politikatudományi karról pedig mindössze 15%-nyi diplomás helyezkedett el a szakterületén.
A Világbank szerint Romániában jelentős az aránytalanság a képzettség terén, a felsőfokú végzettségűek nagy része vagy túlképzett a munkájához képest, vagy olyan ágazatban dolgozik, amely nem felel meg a végzettségének.
CSAK SAJÁT