Eltűnt gyerekek: a többség állami intézményből szökik el
Az elmúlt évben eltűnt kiskorúak több mint 60%-a önként távozott az állami intézményekből, derül ki a Mentsétek meg a Gyerekeket romániai szervezetének pénteki közleményéből.
Felhívják a figyelmet, az eltűnt gyermekek jelensége annál is inkább riasztó Romániában, mivel a 2024. május 2024. és 2025. május 20. között feldolgozott 9548 kiskorú eltűnéséről szóló bejelentés vizsgálva kiderült, a gyerekek több mint 60%-a önként távozott az állami intézményekből.
Bár a legtöbb eltűnésről szóló bejelentést a 14 év feletti gyermekek esetében regisztrálták, aggasztó, hogy több mint száz 5 év alatti gyermekek eltűnéséről is érkezett jelentés.
A civil szervezet rámutat, hogy a gyermekek önkéntes távozásai gyakran figyelmeztető jelei az általuk átélt negatív élményeknek és az érzelmi kiegyensúlyozatlanságnak – idézi a közleményt az Agerpres hírügynökség.
Amikor egy gyermek eltűnik otthonról, meg kell vizsgálnunk az okokat a környezetében – család, iskola –, hogy minél gyorsabban és biztonságosabban megtaláljuk, és képesek legyünk orvosolni azokat az okokat, amelyek miatt így döntött, a távozásuk általában riasztó jelzés – mondta Gabriela Alexandrescu, a Mentsétek meg a Gyerekeket romániai szervezetének ügyvezető elnöke.
Az elmúlt évben eltűnt kiskorúakról szóló összes bejelentésből 101 az 5 év alatti gyermekekre vonatkozik; 131 az 5 és 10 év közötti gyermekekre; 2 002 a 10 és 14 év közötti gyermekekre vonatkozik; 7 290 a 14-17 éves korosztályba tartozó gyermekek eltűnéséről szóló bejelentés.
Ezek közül 482 bejelentés jelenleg is aktív, amelyek többsége (339) 14 és 17 év közötti kiskorúakra vonatkozik.
A legtöbb eltűnést Bukarestből, Beszterce-Naszód, Iași és Konstanca megyékből jelentették.
A gyermekek szökésének fő okai a következők: családi problémák – szülői konfliktus, családon belüli erőszak, bántalmazás vagy elhanyagolás; érzelmi szorongás – meg nem értettség, magány vagy elutasítás érzése; tanulmányi nyomás – tanulmányi nehézségek, zaklatás vagy társadalmi kirekesztés; autonómia keresése – a függetlenség és szabadság iránti igény, különösen serdülőkorban; külső befolyás – kortársak nyomása vagy a kortárscsoport negatív hatása.
„A gyermekek szexuális zaklatásának egy részét olyan gyermekek ellen követik el, akik megszöktek a központokból vagy otthonról. Az otthonról való elszökésüknek különböző okai vannak, de általában mégis valamilyen bántalmazás áll a háttérben. A szexuális ragadozók megérzik a gyermekek sebezhetőségét, gyorsan elnyerik a bizalmukat, kényszerítik őket, a gyermekek pedig az áldozataikká válnak. Számos olyan ügyet kezeltünk már, amikor pedofilok kihasználták ezeket a helyzeteket. Szerencsére az elítélések súlyosak , több mint 20 év feletti börtönbüntetéseket róttak ki, ennek ellenére az áldozatok továbbra sem kapnak vigaszt, megértést, és legtöbbször visszatérnek abba a családba vagy központba, ahonnan elszöktek, ami hajlamosít a helyzet megismétlésére, ugyanazt a mintát követve" – magyarázza Alexandra Tomescu, a bukaresti ügyész.
Az eltűnt gyermekek nemzetközi napját (május 25.) minden évben világszerte megünneplik, hogy felhívják a figyelmet erre a problémára, és reményteljes üzenetet küldjenek a családoknak.
CSAK SAJÁT