Érdekek kereszttüzében a régi-új bihari „sztárpolitikus” 

Valóban miniszterelnök lehet-e Ilie Bolojan? Milyen érdekek vannak a Marcel Ciolacu által megfogalmazott dicséret mögött? Mircea Geoană szerint csak jó hírneve miatt használják Bolojan nevét, senki nem fogja őt kormányfőnek jelölni. Kelemen Hunor „hihetetlenül merev embernek” tartja a jelenlegi tanácselnököt, aki ezért alkalmatlan lenne egy koalíciós kormány vezetésére.       

Egyelőre annyi biztos, hogy Bukarestre váltja Nagyváradot Ilie Bolojan, a Bihar megyei tanács elnöke, ugyanis ő vezeti a Nemzeti Liberális Párt (PNL) fővárosi szenátorjelöltjeinek a listáját. Hogy a politikus fővárosi karrierje országos szintre jut-e, arról csak találgatni lehet. A PNL rendre egyfajta párosként igyekszik bemutatni Nicolae Ciucát és Ilie Bolojant.  

A révi születésű politikus egyébként elfogadta a liberálisok felkérését, hogy vállalja a miniszterelnöki pozíciót abban az esetben, ha Ciucă nyeri az államfőválasztást – legalábbis ezt állította Rareș Bogdan, a PNL első alelnöke. Ennél jóval visszafogottabban nyilatkozott Bolojanról Nicolae Ciucă. A PNL államfőjelöltje közölte: csak akkor érdemes bejelenteni a miniszterelnök nevét, amikor már kialakult az a politikai konstrukció, amelyre egy parlamenti többséggel rendelkező koalíciót lehet alakítani. Szerinte Bolojannal szemben sem lenne korrekt, sem vele szemben, hogy már most leendő kormányfőként beszéljenek róla. 

Dicséret Marcel Ciolacutól és Elena Lasconitól  

Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke és államfőjelöltje is többször megismételte: ha megnyeri az elnökválasztást, Ilie Bolojant javasolja miniszterelnöknek, és jobboldali kormányt akar a PNL-vel és az RMDSZ-szel. „Jobboldali kormányt akarok a PNL-vel és az RMDSZ-szel, de nem a Ciucă-féle PNL-vel és azokkal, akik most a liberális pártot vezetik” – mondta Lasconi. Úgy véli, Nicolae Ciucă amúgy is „eltűnik”, mert nem jut be az államelnök-választás második fordulójába. 

Az igazi meglepetést Marcel Ciolacu szociáldemokrata államfőjelölt okozta, aki közölte: számára is elfogadható miniszterelnök-jelölt Ilie Bolojan. A kormányfő kijelentette: nagyra értékeli a Bihar megyei tanácselnököt. Mint mondta, jól ismeri Bolojant, aki szerinte dinamikus, reformkedvelő ember, és nagyon sok mindent megvalósított Nagyváradon. A függetlenként induló Mircea Geoană ugyanakkor úgy véli, egyik párt sem javasolná Ilie Bolojant miniszterelnöknek. Egyszerűen csak kihasználják, mert jó hírneve van. Ciucă inkább Iohannist nevezné ki miniszterelnöknek” – mondta a NATO volt főtitkárhelyettese. 

Nem akart államfőjelölt lenni? 

Még szeptember elején olyan sajtóhírek láttak napvilágot, miszerint a liberális vezetők megkeresték Ilie Bolojant azzal, hogy legyen a párt államfőjelöltje, de ő visszautasította a felkérést. Bolojan egyébként a legtöbb szavazatot kapott megyei tanácselnök Romániában. A politikus 150 ezer szavazatot kapott a júniusi helyhatósági választásokon Bihar megyében.

Ilie Bolojan nemrég Facebook-bejegyzésben közölte: „nincs egy megmentő, hanem olyan fejlesztési elképzelések vannak, amelyeket egy erős csapat felelősségteljesen és következetesen gyakorlatba ültethet”. Mint írta: egyik pártnak sem lesz majd abszolút többsége, ezért várhatóan egy olyan kormánykoalíció alakul, amelyet a majdani elnök javasol. „A megválasztott államfő befolyásolhatja a kormánykoalíció megalakulását” – fogalmazott Bolojan. 

A kampány új „sztárpolitikusáról”, a tanácselnök kormányfői esélyeriől is kérdeztük Kelemen Hunort a Maszol videointerjújában. Nem tartom ebben a pillanatban átgondoltnak, hogy miniszterelnök-jelölttel kampányoljanak. Romániában államelnököt választanak és parlamentet. Úgy beszélni miniszterelnök-jelöltről, hogy nem tudod, ki nyeri a választást, ki tud többséget alakítani, azért problémás, mert saját magad hozod egy kiút nélküli helyzetbe, amikor koalícióalakításra kerül a sor” – mondta az RMDSZ elnöke.

Ilie Bolojan lett a liberálisok egyik kampányarca Fotó: Ilie Bolojan Facebook oldala

A magyar államfőjelölt azt is elmondta: nem tartja egy kormány vezetésére alkalmas embernek Bolojant. Ő alkalmas arra, hogy egy önkormányzatot  vezessen, de egy koalíciós kormány vezetésére alkalmatlan” – jelentette ki a politikus. Úgy látja, Bolojan egy hihetetlenül merev ember”, aki a saját elképzelésein kívül semmit nem fogad el. Vagy úgy lesz, ahogy ő mondja, vagy ha nem azt csinálod, akkor később bosszút áll rajtad, félrenyom” – tette hozzá.

Kelemen Hunor elmondta: Bolojan hozzáállását az RMDSZ megtapasztalta Nagyváradon és Bihar megyében. „Akármilyen kompromisszumos javaslatot tettünk 2016-ban, mindegyiket visszautasította. Az én utolsó javaslatom az volt neki, hogy osszuk kettőbe a tanácselnöki mandátumot – akkor a tanácselnököt még az önkormányzati testület választotta –, hiszen nem nyerte meg a választást, nincs többsége. Ő azt hajtogatta, hogy megnyerte a választást” – idézte fel a nyolc évvel ezelőtti történéseket Kelemen Hunor.

Megtámadta a restitúciós döntést 

Ilie Bolojan nevéhez köthető egyébként az az október végi bírósági döntés, amelynek révén újabb, a római katolikus egyháznak visszaszolgáltatott nagyváradi ingatlanra vonatkozó restitúciós döntést semmisítettek meg. A Nagyváradi Táblabíróság alapfokú ítéletében a felperes Bihar megyei önkormányzat kérésének tett eleget, és érvénytelenítette a filharmónia székhelyéül szolgáló belvárosi épületre vonatkozó restitúciós döntést. Ilie Bolojan tanácselnök február végén támadta meg a döntést a bíróságon.

A romániai Szabad Európa Rádió portáljának egy korábbi elemzése szerint a nagyváradi politikus csak két esetben lehet miniszterelnök: ha Nicolae Ciucă elveszíti a választásokat, és ha Marcel Ciolacu betartja ígéretét. „Ha Ciucă elveszíti a választásokat, gyorsan eltávolítják a PNL éléről, ahogyan  azt az elemzők is jósolják. A párt bevált gyakorlata, hogy feláldozza a választásokon elbukott vezetőket, és ekkor kezdődik a hatalmi harc. Ilie Bolojan az egyetlen esélyes liberális politikus, aki átveheti a PNL vezetését, ha Ciucă nem nyer. Ezt Ciucă is tudja, éppen ezért kerüli a nyílt állásfoglalást Bolojan esetében” – írta cikkében Andreea Pora.

Úgy véli, ha Ciucă nyeri a választásokat és államfő lesz, Ilie Bolojan még mindig favorit lehet a PNL elnöki pozíciójára, de mások is próbálkozhatnak, így Lucian Bode vagy Rareș Bogdan. „Az elfogadott pozíciók nélküli hatalom azonban általában kudarchoz vezet” – tette hozzá a szerző, aki szerint a PNL valószínűleg csak a PSD-vel tud koalíciót alakítani, így Ciucă győzelme esetén a parlamenti választásokat minden valószínűleg szerint megnyerő PSD adja a miniszterelnököt.

Andreea Pora szerint Marcel Ciolacu dicsérő kijelentése Bolojanról Nicolae Ciucának szólt, mivel rossz a két liberális politikus közötti viszony. Úgy véli, a PSD államfőjelöltjének  üzenete világos: Ciucă nem nyeri meg a választásokat, és nem lesz miniszterelnök sem: ő inkább Bolojant választja. Ez érthető is, mivel Nicolae Ciucă írásban kijelentette, hogy a PNL nem fog koalícióra lépni a PSD-vel, amíg ő a párt vezetője – tette hozzá a szerző. 

A cikk szerint Ciolacunak érdeke, hogy egy olyan liberális miniszterelnököt nevezzenek ki, mint Ilie Bolojan, mivel a választások után egy nehéz gazdasági időszak következik, valószínűleg adó- és illetékemelésekkel, népszerűtlen intézkedések, amelyek népszerűtlenséggel járnak. „A PSD számára előnyös lenne, ha ezt a politikai árat egy PNL-es miniszterelnök fizetné” – fogalmazott az elemzés.  

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?