Ellenzéki nyomásra a kormány bemutatja a parlamentben a nemzeti helyreállítási tervet

A kétkamarás parlament együttes ülése előtt mutatja be Florin Cîțu nemzeti liberális (PNL) miniszterelnök koalíciós kormánya szerdán a nemzeti helyreállítási és ellenállóképességi tervet (PNRR), mielőtt benyújtaná a dokumentumot az Európai Bizottságnak.

Erről keddi ülésén döntött a parlament egyesített házbizottsága, miután az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) parlamenti bojkottot helyezett kilátásba. Az európai sajátforrás-rendelet hazai ratifikálásának megakadályozása a teljes uniós helyreállítási terv megvalósítását ellehetetlenítené.

Miért akarja eldugni Citu és (Ludovic) Orban a PNRR-t? Hogyan magyarázzák majd meg Brüsszelben, hogy egész Európát lebénították, mert képtelenek voltak nyilvánosságra hozni azt a tervet, amely meghatározza Románia következő öt évét? A románoknak meg kell tudniuk az igazságot a nyugdíjak, a bérek és egyéb juttatások befagyasztásáról, a cégek által fizetendő adók és illetékek növeléséről, valamint arról, hogy a román mezőgazdaság semmilyen támogatást nem fog kapni az öntözésre!" indokolta Facebook-bejegyzésében pártja fellépését Marcel Ciolacu PSD-elnök.

Az ellenzéki politikus arra utalt, hogy a jobbközép koalíciós kormánynak vállalnia kellett a költségvetési kiadások visszafogását ahhoz, hogy a teljes 29,2 milliárd eurós összeget vagyis nemcsak a vissza nem térítendő támogatást, hanem a kedvezményes hitel formájában rendelkezésére álló keretet is igénybe vehesse az uniós helyreállítási alapból.Ciolacuéknak sikerült elérniük, amit akartak | Fotó: Agerpres

Cîțu azzal vágott vissza, hogy kormányának azt kell helyrehoznia, amit az előző PSD-kormányok elrontottak, a nyugdíjrendszert pedig fenntarthatóvá kell tenni. Hozzátette: semmi olyat nem vállalt Brüsszelben, amit nem hoztak már korábban nyilvánosságra a kormány pénzügyi stratégiájában és a konvergenciaprogramban.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Ludovic Orban liberális házelnök szerint szerdán nem vitát rendeznek a parlamentben, hanem a kormányfő bemutatja a PNRR-t, majd a frakcióknak parlamenti súlyukkal arányos időkeretben alkalmuk lesz álláspontjukat ismertetni. Ezt követően szavaz a parlament az Európai Unió Tanácsa által elfogadott sajátforrás-rendelet ratifikálásáról, amely a tagországi hozzájárulások növelése révén lehetővé teszi a koronavírus-járvány okozta válság következményeinek felszámolását, és a tagországok ellenálló képességének növelését célzó helyreállítási alap létrehozását.

A PSD szavazatai nélkül nincs meg a ratifikáláshoz szükséges kétharmados többség.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?