Erre figyeljenek a Németországból használt autót vásárlók

Németországban évente mintegy 2 millió használt autót regisztrálnak át más európai országokba, ezen járművek egy része pedig a legkevésbé sem átlátható módon cserél gazdát, és ez alól a román autópiac sem kivétel– jelentette az Automotive Intelligence Association.

Számos olyan eset van, amikor a kereskedők Németországból importált használt gépkocsikat adnak el a vevőknek azzal a mesével, hogy a járművet közvetlenül a német tulajdonostól vásárolják meg – írja az adevarul.ro.

„Ha a romániai vevő egy Németországból importált autót akar vásárolni, és a kezébe adják a német adásvételi szerződést, és arra kérik, tegyen úgy, mintha közvetlenül a német tulajdonostól vásárolná meg az autót, azonnal villognia kell a piros lámpának. Így akarják ugyanis elkerülni a kereskedők az adófizetést, és kibújni a felelősség alól, amelyet normális esetben vállalniuk kellene” – mondja Veronica Negru, az autókat értékesítő Spotawheel cég marketingmenedzsere.

Illusztráció: Pexels

Az ilyen autókereskedők megváltoztathatják a Németországból behozott járművek árát és dátumát, figyelmeztetett egy másik, autókereskedéssel foglalkozó online platform, a Webcar vezetője, Cristian Gyurkan.

„Miután olcsó használt autókat importálnak Németországból, a kereskedők folyamodhatnak a futásteljesítmény megváltoztatásához, ami mesterségesen megemeli egyes autók árát. Így jön létre a tisztességtelen verseny a romániai használtautó-piacon” – magyarázta Cristian Gyurkan.

Kemény autóvásárlói tapasztalatok

Matas Buzelis, az Automotive Intelligence Association (AAI) elnöke és a carVertical autóipari szakértője rámutatott, hogy bár a használtautó-vásárlók egy részét vonzzák az ilyen ajánlatok, vagy általában a Németországból importált olcsó autók, az ajánlatokkal óvatosnak kell lenni, mert nem mindig jók.

„Még mindig sok olyan vásárló van, aki nem kérdőjelezi meg az őt érdeklő autó árát. Az emberek látják, hogy egy Németországból importált, 200 000 kilométert futott autót kevesebbért kínálnak eladásra, mint amennyit a származási országban ér, és mégis meg merik venni. Nem gondolnak arra, hogy az eladónak többletköltséget jelentett a jármű Romániába történő behozatala, és mégis a töredékéért kínálja, mint amennyiért ugyanezt az autót Németországban általában eladják. Ez egyértelmű kellene legyen, és senki sem kellene higgyen az ilyen hirdetéseknek”– magyarázta az AAI elnöke.

Ráadásul, ha egyszer a piaci ár alatt veszünk egy autót, akkor nagyon valószínű, hogy az az autó további kiadásokat igényel. Ezért, bár az autó megvásárlásának költségei alacsonyabbak voltak, végül az előre nem látható karbantartási költségek megváltoztathatják az egyenletet, és a teljes költség sokkal magasabb lesz.

Lenne megoldás, a litvánok megtalálták

A megoldás az lenne, hogy a jármű németországi eladóját vegyék nyilvántartásba, és átlátható legyen a tulajdonosváltás.

 „Németország nagyon konzervatív ország, különösen az adatvédelem terén. A vevő joga azonban, hogy minden tényt megismerjen, fontosabb, mint az eladásra kínált autókkal kapcsolatos nem személyes adatok védelme. Ideális esetben tehát a jármű eredeti németországi eladóját kellene regisztrálni a rendszerben, és amint az autót újra regisztrálják bármely más uniós tagállamban, a rendszernek ellenőriznie kellene, hogy az új eladó megegyezik-e a németországi eladóval. Ez ilyen egyszerű. A probléma azonban az, hogy évekbe telne meggyőzni a hatóságokat a nemzetközi információcseréről” – magyarázta szkeptikusan Matas Buzelis, az Automotive Intelligence Association elnöke.

Buzelis hozzátette, Litvániában például gyakoriak voltak a német adásvételi szerződések alapján történő autóeladások, de a helyi adóhatóságok rákényszerítették az autónyilvántartási ügynökséget, hogy új rendszert hozzon létre az öntörvényű eladók kiszűrésére.

Illusztráció: Pexels

Ezáltal a kormány beszedheti a be nem fizetett adókat és megvédheti a tisztességes kereskedőket.

Az autónyilvántartási ügynökség rákényszerítette a gépkocsi-eladókat, hogy mutassák meg, milyen kapcsolat van az autó és az eladó között, még akkor is, ha az autót még nem jegyezték be abban az országban, ahol eladásra kínálják. Miután a kapcsolat típusát bejegyezték, az autó egy egyedi tulajdonosi nyilatkozati kódot kap, amelyet a nyilvántartó hatóság ellenőrizhet, és mindenkinek, aki használt autót vásárol, rendelkeznie kell ezzel a típusú kóddal. Ha a helyi adóhatóság olyan eladásra kínált autót talál, amelyben nincs kapcsolat a jármű és a regisztrált eladó között, az eladó megbírságolható, fejtette ki Matas Buzelis.

A litván adóhatóságok még a fizikai autópiacokon is rajtaütnek, és a tulajdonosbevallási kódrendszer bevezetése miatt az egekbe szökött az autókat értékesítő cégek száma. Az intézkedésnek köszönhetően a szélhámos eladók kénytelenek voltak kis hivatalos kereskedőkké alakulni, és így megoldódott a gondok nagyrésze, amikor is a vásárlóknak azt kellett állítaniuk, hogy az autót közvetlenül valakitől Németországból kapták.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?