banner_DVdnQ8MO_970x250 (2).png
banner_yxa2hhhn_728x90 (3).png
banner_6Z9d5FZx_300x250.png

Esélytelen George Simion próbálkozása 

Csütörtökön dönt az alkotmánybíróság az AUR elnökválasztással kapcsolatos óvásáról. A taláros testület szerdán egy másik panasszal is foglalkozik.      

Esélytelennek tartják George Simion pártjának óvását volt alkotmánybírák. Augustin Zegrean szerint „nagy esélyei nincsenek” a szavaztok újraszámolásának sem. „Simion elismerte a vereségét, elismerte, hogy elvesztették a választásokat, és gratulált a győztesnek. Ráadásul a különbség is nagyon nagy. Még ha kérnék is a szavazatok újraszámlálását, nem hiszem, hogy az számukra kedvező eredményt hozna” - mondta a taláros testület egykori tagja. 

George Simion külföldi beavatkozást kiált Fotó: George Simion Facebook oldala

Zegrean az Adevarul portálnak elmondta: a törvény lehetőséget ad arra, hogy az alkotmánybíróság elrendelje a szavazatok újraszámlálását, ha bebizonyosodik a választások eredményének a meghamisítása. Emlékeztetett arra, hogy korábban, 2024-ben is volt újraszámlálás, valamint 2009-ben is, Mircea Geoană és Traian Băsescu választási csatája után. „Akkor jóváhagyták az érvénytelen szavazatok újraszámlálását, és kiderült, hogy azok között több volt a választás győztesét támogató voks” – idézte fel a több mint tizenöt évvel történteket Augustin Zegrean.

Petre Lăzăroiu volt alkotmánybíró is nulla esélyt ad a választások érvénytelenítésére irányuló kezdeményezésnek. Mint mondta, van egy nagy különbség a tavaly november 24-i megmérettetés érvénytelenítése és a mostani próbálkozás között: akkor a Legfelsőbb Védelmi Tanácshoz érkezett információk titkosításának feloldása volt a döntő. „Simionnak nincsenek konkrét bizonyítékai, amit fel tudna mutatni” – hangsúlyozta  Lăzăroiu.

Az alkotmánybíróság szerdán egy másik panasszal is foglalkozik, amelyet egy egyesület nyújtott be. Ezt elemzők szerint tágyalni sem fogja a taláros testület, várhatóan eljárásbeli okok miatt utasítja el  Az AUR-vezér óvása benyújtásakor azt állította, hogy „szavazatvásárlás” történt a Moldovai Köztársaságban – ahol szerinte az állam százmillió eurót költött választási turizmusra –, ugyanakkor szerinte Franciaország is beavatkozott a folyamatba és a közösségi oldalak algoritmusát kihasználva befolyásolták a választókat.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_t5aBq6wf_ME_BGA.png
banner_VLbX1df7_bga_alap_logo.png

Kimaradt?