Elemző: szakadásig mélyülhet a koalíciós egymásra mutogatás, menetelhet az AUR

Miután a választási évben a kormánykoalíció mindkét pártja szabadulni próbál a felelősségtől, a sikertelenségtől, a szavazók elszámolásától, elkezdődik az egymásra mutogatás a szociáldemokraták és a nemzeti liberálisok között, nőni fog a nyomás a különválás érdekében - véli a politikai elemző. Marius Văcărelu szerint a társadalom egyre idegesebb, fogékony az ítélkező álláspontokra, ez pedig a Románok Egyesüléséért Szövetségnek (AUR) kedvez.        

A végül visszavont készpénzkorlátozás kapcsán ismét éles csörtét láthattunk a kormánykoalíciós pártok között. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) részéről olyan nyilatkozat is elhangzott, hogy többé nem fogadják el „a magánszektort megfojtó összeg butaságot" a szociáldemokraták részéről. Megromlik-e a PNL és a PSD viszonya a következő hónapokban, a választások közeledtével? - kérdeztük Marius Văcărelutól. A politikai elemző határozott igennel válaszolt. 

„Bár úgy tűnik is, hogy a két kormányzati szereplő közötti kemény verseny miatt válik negatívabbá a viszony, az ok ennél prózaibb: az ország politikai és gazdasági problémái egyre nagyobbak, s az elszámolást lehetetlen elkerülni. Éppen ezért a felek próbálnak szabadulni a felelősségtől” - mondta a Maszolnak a szakértő. Mint fogalmazott, mifelénk úgy kormányoznak, hogy megpróbálják az összes pénzt megszerezni, de mindezt egyfajta ellenzéki szerepet játszva teszik, tehát a politikai ellenfélre fogják a sikertelenségüket. Úgy vélte, a taktika húsz évig jól működött, de ebben az évszázadban már gyere kevésbé hatékony, a naiv szavazók egy tekintélyes része - akik mindent elhittek, amit a Victoria-palotából mondtak nekik - meghalt, fiatalok pedig jobban odafigyelnek a kormányzati üzenetekre. 

Marius Văcărelu szerint nőni fog a PSD-re és a PNL-re nehezedő nyomás  Fotó: Marius Văcărelu Facebook oldala

Az elmúlt évek pénzügyi intézkedései elhibázottak voltak, s ezeknek a hibáknak a hatásai 2024-ben látványosak lesznek, s további százezrek elvándorlását eredményezik. még jobban érezhető lesz a hatás (többek között az általános gazdasági helyzettel elégedetlen több százezer ember elvándorlása révén. Az őszi választásokig még bőven van idő az emberek elszegényedésére, s nem lesz nehéz megtalálni a felelősöket” - mondta Marius Văcărelu. Szerinte semmit sem érnek majd az ukrajnai és a közel-keleti választásokra való hivatkozás a felelősség elhárításakor, éppen ezért nőni fog a PSD-re és a PNL-re nehezedő nyomás. 

A párt vezetőinek intellektuális adottságai azonosak és egyben nagyon alacsony szintűek. A két pártvezető, Marcel Ciolacu és Nicolae Ciucă szívesen támogatnák egymást, de mindkét pártból egyre többen fogják úgy érezni, hogy a koalíciós partner akadályt jelent a szavazatszerzésben, így erős nyomás lesz a vezetésen a különválás érdekében” - fogalmazott a politikai elemző.

Azon kérdésünkre, hogy létrejöhet-e egy komolyan vehető jobboldali blokk a Mentsétek meg Romániát Szövetség, a Népi Mozgalom Pártja és a Jobboldali Erő tervezett együttműködésével, a szakértő azt mondta: egyelőre nem világos a szövetségkötés, illetve annak formája. „Az egyik párt rendelkezik parlamenti képviselettel, a másik már nem, a harmadik tulajdonképpen a PNL egyik elszakadt nyúlványa. Különbözőek a háttérben szunnyadó büszkeségi motivációik, az anyagi lehetőségeik és a személyi kapacitásaik. Egyetlen közös nevezőjük a két kormánypárttal szembeni ellenszenv, de nem tudjuk, hogy ez elég-e egy működő szövetség kialakításához a választási évben. Aztán felmerül a kérdés: milyen vezetése lesz a lehetséges szövetségnek, miként viszonyulnak a párttagok az együttműködéshez? Ma még nem lehet határozott választ adni arra, hogy ez a szövetség létrejön-e” - mondta Văcărelu.  

A két koalíciós párt vezetőjét rászoríthatják a szakításra Fotó: gov.ro

Megkérdeztük azt is, hogy mire számíthatunk a Románok Egyesüléséért Szövetségtől a kampányban? Az elemző úgy látja, az ellenzéki párt uralni fogja a választási színteret. „Pártként ők a legerősebbek. Csak ők képesek nagygyűléseket szervezni, anélkük, hogy fizessenek a résztvevőknek. Az egyetlenek, akik valóban tudnak kommunikálni a hazai és a diaszpórában élő szavazókkal. Csak nekik van okostelefonos alkalmazással” - sorolta az AUR erősségeit az elemző. Hozzátette: ők fogják a legtöbb témát bedobni a közvélemény elé, beleértve a gazdasági helyzetet. 

A szakértő szerint a társadalomban nő az idegesség, ezért az embereket kevésbé érdeklik a mélyebb magyarázatok, hajlamosabbak a gyorsan ítélkező álláspontok befogadására szociális téren is. Mint mondta, az AUR-nak az is előny jelenthet, hogy a romániai parlamenti és elnökválasztási kampány nálunk nagymértékben párhuzamosan halad majd az amerikaival. „A tengerentúli feszültség, a román választók egy részének a szimpatizálása a republikánusok üzeneteivel jól jön az AUR-nak” - tette hozzá Marius Văcărelu. Szerinte aligha ér el 25 százalékos eredménynél rosszabbat az AUR, de a 30 százalék sem kizárt. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?